“Χ” το ντέρμπι ανάμεσα σε Ροδόπολη και Καπνόφυτο, νίκες για Δασοχώρι και Νέα Τυρολόη (Ανώτερη Α’ Όμιλος) 30-11-2019

0

ΡΟΔΟΠΟΛΗ                2

ΚΑΠΝΟΦΥΤΟ             2

Μοιράστηκαν από έναν βαθμό στο ντέρμπι

Ισόπαλο 2-2 έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στην Ροδόπολη και το Καπνόφυτο στο ντέρμπι της αγωνιστικής του Α’ ομίλου της Ανώτερης.

Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση, δημιούργησαν ευκαιρίες, έκαναν την ανατροπή, αλλά στο τέλος δεν μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους δεν βράθηκαν σε καλή ημέρα, ωστόσο μπόρεσαν και έκλεψαν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 25’ μετά από σέντρα του Μουτούρογλου, ο Ζαφειρίδης με πλασέ έκανε το 0-1. Στο 30’ ο Κουθουρίδης με κεφαλιά έφερε τον αγώνα στα ίσια. Στο 65’ ο Μπακάλοφ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 85’ ο Αϊβατζίδης έπιασε το σουτ από τα 30 μέτρα και μετά από λάθος του τερματοφύλακα Δούκα, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το τελικό 2-2.

Στο 90’ οι άνθρωποι της Ροδόπολης διαμαρτύρονται για πέναλτι πάνω στον Μουτεσίδη.

Τέλος, οι «Ακρίτες» Καπνοφύτου εύχονται περαστικά στον ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού Ροδόπολης Μουτεσίδη για τον τραυματισμό του.

Από τους γηπεδούχους διακρίθηκαν οι Κουθουρίδης και Μουτεσίδης, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Αϊβατζίδης και Λεβέντης.

Μέτρια η διαιτησία του κ. Μπάτσιου. Επόπτες οι κ.κ. Μαυρίδης και Ζαχαρία.

ΡΟΔΟΠΟΛΗ: Δούκας, Καλαής(78’ Κοτούλας), Χαλκίδης, Καζάκης, Κουθουρίδης, Δεμερτζής, Τσολντίεφ, Λαντροβαλίεφ(55’ Καρασαββίδης), Κωνσταντινίδης, Μουτεσίδης, Πανταζής(65’ Μπακάλοφ).

ΚΑΠΝΟΦΥΤΟ: Αντωνιάδης, Σαββίδης Σ, Λεβέντης, Άρμεν(35’ λ.τ Χουρδάρης), Μουτούρογλου, Κούρτογλου, Σαχπαζίδης, Ζαφειρίδης(50’ Αϊβαζίδης), Αναγνώστου(80’ Μελαδίνης), Καραγιαβουρίδης, Μπέτας(70’ Σαββίδης Χρ).

ΔΑΣΟΧΩΡΙ                  3

ΧΡΙΣΤΟΣ                      2

Καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο

Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και άλλο ένα στην επανάληψη το Δασοχώρι κατέβαλε την αντίσταση του Χριστός με 3-2.

Το ματς ήταν ισορροπημένο, με τον «Διαγόρα» να βάζει τις βάσεις στο πρώτο μέρος, να αξιοποιεί τις φάσεις και να παίρνει την νίκη.

Πρέπει να σημειωθεί πως οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες.

Στο 20’ ο Πάνου με σουτ έκανε το 1-0. Στο 35’ ο Κουτσούμπας με σουτ πραγματοποίησε το 2-0. Στο 47’ κόκκινη για το Δασοχώρι. Στο 49’ ο Σάββας αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Στο  60’ ο Πάνου με πλασέ πέτυχε το 3-0. Στο 75’ ο Μπαρμπούτης μείωσε σε 3-1 και στο 85’ ο Τζήμας έγραψε το τελικό 3-2.

Από τους γηπεδούχους διακρίθηκαν οι Μυρόβαλης και Θεοδωρίδης, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Τζήμας, Γουναρίδης, Ρίζος και Μπαρμπούτης.

Καλή η διαιτησία του κ. Φράγκαλα. Επόπτες οι κ.κ. Μπεριντζής και Μπάρμπας.

ΔΑΣΟΧΩΡΙ: Θεοδωρίδης, Μπακαλίδης, Νάσκος, Σβεντζίδης, Μιζαρλής, Τζίπανας(60’ Κεχαγιόγλου), Μυρόβαλης, Κοτρίκης(80’ Καραβασίλης), Πάνου Στ(Σικαμπάλα)(65’ Μάνος), Μέτσκας(82’ Ζαράκης), Κουτσούμπας.

ΧΡΙΣΤΟΣ: Μπάτσιος, Γεωργαντάς, Καρυπίδης, Σάββας, Μπαχαρίδης(Αγγελογιαννάκης), Αμπαδίνης, Τζήμας, Γουναρίδης(Μαργαρίτης), Ρίζος, Ντίνας(Σιώης), Μπαρμπούτης.

ΝΕΑ ΤΥΡΟΛΟΗ               2

ΝΕΟ ΠΕΤΡΙΤΣΙ                 1

Μεγάλη νίκη ο ΠΑΟΤ

Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο η Νέα Τυρολόη επικράτησε του Νέου Πετριτσίου με 2-1.

Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, δημιούργησαν ευκαιρίες και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΤ είχε πολύ καλή αμυντική λειτουργία, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν, να χάνουν φάσεις αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν το σκορ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 25’ ο Καλταπανίδης με σουτ έκανε το 1-0. Στο 35’ μετά από σέντρα του Μαστορίδη ο Ζάντσιος Π με πλασέ πραγματοποίησε το 2-0. Στο 85’ ο Μάνιος με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Όπως ανέφεραν οι άνθρωποι της Αναγέννησης Νέου Πετριτσίου η διαιτησία ήταν κακή για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι.

Από τους γηπεδούχους διακρίθηκαν οι Μαστορίδης, Ζάντσιος Π και Καλταπανίδης, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μάνιος και Αραμπατζής Εμ.

Με πολλά παράπονα από το Νέο Πετρίτσι η διαιτησία του κ. Παπαδόπουλου. Επόπτες οι κ.κ. Σαπαρδάνης και Κουρουζίδης.

ΝΕΑ ΤΥΡΟΛΟΗ: Ζαφειρίδης, Βαλτσιάνης(65’ Σοφιανίδης), Καλταπανίδης, Χατζηπαντελής, Καραμεμετλής, Φερματζής(75’ Ζάντσιος Κ), Καραγιοβάννης, Μαστορίδης, Ζαγγελίδης, Ζάντσιος Π(55’ Βαλάντης), Στάθης.

ΝΕΟ ΠΕΤΡΙΤΣΙ: Τσαφταρίδης, Ζιάγκας, Καραμάνοφ, Αραμπατζής Π, Τάσιος(46’ Ελευθεριάδης), Αραμπατζής Εμ, Γάδος(56’ Τάτσιος), Βασιλειάδης Κυρ, Βασιλειάδης Θεοχ, Μάνιος, Στοϊκος.

“Τρένο” Σιδηρόκαστρο και Νεοχώρι, Καρέ για το 1800, δύσκολη νίκη για τα Άνω Ποροϊα (Επίλεκτη) 30-11-2019

ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΕΖΑΣ:«H νέα διοίκηση που ανέλαβε την ομάδα έχει ως στόχο να δώσει μεγάλη βάση στις ακαδημίες» (video)