0

ΝΕΑ ΖΙΧΝΗ                   4

ΣΚΟΥΤΑΡΙ                     3

Ανατροπή και νίκη με Αγγλικό σκορ για τον Μέγα

Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι διεξήχθη ανάμεσα στη Νέα Ζίχνη και το Σκούταρι, με τον Μέγα να παίρνει την πρόκριση επικρατώντας με 4-3.

Αυτό που πρέπει να σημειώσουμε από την αναμέτρηση είναι η νεανική ομάδα της Νέας Ζίχνης με τους Μαδένη Νεκτάριο 15 χρονών, τον Σαριπαρόγλου 15 χρονών, τον Σαφούρη 16 χρονών και τον Γεωργιάδη 16 χρονών και φαίνεται η καλή δουλειά που γίνεται στις ακαδημίες του Μέγα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 20’ ο Παπαδόπουλος έκανε το 0-1. Στο 29’ ο Κονακλής πραγματοποίησε το 1-1. Στο 40’ ο Γκρέτσα Νικοδ σημείωσε το 2-1. Στο 45’ ο Κουρμπανίδης πέτυχε το 2-2. Στο 55’ και στο 68’ ο Τενεκετζής ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-2. Στο 75’ ο Νησιούδης μείωσε για το τελικό 4-3.

Από τον Μέγα Αλέξανδρο Νέας Ζίχνης διακρίθηκαν οι Μαδένης Νεκτάριος, Κονακλής, Γκρέτσα Νικοδ και Τενεκετζής.

Καλή η διαιτησία του κ. Μπάτσιου. Επόπτες οι κ.κ. Βαφειάδης και Αναγνώστου.

ΝΕΑ ΖΙΧΝΗ: Μαδένης Νεκτ, Γεωργιάδης Γ, Γκρέτσα Νικόδ, Σαφούρης Ρ(74’ Σαριπαρόγλου Δ), Γεωργιτζίκης Ευαγ, Δρακούλης Χρ, Γκρέτσα Κων, Κονακλής Οδ, Τενεκετζής Δ(85’ Ντόνες), Παρασκευάς Δ(70’ Ταζές Β), Τόσκα Ρ(46’ Λιαούρης Φιλ).

ΣΚΟΥΤΑΡΙ: Σιμεωνίδης Χρ, Ποργιάζης, Πετρίδης(52’ Δαφνοτίδης), Κουρτίδης, Λάππας, Τσαλαπάτας, Παπαδόπουλος, Σκαπής Δ(74’ Ματσιανούδης), Νησιούδης, Κουρμπανίδης(63’ Καρφαρίδας), Δούφης.

ΠΗΓΑΣΟΣ          2

ΧΡΙΣΤΟΣ            0

Δύσκολη νίκη επί ενός δυνατού αντιπάλου

Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ο Πήγασος επικράτησε του Χριστός με 2-0.

Οι γηπεδούχοι στήθηκαν αμυντικά και χτύπησαν στις αντεπιθέσεις, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν, κυρίως με Τζήμα, Γουναρίδη, Ζαράκη και Σιψή, ενώ διαμαρτύρονται και για το πρώτο γκολ πως υπήρχε διπλό οφσάιντ.

Στον αγωνιστικό τομέα, στο 78’ ο Καρβουνάκης με πλασέ έκανε το 1-0. Στο 86’ ο Παρίσης Δ με πλασέ έγραψε το τελικό 2-0.

Από τους γηπεδούχους δεν υστέρησε κανείς, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σάββας Κ, Μεταλλίδης και Σιψής.

Καλή η διαιτησία του κ. Μαδένη. Επόπτες οι κ.κ. Μαυρίδης και Μισυρλής.

ΠΗΓΑΣΟΣ: Τσιφλικάς, Αρτζόγλου(75’ λ.τ Μαντιός), Φούρλιος(70’ Καρβουνάκης), Καρακούτης, Τσομαντουρίδης, Τζελέπης, Παρίσης Θ(65’ Μυλωνάς), Χατζηπαύλου(46’ Πουρσανίδης), Παρίσης Δ, Μπουζάκης, Δαλδαβάνης.

ΧΡΙΣΤΟΣ: Κονσιλίδης, Σαϊνατούδης, Σάββας Κ, Μπατσιούλας, Σιψής, Τζήμας(55’ Πλουμής), Μεταλλίδης, Πανταζής(45’ λ.τ Κιουτσούκης), Γουναρίδης, Ζαράκης(80’ Ταράσης), Γεωργαντάς(80’ Σιώης).

ΕΠΤΑΜΥΛΟΙ               0

ΝΙΓΡΙΤΑ 2018             2

Καθάρισε στην επανάληψη

Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού η Νιγρίτα 2018 επικράτησε εκτός έδρας των Επταμύλων με 0-2 και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με αμυντικούς προσανατολισμούς, με τους φιλοξενούμενους όμως να διασπούν την άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο.

Στα αγωνιστικά, στο 55’ μετά από σέντρα του Ραπάι , ο Τσιχαράπης με πλασέ έκανε το 0-1. Στο 65’ ο Μπράγκατζης με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Ο «Μακεδονικός» ολοκλήρωσε το ματς με εννέα παίκτες, με δύο αποβολές στο 83’ και στο 87’.

