Νίκες για Σιδηρόκαστρο και Χείμαρρο, “Χ” για Αμμουδιά και Νεοχώρι (Επίλεκτη) 8-2-2020

ΕΠΙΛΕΚΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  20η αγωνιστική

ΡΟΔΟΛΙΒΟΣ                0

ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ                2

Νίκη «εξάδας» για τον «Ηρακλή»

Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο ο Χείμαρρος επικράτησε του Ροδολίβους με 0-2 και ουσιαστικά εξασφάλισε την εξάδα.

Ο «Εθνικός» παρατάχθηκε με πολλές ελλείψεις στην σύνθεση του, ωστόσο προσπάθησε στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες 0-0.

Στην επανάληψη, ο «Ηρακλής» δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο του, σημείωσε δύο γκολ και έχασε ένα πέναλτι και δίκαια έφτασε στους τρεις βαθμούς της νίκης πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 59’ ο Τριανταφύλλου έπιασε σουτ-κεραυνό στέλνοντας την μπάλα στο «Γ» κάνοντας το 0-1. Στο 74’ ο Σβεντσίδης πέρασε και τον τερματοφύλακα και με πλασέ στην κενή εστία πραγματοποίησε το 0-2. Σε αυτή την φάση ο Σβεντσίδης δέχθηκε και την δεύτερη κίτρινη κάρτα, με αποτέλεσμα να αποβληθεί, διότι έβγαλε την φανέλα του στον πανηγυρισμό.

Στο 83’ ο Κρίτσκας κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα Σταθάκη, με το 0-2 να είναι το τελικό σκορ.

Από τους γηπεδούχους δεν ξεχώρισε κανείς, ενώ από τους φιλοξενούμενους διακρίθηκαν οι Τριανταφύλλου, Σβεντσίδης, Χατζηγεωργίου και Γκέργκι, χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι.

Καλή η διαιτησία του κ. Σαφούρη. Επόπτες οι κ.κ. Δουλγέρης και Πούλιος.

ΡΟΔΟΛΙΒΟΣ: Σταθάκης, Σταθόπουλος, Χατζηδάφνης, Καρασαββίδης, Στράτης Μ, Σύρπας(65’ Τσιμπουριανούδης Γ), Γριβέλης, Τσάτρης, Αργυρόπουλος(46’ Ιωαννίδης), Σκεντέρι, Τσιακμάκης.

ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ: Δουλγέρης, Ελευθεριάδης(63’ Λεκάκης), Κοσμόπουλος, Γκέργκι, Καλαϊτζίδης(67’ Κρίτσκας), Τριανταφύλλου, Σβεντσίδης, Βασιλειάδης Ευστ(75’ Θεοδωρίδης), Χατζηγεωργίου, Λιόγκας, Χαραλαμπίδης.

ΛΙΘΟΤΟΠΟΣ                        0

ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ                   1

Δύσκολη νίκη για τον «Εθνικό»

Με ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο το Σιδηρόκαστρο κατέβαλε την αντίσταση του Λιθοτόπου με 0-1.

Η «Δόξα» πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, δημιούργησε ευκαιρίες και αν ήταν πιο εύστοχη στην τελική προσπάθεια θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από την αναμέτρηση.

Ο «Εθνικός» δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης όπως άλλες φορές, ωστόσο αυτό δεν στάθηκε εμπόδιο, καθώς και στην κακή του ημέρα έδειξε πως μπορεί να πάρει το αποτέλεσμα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 23’ διαμαρτυρία για το Σιδηρόκαστρο για πέναλτι πάνω στον Παρούκα. Στο 24’ μετά από ασίστ του Αβράμη, ο Γέρμανλης με πλασέ έκανε το το 0-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Στο 43’ πολύ ωραίο του Γκλαβίνη, αλλά ακυρώθηκε γιατί ο επόπτης θεώρησε πως η μπάλα είχε βγει όταν έβγαλε τη σέντρα ο Τιάγκος.

Από τους γηπεδούχους διακρίθηκαν οι Παπαδόπουλος, Γκλαβίνης, Μπαλτζής και Σαββίδης, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σπανίδης και Γέρμανλης.

Μέτρια η διαιτησία του κ. Κρυωνά. Επόπτες οι κ.κ. Σώμης και Βογιατζή.

ΛΙΘΟΤΟΠΟΣ: Χουρουζίδης, Καραγιάννης, Μπαλτζής, Ζώβληκας, Παπαδόπουλος(87’ Νόκε), Τιάγκος(68’ Δάλας), Σαββίδης, Γκλαβίνης, Σαμαράς(76’ Παναγιωτίδης), Τσιατμάς, Θυμιατής.

ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ: Τσιντσαρης Δ, Βεντουζης, Ρούμπος, Χαρισμας(60’ Πετριδης), Τσινταρης Γ., Σπανίδης, Τσεμπερίδης, Παρουκας, Γερμανλης(87’ Μιχαλιερης), Αβράμης, Μαλετσακνοφ(88’ Ρουπελης).

ΑΜΜΟΥΔΙΑ                  0

ΝΕΟΧΩΡΙ                       0

«Λευκή» ισοπαλία

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στην Αμμουδιά και το Νεοχώρι.

Το ματς ήταν μοιρασμένο, με τις δύο ομάδες να έχουν κάποιες ευκαιρίες για να φύγουν με τη νίκη από τον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο καμία δεν το πέτυχε, με αποτέλεσμα να παραμείνουν στην «λευκή» ισοπαλία.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 1’ ο Πλατνάρης Β με κεφαλιά δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 90’ ο Μακράκης βγήκε τετ τα τετ, αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα Καραμάνη, με το 0-0 να είναι το τελικό σκορ.

Από τον «Ηρακλή» διακρίθηκαν οι Μούστα, Πλατνάρης Πρ και Πλατνάρης Β, ενώ από τον «Αστήρ» η Χατζηπέτρου και Αποστόλου.

Καλή η διαιτησία του κ. Χαψά. Επόπτες οι κ.κ. Αναστασιάδης και Παπαδόπουλος.

ΑΜΜΟΥΔΙΑ: Καραμάνης, Μιχάλας, Κατσαούνης, Τρούπης, Χαλάτσης, Σιδηρόπουλος, Πλατνάρης Πρ, Πλατνάρης Β, Βούλιος(86’ Αβραμίδης), Μούστα, Νικάκης(80’ Παπαδημητρίου).

ΝΕΟΧΩΡΙ: Θεοδώρογλου, Πανούδης, Αποστόλου, Θεοδωρίδης(80’ Κουζουτζίδης), Μαργαρίτης, Λούσιος, Θεοχάρης(70’ Μακράκης), Χατζηπέτρου, Σιψής(85’ Βασιλακάκης), Βουδουρίδης, Σένια(85’ Μητρόπουλος).

“Τριάρα” η Ροδόπολη, “διπλό” για το Ποντισμένο, ένα γκολ ήταν αρκετό για τη Νιγρίτα, “καρέ” για τον Δραβήσκο (Ανώτερη Α’ & Β’ Όμιλος) 8-2-2020

Νίκες για Πανσερραϊκό και Απόλλωνα Παραλιμνίου, ήττα για την Δόξα Κάτω Καμήλας (Γ’ Εθνική) 9-2-2020