0

ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ           3

ΔΡΑΒΗΣΚΟΣ                  0

Δίκαιη νίκη

Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και άλλο ένα στην επανάληψη το Σιδηρόκαστρο επικράτησε του Δραβήσκου με 3-0.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από τον αντίπαλο τους και δίκαια έφτασαν στους τρεις βαθμούς της νίκης.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν, αλλά δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την ήττα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 27’ ο Μαλετσκάνοφ κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος για το 1-0. Στο 38’ ο Παρούκας με σουτ έκανε το 2-0. Στο 78’ ο Παρούκας με σουτ έγραψε το τελικό 3-0.

Από τον «Εθνικό» διακρίθηκαν οι Παρούκας και Αγγελίδης, ενώ από την «Ασπίδα» οι Ματενόγλου, Αθανασακάκης και Γκαρακλίδης Αλ.

Καλή η διαιτησία του κ. Απιδόπουλου. Επόπτες οι κ.κ. Αναστασιάδης και Πούλιος.

ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ: Δουγλέρης, Λεωνίδας, Τσιντσάρης(60’ Κούρτογλου), Βεντούζης(70’ Σιάμης), Χάρισμας(80’ Κατσούρας), Αϊβατζίδης, Αγγελίδης(80’ Βελίκης), Γέρμανλης, Πετρίδης, Μαλετσκάνοφ, Παρούκας(80’ Χαραλαμπίδης).

ΔΡΑΒΗΣΚΟΣ: Σταθάκης, Γιαννακίδης, Βουβούκης, Αβραμίδης, Κεραμιδάς, Μεσέρδης Θεοδ, Γκαρακλίδης Αλ, Ματενόγλου, Ζόγκου(75’ Γκαρακλίδης Αν), Αθανασακάκης, Τσαουσίδης.

ΡΟΔΟΠΟΛΗ                2

ΝΕΟΧΩΡΙ                     7

«Επτάσφαιρος» ο «Αστήρ»

Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε το Νεοχώρι, το οποίο φιλοδώρησε με επτά τέρματα την Ροδόπολη.

Στον αγωνιστικό τομέα, στο 5’ μετά από ασίστ του Μητρούσκα ο Βουδουρίδης με πλασέ έκανε το 0-1. Στο 10’ ο Δημητριάδης Ιακ με σουτ έξω από την περιοχή πραγματοποίησε το 1-1. Στο 15’ ο Δημητριάδης Ιακ με κρεμαστό πλασέ πέτυχε το 2-1. Στο 26’ ο Σένια έβγαλε την σέντρα και ο Φάκης με σουτ στο «Γ» σημείωσε το 2-2. Στο 40’ σέντρα του Σένια ο Βουδουρίδης με σουτ στην κίνηση έκανε το 2-3. Στο 44’ ασίστ του Μητρούσκα ο Σένια με σουτ πραγματοποίησε το 2-4. Στο 58’ σέντρα του Βουδουρίδη ο Γιαγτζόγλου σε κενή εστία το 2-5. Στο 75’ ο Κυριακάκης με σουτ έξω από την περιοχή ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-6. Στο 80’ ο Γιαγτζόγλου έβγαλε την σέντρα και ο Σένια με βολ-πλανέ έγραψε το τελικό 2-7.

Από τον «Ολυμπιακό» διακρίθηκαν οι Καραμανλής, Δανατζής και Δημητριάδης Ιακ, ενώ από τον «Αστήρ» οι Μητρούσκας, Βουδουρίδης και Σένια.

Καλή η διαιτησία του κ. Μπάτσιου. Επόπτες οι κ.κ. Γεωργίου και Σαπαρδάνης.

ΡΟΔΟΠΟΛΗ: Αγγέλου, Κωνσταντινίδης Θεοδ, Τσομίδης, Ορφανίδης, Καραμανλής, Κουθουρίδης, Δανατζής, Μουτεσίδης, Καλεμκερίδης, Δημητριάδης Ιακ(70’ Καραμαυρουδής), Πεχλιβανίδης.

ΝΕΟΧΩΡΙ: Καρελής, Πανούδης(80’ Νικάκης), Μαργαρίτης(75’ Κυριζόπουλος), Θεοδωρίδης(75’ Κουζουτζίδης), Γουδετσίδης, Φάκης, Μητρούσκας, Τσακιρίδης(46’ Χατζηπέτρου), Σένια, Βουδουρίδης(60’ Κυριακάκης), Γιαγτζόγλου.

ΛΙΘΟΤΟΠΟΣ           0

ΑΝΩ ΠΟΡΟΪΑ         1

Μεγάλο «διπλό» για τον «Διγενή»

Με ένα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης τα Άνω Ποροϊα πήραν το διπλό μέσα στον Λιθότοπο.

Το ματς ήταν περισσότερο παιχνίδι κέντρου και όποιος έβαζε το γκολ θα έπαιρνε και τη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή αμυντική λειτουργία και απειλούσαν στις αντεπιθέσεις, τακτική η οποία απέδωσε καρπούς.

Οι γηπεδούχοι δεν βρέθηκαν σε καλή ημέρα και δέχθηκαν την ήττα.

