Ποδοσφαιρο

“Τριάρα” η Ροδόπολη, “διπλό” για το Ποντισμένο, ένα γκολ ήταν αρκετό για τη Νιγρίτα, “καρέ” για τον Δραβήσκο (Ανώτερη Α’ & Β’ Όμιλος) 8-2-2020

0

ΑΝΩΤΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  Α΄ ΟΜΙΛΟΣ  20η αγωνιστική

ΡΟΔΟΠΟΛΗ              3

ΚΕΡΚΙΝΗ                    0

Άνετη επικράτηση για τον «Ολυμπιακό»

Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και άλλο ένα στην επανάληψη η Ροδόπολη επικράτησε δίκαια της Κερκίνης με 3-0.

Ο «Ολυμπιακός» ήταν καλύτερος σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, δημιούργησε πολλές φάσεις, έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο και σημειώνοντας τρία γκολ έφτασε καθαρά στους τρεις βαθμούς της νίκης.

Ο «Διαγόρας» πραγματοποίησε μέτρια εμφάνιση, απείλησε ελάχιστα και ουσιαστικά υποτάχθηκε στην ανωτερότητα του αντιπάλου του.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 10’ ο Τσολντίεφ με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0. Στο 15’ ο Μουτεσίδης με πλασέ πραγματοποίησε το 2-0. Στο 65’ ο Μουτεσίδης με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Από τους γηπεδούχους διακρίθηκαν οι Τσολντίεφ, Μουτεσίδης και Καζάκης, ενώ από τους φιλοξενούμενους δεν διακρίθηκε κανείς.

Καλή η διαιτησία του κ. Δαουλτζή. Επόπτες οι κ.κ. Ζαχαρία και Μαυρίδης.

ΡΟΔΟΠΟΛΗ: Δούκας, Καλαής, Αραμπατζίδης, Καζάκης, Κουθουρίδης(50’ Χαλκίδης), Δεμερτζής, Τσολντίεφ, Λαντροβαλίεφ(85’ Τσεκρέζι), Μουτεσίδης, Πανταζής(60’ Κωνσταντινίδης), Μπακάλοφ(80’ Κοτούλας).

ΚΕΡΚΙΝΗ: Δουλγέροφ, Σαμουηλίδης Ν, Μούτζελος(80’ Γκατζάκης), Κίροφ, Τραϊανός, Μουσμουλίδης, Σαμουηλίδης Γ, Μπουχούρης(50’ Οξύζογλου), Τορακίδης, Σαμαρτζίεφ, Μανόλεφ.

ΝΕΟ ΠΕΤΡΙΤΣΙ                  1

ΠΟΝΤΙΣΜΕΝΟ                 2

Πήρε τη νίκη στις καθυστερήσεις ο «Άρης»

Με ένα γκολ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού το Ποντισμένο πήρε το «διπλό» μέσα στο γήπεδο του Νέου Πετριτσίου επικρατώντας της ομώνυμης ομάδας με 1-2.

Το ματς ήταν αμφίρροπο με πολλές δυνατές μονομαχίες, με την ανθρώπους της «Αναγέννησης» να έχουν πολλά παράπονα από την διαιτησία του κ. Φράγκαλα και τον επόπτη κ. Σάββα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 30’ ο Ευθυμιάδης κέρδισε πέναλτι. Απόφαση που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χαβαλές, ο οποίος έκανε το 0-1. Στο 43’ το Νέο Πετρίτσι διαμαρτύρεται για ένα πέναλτι που δεν της δόθηκε σε χέρι αμυντικού. Στο 49’ ο Καραμάνης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 50’ ο Τάτσιος σημειώνει γκολ, ο ρέφερι το ακυρώνει ως οφσάιντ, απόφαση που προκάλεσε τις διαμαρτυρίες του Νέου Πετριτσίου. Στο 74’ ο Χαβαλές αντίκρισε και αυτός την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε αφήνοντας την ομάδα του με εννέα παίκτες. Στο 80’ ο Τάτσιος με κεφαλιά πραγματοποίησε το 1-1. Στο 86’ ο Καραμάνοφ αποβλήθηκε με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα. Στο 94’ μετά από ωραία προσπάθεια του Αθανασούλη, ο Τουρνάς Χρ του Δ με πλασέ έγραψε το τελικό 1-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Από την «Αναγέννηση» διακρίθηκε ο Τσαφταρίδης, ενώ από τον «Άρη» δεν υστέρησε κανείς.

Με πολλά παράπονα από το Νέο Πετρίτσι η διαιτησία του κ. Φράγκαλα. Επόπτες οι κ.κ. Σάββας και Παυλίδου.

