Νίκη εξάδας για τον “Θρακικό”, “τρίποντο” για Χρυσό, Σιδηρόκαστρο, Λιθότοπο και Αμμουδιά, “Χ” για Χείμαρρο και Νεοχώρι (Επίλεκτη) 22-2-2020

0

ΕΠΙΛΕΚΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  22η αγωνιστική

ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙ               2

ΣΚΟΤΟΥΣΣΑ                      1

Νίκης εξάδας για τον «Θρακικό»

Την νίκη που τον οδηγεί στην εξάδα πέτυχε ο «Θρακικός» Άνω Μητρουσίου, ο οποίος επικράτησε της Σκοτούσσας με 2-1στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος και κλείδωσε την παρουσία του στα play off.

Στο ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι, με δυνατές μονομαχίες για τις δύο ομάδες.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που στο τέλος χαμογέλασαν, ενώ αξίζουν συγχαρητήρια και στην Σκοτούσσα για την προσπάθεια της.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 7’ ο Μάγκος σημάδεψε το δοκάρι. Στο 30’ ο Δίγκας με σουτ έκανε το 1-0. Στο 55’ ο Μήλιος με πέναλτι έφερε τον αγώνα στα ίσια. Στο 70’ ο Ασλανίδης με πλασέ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Από τον «Θρακικό» δεν υστέρησε κανείς, ενώ από τον «Άρη» διακρίθηκαν οι Θεοδωρίδης, Μήλιος και Τσερμετζέλης.

Καλή η διαιτησία του κ. Σαφούρη. Επόπτες οι κ.κ. Πούλιος και Σώμης.

ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙ: Κουγιουμτζόπουλος, Αραμπάς, Αντωνιάδης(60’ Θωμόγλου), Γκαϊτατζής, Πασχαλούδης, Παπαδόπουλος, Καρφαρίδας(88’ Παπαδόπουλος), Μπελίτος, Δίγκας(31’ λ.τ Ασλανίδης) , Χριστοφορίδης(80’ Καρφαρίδας Δ), Πέπας.

ΣΚΟΤΟΥΣΣΑ: Τρακαλιάνης, Θεοδωρίδης, Στοϊλας, Χατζηπανταζής(55’ Πρόβατος), Σπαχής(75’ Ξενοφώντος), Παπαδόπουλος(80’ Τσαπαλιάνας), Τσερμετζέλης, Αγαπίδης(55’ Χατζηανδρέου Γ), Κουκούτσης, Μάγκος, Μήλιος.

ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ                   1

ΝΕΟΧΩΡΙ                        1

Όλοι ευ(Χ)αριστημένοι…

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στον Χείμαρρο και το Νεοχώρι, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στα play off.

Ο «Ηρακλής» πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, πίεσε τον αντίπαλο του, δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά στο τέλος δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη που θα το έφερνε στην Τρίτη θέση.

Ο «Αστήρ» από την πλευρά του παρατάχθηκε με αμυντικούς προσανατολισμούς απειλώντας κυρίως στις αντεπιθέσεις, ωστόσο με αυτό το αποτέλεσμα τερμάτισε στην Τρίτη θέση του πρωταθλήματος.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 50’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μαργαρίτη, ο Χατζηπέτρου με πλασέ έκανε το 0-1. Στο 67’ μετά από αδράνεια της άμυνας ο Λεκάκης με πλασέ έγραψε το τελικό 1-1. Στο 72’ ο Πρασιάδης αντίκρισε την απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα για αντικανονικό μαρκάρισμα και αποβλήθηκε.

Στο 90’ μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Λεκάκη, ο οποίος έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Από τους γηπεδούχους διακρίθηκαν οι Λιόγκας, Πρασιάδης και Λεκάκης, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Χατζηπέτρου, Σιψής, Σένια και Πανούδης.

Με πολλά λάθη και παράπονα από τον Χείμαρρο η διαιτησία του κ. Παπαδόπουλου Χ. Επόπτες οι κ.κ. Γεωργίου και Παυλίδου.

ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ: Δουλγέρης, Γκέργκι, Πρασιάδης, Κοσμόπουλος(65’ Χατζηγεωργίου), Χαραλαμπίδης, Λιόγκας, Κρίτσκας(46’ Βασιλειάδης Ευστ), Καλαϊτζίδης, Σβεντζίδης, Τριανταφύλλου(89’ Θεοδωρίδης), Λεκάκης.

