Πανσερραϊκός: Ισοπαλία 1-1 με τον ΠΑΟΚ Β’

0

Μπορεί η πρώτη νίκη να μην ήρθε αλλά οι άνθρωποι του Πανσερραϊκού πρέπει να έχουν κάθε λόγο να είναι ικανοποιημένοι, τα «λιοντάρια» έφυγαν με τον βαθμό της ισοπαλίας από την Θεσσαλονίκη αποδίδοντας καλό ποδόσφαιρο κόντρα σε μία πιο δυνατή και ανταγωνιστική ομάδα όπως ο ΠΑΟΚ Β΄. Ο Πανσερραϊκός βελτιωμένος στην ανασταλτική του λειτουργία άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων και μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί με τέρμα του Χισάμ Κανίς, το τρίτο στο πρωτάθλημα. Το τελικό σκορ ίσως να ήταν διαφορετικό αν η ομάδα των Σερρών είχε μετουσιώσει σε γκολ δύο μοναδικές ευκαιρίες στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου.
Αντιμέτωπος με την πρώην ομάδα του βρέθηκε ο Κυριάκος Γιαξής που ξεκίνησε βασικός στην ενδεκάδα του ΠΑΟΚ Β΄. O 20χρονος Σερραίος μέσος αναδείχθηκε από τις ακαδημίες του Πανσερραϊκού, έχοντας αγωνιστεί για λογαριασμό των «λιονταριών» στη Football League, ήρθε στον ΠΑΟΚ το 2018. Φοιτητής μάλιστα στα ΤΕΦΑΑ Σερρών.

Ο ΠΑΟΚ Β΄ ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας το πάνω χέρι δημιουργώντας δύο κλασσικές ευκαιρίες στο 13΄και το 19΄ με «δράστη» τον Βασίλη Γκορτετζιανι ωστόσο και στις δύο περιπτώσεις ο Καβουσάκης αντέδρασε θετικά παραχωρώντας κόρνερ.   Στην αμέσως επόμενη φάση ο Πανσερραϊκός ζήτησε παράβαση πέναλτι καθώς συμφωνα με τους ανθρώπους της Σερραϊκής ΠΑΕ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Κατσουκίδη εντός της περιοχής με τον ρέφερι Τσετσίλα να συνεχίζει τον αγώνα.   Κάπου εκεί ο Πανσερραϊκός πέρασε στην αντεπίθεση κερδίζοντας μέτρα στο γήπεδο, η πίεση των παιχτών του κ. Σαραγόσα απέδωσε καρπούς στο 27΄, Ο Φαμπρίτσιο Κόντσι από τα αριστερά κέρδισε στη μονομαχία τον Σβερ Ίνγκασον και γύρισε στην περιοχή προς τον Χισαμ Κανίς με τον Μαροκινό επιθετικό να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Ταλιχμανίδη για το 0-1. Το γκολ των φιλοξενούμενων προκάλεσε «ψυχρολουσία» στον Δικέφαλο του Βορρά ο οποίος παρ όλα αυτά συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας όμως δυσκολευόταν να πατήσει στην αντίπαλη περιοχή ενώ από την άλλη ο Πανσερραϊκός ήταν πιο συγκεντρωμένος ψάχνοντας για «ρήγματα» στην άμυνα του ΠΑΟΚ.  Λίγο πριν το τέλος (40’) ο Ίνγκανσον έχασε ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα όταν από ένα κερδισμένο κόρνερ η κεφαλιά που έπιασε πέρασε πάνω από την οριζόντιο δοκό της εστίας των «λιονταριών».

Ορεξάτος στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Πανσερραϊκός έφτασε πολύ κοντά σε δεύτερο τέρμα, αρχικά στο 49΄ο Μαρκιόνι σημάδεψε την δεξιά γωνία της εστίας του Ταλιχμανίδη ωστόσο ο πορτιέρο του ΠΑΟΚ αντέδρασε απομακρύνοντας σε κόρνερ. Στην αμέσως επόμενη φάση ο σκόρερ του 0-1 Κανίς επιχείρησε ωραίο γυριστό σουτ αναγκάζοντας τον Ταλιχμανίδη εκ νέου σε αγχωτική απόκρουση και κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα επιβεβαιώθηκε ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου «όταν χάνεις ευκαιρίες για γκολ, δέχεσαι», αυτό συνέβη στο 52, ο ΠΑΟΚ Β΄, κέρδισε κόρνερ  ο Ίνγκανσον σηκώθηκε επιβλητικά στον αέρα και με κεφαλιά κάρφωσε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Καβουσάκη ισοφαρίζοντας σε 1-1. Ο Γαϊτανίδη «φλέρταρε» με το γκολ στο 57΄με την μπάλα μετά από κεφαλιά του να περνάει μόλις άουτ. Νέα καλή ευκαιρία για τον δικέφαλο στο 65’ , ο Σπυρίδης που μόλις είχε περάσει αλλαγή στην θέση του Γαϊτανίδη δοκίμασε σουτ αλλά ο Καβουσάκης αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του. Την ίδια κατάληξη είχε στο 72΄  και ένα σουτ από μακριά του Γκοτερτζιάνη.

Λίγο μετά το 80΄σημειώθηκε ένταση μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων ενώ οι Πάμπλο Γκαρσία και Ζεράρ Σαραγόσα είδαν αμφότεροι την κίτρινη κάρτα για μεταξύ τους λεκτική διαμάχη.

Ο ΠΑΟΚ Β΄ ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες, στις καθυστερήσεις ο αρχηγός της ομάδας Χατζηστραβός τραυματίστηκε και δεν μπόρεσε να συνεχίσει με τον κ. Γκαρσία να είχε ήδη κλείσει τις αλλαγές του.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ο Πανσερραϊκός κατάφερε να αντέξει στην πίεση του ΠΑΟΚ Β΄. Το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι Τσετσίλα βρήκε τα «Λιοντάρια» να χάνουν μία μεγάλη ευκαιρία για την πρώτη φετινή τους νίκη αλλά να φεύγουν από το γήπεδο Ευκαρπίας με βαθμό κόντρα σε μία αξιόμαχη ομάδα.

Στην επόμενη αγωνιστική ο Πανσερραϊκός υποδέχεται στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών τον ΑΟ Τρικάλων.

ΠΑΟΚ Β’ (Π Γκαρσία): Ταλιχμανιδης, Αποστολόπουλος, Καλουτσικιδης (Τσοπούρογλου 80΄), Ινγανσον, Παναγιώτου, Γιαξης, Σαλαμουρας (Μελετίδης 80’), Χατζηστραβος, Κουλούρης, Γαιτανιδης (Σπυρίδης 63’), Γκορτετζιανι (Πανίδις 80’ ).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Ζ.Σαραγοσα): Καβουσακης, Ζερης, Γιανναράκης, Δημητρίου, Πίντο, Κρητικός, Μαρκιονι (Εππας 68΄), Ανακογλου, Κανίς, Μέσι (Θεοδωρίδης 68΄), Κοντσι.

Διαιτητής: Τσετσιλας (Γρεβενων), Πραπαλης (Κοζάνης), Κουβαλακης (Δράμας).

Νίκες για Κάτω Μητρούσι, Ποντισμένο, Σκούταρι, Νιγρίτα και Νέα Ζίχνη (13-11-2021)

Στιγμιότυπα ΠΑΟΚ Β΄ – Πανσερραϊκός 1-1 (video)