Πανσερραϊκός: 0-0 με την Ξάνθη

0

Στην καλύτερη του φετινή εμφάνιση εκτός έδρας ο Πανσερραϊκός, πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στην Ξάνθη ενώ είχε και ευκαιρίες για να αποδράσει με το διπλό!

O Άγγελος Διγκόζης επέλεξε να παρατάξει την ομάδα, με σύστημα 4-2-3-1, με τον Καβουσάκη στην εστία, τους Καρασαλίδη και Κεφαλά στην άμυνα, τους Ζέρη και Πίντο να καλύπτουν τις δύο πλευρές δεξιά και αριστερά αντίστοιχα, τους Καραμπέρη και Κρητικό στη μεσαία γραμμή, τους Μέσσι, Κόντσι στα άκρα και τον Ανάκογλου επιτελικό μέσο, ενώ ο Κανίς αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Συγκεντρωμένος Πανσερραϊκός!

Ο Πανσερραϊκός μπήκε υποψιασμένος στον αγώνα με τον ΑΟΞ στην Ξάνθη και κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο να κρατήσει στα ρηχά τους γηπεδούχους. Η ομάδα, έλεγξε τον ρυθμό στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου και κατάφερε να κάνει και δυο καλές ευκαιρίες στις ανεπιθέσεις πριν την ανάπαυλα.

Στο 36’, ο Κανίς βρέθηκε μέσα στην μικρή περιοχή του Ιτσο και επιχείρησε το μονοκόμματο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ, ξεσηκώνοντας τα μέλη της αποστολής. Στο 41’ ο Πανσερραϊκός διεκδίκησε ξανά το γκολ με ένα γυριστό του Κόντσι, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι αναλώθηκαν σε φλύαρη υπεροχή και σουτ έξω από την περιοχή, με καλύτερη στιγμή ένα σουτ του Διαμαντόπουλου, που μπλόκαρε ψύχραιμα ο Καβουσάκης.

Αυτό ήταν το καλύτερο εκτός έδρας ημίχρονο του Πανσερραϊκού για το 2022 και ειδικά απέναντι σε ομάδα που διεκδικεί την άνοδο.

Ημίχρονο: Α.Ο. Ξάνθη-Πανσερραϊκός 0-0

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα μπήκε ψυχωμένα για να πάρει αποτέλεσμα, διεκδικώντας τη νίκη μέχρι το τέλος.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, ο Πανσερραϊκός έδωσε την μπάλα στην Ξάνθη και με καλές τοποθετήσεις των παικτών του Διγκόζη στον χώρο η ομάδα μας διεκδίκησε το γκολ σε δυο καλές περιπτώσεις.

Στο 57’ ο Κόντσι κέρδισε την κόντρα απο το αντίπαλο στόπερ σχεδόν στο κέντρο του γηπέδου και έφυγε μόνος στην αντεπίθεση, ενώ δίπλα ήταν ο Μέσι αλλά μαρκαρισμένος, τελικά η κόπωση πρόλαβε τον Αργεντίνο που το αδύναμο σουτ που επιχείρησε πέρασε κόρνερ.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Μέσι απο τα αριστερά, έφυγε μόνος του ξανά στην κόντρα, ντρίμπλαρε τον Μπάτζιο αλλά η πάσα στον Ντίαζ δεν ευδοκίμησε με τον Περουβιανό να επιχειρεί το τακουνάκι που πέρασε άουτ.

Ο Πανσερραϊκός συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, κλείνοντας τους χώρους με διπλή άμυνα ζώνης , κρατώντας μακριά από την εστία του Καβουσάκη την Ξάνθη, που προσπάθησε με συνεχόμενες σέντρες να απειλήσει.

Οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή ευκαιρία με σέντρα σουτ του Τζανακακάκη που πέρασε άουτ, ενω στο 91’ αποβλήθηκε ο Κεφαλάς με απευθείας κόκκινη κάρτα σε μια αμφιλεγόμενη σύγκρουση με παίκτη της Ξάνθης.

Στο 96’ ο Μονροουζ  έπιασε την κεφαλιά μια ανάσα πριν το γκολ αλλά ο Καβουσάκης ήταν σε ετοιμότητα και αντέδρασε σωστά, δίνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα μας!

Τι ακολουθεί;

Ο επόμενος αγώνας για την ομάδα είναι την Κυριακή 13/02, στις 14:45 κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου εκτός έδρας για την 18η αγωνιστική.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΟ ΞΑΝΘΗ(Ζ. Βούλιτς): Ίτσο, Τζανακάκης(80′ Ουνγιαλίδης), Δεληγιαννίδης, Μπάτζιος, Μιχαήλ, Βιθέντε Γκόμες, Δόρης, Τσέλιος(80′ Κρητικός), Ιμπραίμι(62′ Μονρόουζ), Γκουνσάρι(46′ Γκάβριτς) Διαμαντόπουλος(62′ Αλί Μπαμπά)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Αγγ. Διγκόζης): Καβουσάκης, Ζέρης, Καράμπερης(60′ Μαρκιόνι), Καρασαλίδης, Κρητικός, Κόντσι(60′ Ντίας), Ανάκογλου(67′ Παπαβασιλείου),Κανίς, Κεφαλάς, Μάρκο Πίντο, Μέσσι(81′ Φουάσης)

Πηγή: panserraikosfc.gr

Πανσερραϊκός: Απέκτησε τον Αρτούρ Ντανιελιάν

Νίκες για Ροδολίβος, Άνω Ποροϊα και Χρυσό, «Χ» για Μεγαλοχώρι-Άγιο Πνεύμα (Play Out) (12-2-2022)