ΝΕΟΧΩΡΙ: Θεοδώρογλου, Πανούδης, Μαργαρίτης, Τζελέπης, Χατζηπέτρου, Αποστόλου, Σένια, Βουδουρίδης(85’ Θεοχάρης Ι), Μητρόπουλος(60’ Κυριακάκης), Σιψής, Λούσιος.

ΧΡΥΣΟ                3

ΠΡΩΤΗ               0

Καθαρή και δίκαιη επικράτηση

Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και άλλο ένα στην επανάληψη το Χρυσό κατέβαλε την αντίσταση της Πρώτης επικρατώντας με 3-0.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλο το διάστημα του αγώνα, πίεσαν, δημιούργησαν ευκαιρίες και πετυχαίνοντας τρία γκολ έφτασαν δίκαια στους τρεις βαθμούς της νίκης.

Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους πραγματοποίησαν κακή εμφάνιση και αναπόφευκτα γνώρισαν την ήττα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 10’ ο Μάνος με προβολή έκανε το 1-0. Στο 43’ μετά από κάθετη πάσα του Μεταλλίδη, ο Καδής βγήκε τετ τα τετ και με πλασέ πραγματοποίησε το 2-0. Στο 68’ ο Άγγος με πλασέ έγραψε το τελικό 3-0.

Από την ΑΕΧ διακρίθηκαν οι Καδής, Πύρτσος, Θάνος και Γαλιδώρας, ενώ από τον «Άρη» δεν ξεχώρισε κανείς.

Καλή η διαιτησία του κ. Απιδόπουλου. Επόπτες οι κ.κ. Μπομπόγιας και Αρχοντογιάννης.

ΧΡΥΣΟ: Βλάχος(80’ Ένδρος), Πύρτσος, Γαλιδώρας, Θάνος, Μπρινιάς, Μάνος, Μεταλλίδης, Μπομπότας, Καδής(60’ Παπύρας), Λιάτσης, Άγγος(70’ Γρατζάκης).

ΠΡΩΤΗ: Βαρδαβούλιας, Μπίτιας(46’ Κουταλάκης)(60’ λ.τ Μελίτος), Παπαβραμίδης, Γατούλας, Πανταζής, Γκουζής, Λάππας, Δρακούλης, Κορώνης(46’ Τσιγγενόπουλος), Μπογιατζής, Ζαγκλιβέρης.

ΡΟΔΟΛΙΒΟΣ                      2

ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ                6

«Αγρίεψε» στην επανάληψη

Ξεσπώντας ουσιαστικά στο δεύτερο ημίχρονο το Σιδηρόκαστρο επικράτησε του Ροδολίβους με 2-6.

Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν αμφίρροπο, με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα, αλλά στην επανάληψη πλήρωσαν ένα κακό οχτάλεπτο, όπου το Σιδηρόκαστρο ανέβασε στροφές και γύρισε το παιχνίδι.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 15’ ο Αβράμης με πέναλτι έκανε το 0-1. Στο 35’ ο Κεχαγιάς με πλασέ έφερε τον αγώνα στα ίσια. Στο 45’ ο Τσιάτρης με πέναλτι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 47’ ο Μαλετσκάνοφ, στο 50’ ο Αβράμης και στο 60’ πάλι ο Μαλετσκάνοφ πραγματοποίησε το 2-4. Στο 65’ ο Μαλετσκάνοφ σημείωσε χατ-τρικ για το 2-5 και στο 85’ ο Τσιντσάρης έγραψε το τελικό 2-6.

Από τους γηπεδούχους διακρίθηκε ο Τσιάτρης, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Βεντούζης.

Κακή η διαιτησία του κ. Τζουμαλάκη. Επόπτες οι κ.κ. Σάββας και Μαυρίδης.

ΡΟΔΟΛΙΒΟΣ: Σταθάκης, Σταθόπουλος, Χατζηδάφνης, Καρασαββίδης, Στράτης Μ, Σύρπας, Γριβέλης(60’ Τσιμπουριανούδης Χρ), Τσιάτρης, Κεχαγιάς(85’ Κοτσατζής), Ιωαννίδης(55’ Τσιμπουριανούδης Γ), Τσακμάκης(60’Στράτης Ευαγ) .

ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ: Γρηγοριάδης, Ρούμπος, Βεντούζης, Χάρισμας(85’ Τάντσης), Πετρίδης(83’ Μιχαλέρης), Σπανίδης, Τσεμπερίδης, Αβράμης(70’ Λεωνίδας), Γέρμανλης(75’ Αϊβατζίδης), Τσιντσάρης, Μαλετσκάνοφ.

SERRES 1800                  0

ΛΙΘΟΤΟΠΟΣ                   2

Νίκη γοήτρου

Με ένα γκολ στο τέλος κάθε ημιχρόνου ο Λιθότοπος επικράτησε εκτός έδρας του 1800 με 0-2.

Η «Δόξα» πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, ήταν εύστοχη στην τελική προσπάθεια και δίκαια έφτασε στους τρεις βαθμούς της νίκης.

Το 1800 δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δεχθεί την ήττα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 44’ μετά από ασίστ του Σιδηρόπουλου, ο Ζώβληκας με πλασέ έκανε το 0-1. Στο 88’ ο Ζώβληκας κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζιγκερίδης, ο οποίος έγραψε το τελικό 0-2.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Λαπαδώνης, ενώ από τους φιλοξενούμενους διακρίθηκαν οι Δάλλας, Παπαδόπουλος, Σιδηρόπουλος και Ζώβληκας, χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι.

Μέτρια η διαιτησία του κ. Μπάτσιου. Επόπτες οι κ.κ. Δουλγέρης και Αναστασίου.

SERRES 1800: Λαπαδώνης, Γιουμιδης(80’ Αρναούτογλου), Φάκης, Ζέττας, Μηλωνάς, Πούλιος(70’ Στεφάνογλου), Ρούτσης, Θεοδωρίδης, Βόγλι(46’ Κλαϊντι), Βασιλειάδης, Παπίτσας.

ΛΙΘΟΤΟΠΟΣ: Χουρουζίδης, Σαμαράς, Τσιατμάς, Καραγιάννης, Δάλλας, Τιάγκος, Σαββίδης, Ζιγκερίδης(Νόκε), Σιδηρόπουλος(Θυμιατής), Παπαδόπουλος, Ζώβληκας(Μπαλτζής).

ΑΜΜΟΥΔΙΑ                 1

ΑΝΩ ΠΟΡΟΪΑ              0

Κρίθηκε στις λεπτομέρειες

Ένα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν αρκετό για την Αμμουδιά, ώστε να πάρει τη νίκη απέναντι στα Άνω Ποροϊα με 1-0.

Το ματς ήταν κακό ποιοτικά, με πολλές ελλείψεις για τις δύο ομάδες. Ουσιαστικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες και όποιος θα έβαζε το γκολ θα έπαιρνε και τη νίκη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 55’ μετά από ωραία προσπάθεια του Βούλιου, ο Πλατνάρης Β με πλασέ έγραψε το τελικό 1-0.

Από τον «Ηρακλή» διακρίθηκαν οι Πλατνάρης Β, Βούλιος και Μούστα, ενώ από τον «Διγενή» οι Γκούλας, Κεραμιδάς Ευαγ και Τσομίδης.

Καλή η διαιτησία του κ. Κρυωνά. Επόπτες οι κ.κ. Φραγκάκης και Παπαποστόλου.

ΑΜΜΟΥΔΙΑ: Καραμάνης, Μιχάλας(46’ Κλιματσούδας), Κατσαούνης, Χαλάτσης, Τρούπης, Σιδηρόπουλος, Μούστα, Πλατνάρης Β, Πλατνάρης Πρ, Βούλιος(80’ Μητκώνης), Νικάκης.

ΑΝΩ ΠΟΡΟΪΑ: Γκούλας, Τομπουλίδης, Παπαδόπουλος Γ, Στοϊτς, Στεφανίδης, Κωνσταντινίδης, Ντομπρίνκοφ, Κεραμιδάς Ευαγ(60’ Κεραμιδάς Στ), Μπεγκόγκοφ, Τσομίδης, Παπαδόπουλος Π.

Νίκες για Νέα Τυρολόη, Χριστός, Άγιο Πνεύμα, Λευκώνα, Ηρακλή Σερρών, Βαλτοτόπι και Δραβήσκο (Ανώτερη Α’ & Β’ Όμιλος) 22-2-2020

«Αφεντικό» ο Πανσερραϊκός στο ματς με την Κάτω Καμήλα, νίκη και 3η θέση για τον Απόλλωνα Παραλιμνίου (Γ’ Εθνική) 23-2-2020