Από τη Νιγρίτα 2018 διακρίθηκαν οι Καλλινικίδης, Ραπάι Κ και Αραμπατζής Θ.

Καλή η διαιτησία του κ. Παπαδόπουλου. Επόπτες οι κ.κ. Ζαχαριά και Λυγερίδης.

ΝΙΓΡΙΤΑ 2018: Τσαρβούλας, Ραπάι Σ, Καλλινικίδης(80’ Χαϊδευτός), Αραμπατζής Χ, Καλτζής, Παραλής, Ραπάι Κ, Σαλονικιός(60’ Μπράγκατζης), Καρδαράς Β(60’ Καραγιάννης), Τσιχαράπης(80’ Κουλτσάκης), Αραμπατζής Θ.

ΜΟΝΟΒΡΥΣΗ                   1

ΠΑΛΑΙΟΚΩΜΗ                 0

Ένα ήταν αρκετό

Με ένα γκολ από νωρίς η Μονόβρυση επικράτησε της Παλαιοκώμης με 1-0 και πήρε την πρόκριση.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο ματς και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάποιο τέρμα που θα έδινε το κάτι παραπάνω από το ματς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, μόλις στο 4’ ο Πεχλιβανίδης με πλασέ έγραψε το τελικό 1-0.

Από τον Ηρακλή διακρίθηκαν ο Ράδος, Καρακολίδης και Σελιμάς, ενώ από την Δόξα οι Μαλίνης, Τσιάτρης Β και Πετρίδης.

Καλή η διαιτησία του κ. Καρπουζέλη. Επόπτες οι κ.κ. Καρασάββας και Παγώνας.

ΜΟΝΟΒΡΥΣΗ: Κολόκθας, Ράδος, Κουρούς, Καρακολίδης, Καλλιμάνης(70’ Κοτόπουλος), Παπαδόπουλος, Καράβαγης, Πεχλιβανίδης, Καραμβαλάσης, Σελιμάς(46’ Πάντσιος), Κεβάνι(85’ Αθανασιάδης).

ΠΑΛΑΙΟΚΟΜΗ: Τζήμας, Λόλας(80’ Παπαδόπουλος), Μαλίνης, Συρόπουλος, Ντενίζ, Καρύπογλου, Μελίτος Δ(60’ Τσιάτρης Θ), Μελίτος Αθ, Πετρίδης, Τσιάτρης Β, Σβίγγος.

ΜΕΣΟΛΑΚΚΙΑ                    2     παρ 3

ΠΑΝΣΟΥΛΙΑΚΟΣ               2     παρ 2

Ανατροπή και πρόκριση για τον «Μακεδονικό»

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση η Μεσολακκιά επικράτησε του Πανσουλιακού με 3-2. Ο κανονικός αγώνας ήρθε ισόπαλος 2-2.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, είχαν δύο δοκάρια, ήταν καλύτεροι από τον αντίπαλο τους σε όλη την διάρκεια του ματς, αλλά η απειρία των παικτών του Πανσουλιακού στοίχισε την πρόκριση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 40’ ο Σταμάτης Σωτ με πλασέ έκανε το 0-1. Στο 60’ ο Αγοράκης με πέναλτι πραγματοποίησε το 0-2. Στο 80’ ο Σίμου με κεφαλιά μετά από σέντρα του Κρυστάλλη μείωσε σε 1-2. Στο 92’ μετά από ασίστ του Νένου, ο Λευθέρης με πλασέ πέτυχε το 2-2 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί ο Πανσουλιακός είχε δύο δοκάρια και δύο χαμένα τετ τα τετ, αλλά επιβεβαιώθηκε ο νόμος του ποδοσφαίρου και δέχθηκαν το γκολ. Στο 110’ ο Νένος έδωσε την ασίστ και ο Λευθέρης με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Από την Μεσολακκιά διακρίθηκαν οι Λευθέρης, Σίμου, Σαμαράς και Κεραμιδάς, ενώ από τον Πανσουλιακό οι Αγοράκης, Γκογκας, Σίκαλος Χρ και Σίκαλος Μένιος.

Καλή η διαιτησία του κ. Μαγή. Επόπτες οι κ.κ. Κιοσσές και Βουρλιάκλης.

ΜΕΣΟΛΑΚΚΙΑ: Κεραμιδάς, Παπαδόπουλος, Ζαχαρόπουλος, Κατσιρμάς, Αλευράς, Θωμάς, Σίμου, Χατζηβασιλείου, Σαμαράς, Τσιατσιάρης, Χατζούδης.

Αλλαγές μπήκαν οι Κρυστάλλης, Χαρούπας, Λευθέρης, Ζαπαντζής και Νένος

ΠΑΝΣΟΥΛΙΑΚΟΣ: Καμτσιούρης, Γκαρίπης, Γκόγκας, Αγοράκης, Μαλάκος, Σίκαλος, Πιπίνης, Σίκαλος Χρ, Σταμάτης, Μπεντούλης, Σταμάτης Ευαγ.

Νίκες για Χείμαρρο και Σκοτούσσα, «Χ» για Άγιο Πνεύμα και Αμμουδιά (2-10-2021)