ΝΕΟ ΠΕΤΡΙΤΣΙ: Τσαφταρίδης, Γιουρούκοφ, Γκούπε, Μπιμπής(46’ Τάτσιος), Αραμπατζής Εμ(65’ Βασιλειάδης Θεοχ), Μάνιος, Τσιφτσίνης, Καραμάνοφ, Ζιάγκας, Γάδος, Αραμπατζής Π.

ΠΟΝΤΙΣΜΕΝΟ: Αγγελάκης, Καραμάνης, Χαβαλές, Μπακάλης Σ, Δάτσης, Μάτας(60’ λ.τ Μητσόκης), Χαριζανάκης, Μπακάλης Γ(75’ Τουρνάς Χρ του Δ), Ευθυμιάδης(51’ Τουρνάς Χρ του Ι), Κουρμπανίδης(89’ Μεσιούρης Αθ), Αθανασούλης.

ΑΝΩΤΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  Β΄ ΟΜΙΛΟΣ  20η αγωνιστική

ΝΙΓΡΙΤΑ 2018                 1

ΠΗΓΑΣΟΣ                        0

Καθάρισε στο δεύτερο ημίχρονο

Ένα γκολ ήταν αρκετό για τη Νιγρίτα για να φτάσει στη νίκη απέναντι στον Πήγασο με 1-0.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με πειραματική ενδεκάδα, σε ένα δυνατό και ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη και με τις αλλαγές που έκανε η Νιγρίτα ανέβασε την απόδοση της, πίεσε και ένα τέταρτο πριν το τέλος κατάφερε να βάλει το γκολ που της χάρισε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 75’ ο Τσιμπούκας με προβολή διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τσιμπούκιας, χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι.

Καλή η διαιτησία του κ. Καρασάββα. Επόπτες οι κ.κ. Μπεριντζής και Μαρλά.

ΝΙΓΡΙΤΑ 2018: Αυγένος, Γκότσι, Καρράς(65’ Χαριτίδης), Τσιμπούκας, Χατζηστραβός, Παραλής, Καλλινικίδης(55’ Βαγενάς), Σαλονικιός, Τσίκαλας, Ρραπάι, Καρδαράς(80’ Σαββίδης).

ΔΡΑΒΗΣΚΟΣ                                  4

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΠΑΠΑΣ                 1

«Καρέ» για την «Ασπίδα»

Με ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και άλλα τρία στην επανάληψη ο Δραβήσκος επικράτησε του Εμμανουήλ Παπά με 4-1.

Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και σημειώνοντας τέσσερα γκολ έφτασαν δίκαια στους τρεις βαθμούς της νίκης.

Οι φιλοξενούμενοι παρ’ ότι δεν βρέθηκαν σε καλή ημέρα, ήταν ανταγωνιστικοί, μείωσαν, αλλά δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την ήττα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 10’ ο Μεσέρδης Θ με πέναλτι έκανε το 1-0. Στο 50’ ο Αθανασακάκης με πλασέ μέσα από την περιοχή πραγματοποίησε το 2-0. Στο 55’ ο Παπαλάς με σουτ έξω από την περιοχή μείωσε σε 2-1. Στο 75’ ο Κεραμάρης με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ πέτυχε το 3-1. Στο 80’ ο Ράσκοφ με πλασέ έγραψε το τελικό 4-1.

Από την «Ασπίδα» διακρίθηκαν οι Αθανασακάκης, Κασμερίδης και Κεραμιδάς, ενώ από τον Εμμανουήλ Παπά ξεχώρισε μόνο ο Παπαλάς.

Καλή η διαιτησία του κ. Μπομπόγια. Επόπτες οι κ.κ. Αναστασίου και Καραμανίδης.

ΔΡΑΒΗΣΚΟΣ: Ιντζόγλου, Κεραμιδάς, Ματενόγλου, Βουβούκης, Αβραμίδης, Κουρτίδης, Γκαρακλίδης, Μεσέρδης Θ(86’ Ψαρέλης), Ράσκοφ(81’ Γαβριήλ), Αθανασακάκης(85’ Παπουτσόγλου), Κασμερίδης(65’ Κεραμάρης).

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΠΑΠΑΣ: Θεοχαρίδης, Αναστασιάδης, Δάμπας, Μπεκιαρίδης(80’ Πράπας), Τσιάπος, Κίτσιος, Παπαλάς, Κυριαζίδης(60’ Ηλιάδης), Σελαλματζίδης, Στεργιάδης(46’ Μοναστηρλί), Χατζηνικόλας(75’ Τσάτσος).

Άμπαλη κοινωνία: η ποδοσφαιροποίηση της πολιτικής ζωής