Στα αγωνιστικά, στο 60’ ο Γκούλα με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το τελικό 0-1.

Από την «Δόξα» δεν ξεχώρισε κανείς, ενώ από τον «Διγενή» οι Κεραμιδάς, Κωνσταντινίδης και Ανδρίκος.

Καλή η διαιτησία του κ. Παγωνά. Επόπτες οι κ.κ. Σάββας και Μπεριντζής.

ΛΙΘΟΤΟΠΟΣ: Κοτσακιαχίδης, Πλατνάρης Πρ, Σαμαράς, Ελευθεριάδης, Σαββίδης, Πλατνάρης Β, Σιδηρόπουλος, Ιακωβίδης(70’ Νόκε), Ζώβληκας, Παπαδόπουλος(75’ Λαμπριανίδης), Μουτίδης.

ΑΝΩ ΠΟΡΟΪΑ: Δουλγέροφ, Κωνσταντινίδης, Μπεγκόγκοφ, Γκούλα, Σαμουηλίδης, Κεραμιδάς, Στεφανίδης, Ατανάσοφ, Μάντζαρης(80’ Τσένγκας), Στεφανίδης Χαρ, Κουθουρίδης(60’ Ανδρίκος).

ΜΕΓΑΛΟΧΩΡΙ          1

ΧΡΥΣΟ                       3

Δύσκολη νίκη

Με ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και άλλα δύο στην επανάληψη το Χρυσό πήρε το διπλό μέσα στο Μεγαλοχώρι.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 20’ απ’ ευθείας κόκκινη του Μητσώκη σε χέρι με τον ρέφερι να καταλογίζει πέναλτι. Διαμαρτυρία πως δεν υπήρχε παράβαση. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπρινιάς ο οποίος αστόχησε. Στο 23’ πάλι πέναλτι για τους φιλοξενούμενους, αυτή την φορά ο Μπρινιάς έκανε το 0-1. Στο 52’ ο Κλειτσιώτης στην επαναφορά μετά από εκτέλεση φάουλ στο δοκάρι πραγματοποίησε το 0-2. Στο 65’ ο Λεκάκης με πλασέ μείωσε σε 1-2. Στο 90’ ο Μπομπότας με ψηλοκρεμαστό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Από τον «Κεραυνό» διακρίθηκαν οι Μαυρούδης, Καριοφύλλης, Μάνιος και Παπαδόπουλος, ενώ από την ΑΕΧ οι Πασχαλίδης, Μάνος και Μπρινιάς.

Καλή η διαιτησία του κ. Κρυωνά. Επόπτες οι κ.κ. Μαυρίδης και Ζαχαριά.

ΜΕΓΑΛΟΧΩΡΙ: Μαυρούδης, Γεωργιάδης, Μάνιος, Μαϊκόπουλος, Νάτσιος, Μητσώκης, Παπαδόπουλος Αν, Σπανίδης, Καριοφύλλης, Παπάς(55’ Μούδιος), Χίντζος(65’ Λεκάκης).

ΧΡΥΣΟ: Κασίμης, Ντάντος, Κοντός, Μπρινιάς, Ματσικόπουλος(75’ Παπύρας), Μεγγίδης(35’ λ.τ Μπομπότας), Μάνος, Πολυχρονίδης, Κλειτσιώτης, Καπελέρης(85’ Ηλιάδης), Πασχαλίδης(75’ Μίρι Χότζα) .

ΠΡΩΤΗ                               1

ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙ                2

Αγχωτική νίκη

Μια δύσκολη νίκη πέτυχε το Άνω Μητρούσι, το οποίο επικράτησε εκτός έδρας της Πρώτης με 1-2.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 60’ μετά από ασίστ του Παρασκευά ο Γιανναράκης με πλασέ έκανε το 0-1. Στο 65’ ο Μόσχος έφερε τον αγώνα στα ίσια. Στο 75’ ο Παπαδόπουλος Στ αποβλήθηκε με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα. Στο 88’ ο Παρασκευάς με πλασέ μετά από ασίστ του Γιανναράκη έγραψε το τελικό 1-2.

Από τον «Θρακικό» διακρίθηκαν οι Παρασκευάς, Γιανναράκης και Δουλγέρης.

Με παράπονα από το Άνω Μητρούσι η διαιτησία του κ. Παπαδόπουλου. Επόπτες οι κ.κ. Αναγνωστίδης και Παυλίδου.

ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙ: Ασημώνης, Θωμόγλου, Γρεασίδης, Φίλιας(80’ Ούτσιος), Πασχαλούδης, Παπαδόπουλος Ι, Παρασκευάς, Δουλγέρης Αν, Γκαϊτατζής, Γιανναράκης, Παπαδόπουλος Στ.

Η καλύτερη ενδεκάδα της αγωνιστικής(19-12-2021)

Νίκες για Ποντισμένο, ΠΑΟΚ Σερρών, Νέο Σούλι, Θύελλα, Μονόβρυση και Εμμανουήλ Παπά, «Χ» για Αναγέννηση-Κάτω Μητρούσι και Ιωνικό-Ηρακλή(19-12-2021)