Νίκες για Καλά Δένδρα, Νέο Πετρίτσι, Αναγέννηση, Καπνόφυτο, Χριστός, Ηρακλή, Μονόβρυση & Επταμύλους (Α2) Α-Β-Γ Όμιλος 17-10-2020

Α2 κατηγορία Α’ Όμιλος 4η αγωνιστική 17-10-2020

ΝΕΑ ΤΥΡΟΛΟΗ              1

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ               4

«Διπλό» το τοπικό ντέρμπι

Η Αναγέννηση ήταν η μεγάλη νικήτρια του τοπικού ντέρμπι απέναντι στη Νέα Τυρολόη επικρατώντας με 1-4.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων, με τους γηπεδούχους να μειώνουν πριν τη λήξη του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, η Αναγέννηση πέτυχε άλλα δύο τέρματα και καθάρισε το παιχνίδι.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 20’ ο Απιδόπουλος Θεοδ με σουτ έκανε το 0-1. Στο 35’ πάλι ο Απιδόπουλος Θεοδ με πλασέ πραγματοποίησε το 0-2. Στο 40’ ο Πατραλέξης μείωσε σε 2-1 από το σημείο του πέναλτι. Στο 65’ ο Απιδόπουλος Β με πλασέ σημείωσε το 1-3. Στο 80’ ο Απιδόπουλος Θεοδ με σουτ έξω από την περιοχή πέτυχε χατ-τρικ και έγραψε το τελικό 1-4.

Από τον ΠΑΟΤ διακρίθηκαν οι Ζαγγελίδης και Πατραλέξης, ενώ από την Αναγέννηση οι Απιδόπουλος Β, Κρίτσκας Χαρ και Νάσκος Σωκ.

Καλή η διαιτησία του κ. Δαουλτζή. Επόπτες οι κ.κ. Πούλιος και Τσίκου.

ΝΕΑ ΤΥΡΟΛΟΗ:Πρωιας, Ζάντσιος Π(Κεραμίδας), Βαλτσιάνης, Σοφιανίδης Ν, Καραμεμετλής, Καλταπανίδης, Χατζηπαντελής, Χατζηγιοβάνης(Μαγγενάκης Ν), Ζαγγελίδης, Μαστορίδης, Πατραλέξης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: Θεοδωρίδης, Απιδόπουλος Β, Βαλτσάνης, Ξενιτίδης Ι, Νάσκος, Τσιμπλινίδης, Απιδόπουλος Θεοδ, Ντίνας Δ, Κρίτσκας Χαρ, Ρούμπος, Απιδόπουλος Θεοδ.

Αλλαγές μπήκαν οι Τουρατζίδης Μ, Ξενιτίδης Μιχ, Λαμπριανίδης Στ, Σβεντσίδης Γ και Ντάλας Ευαγ.

ΚΑΠΝΟΦΥΤΟ          5

ΒΥΡΩΝΕΙΑ               1

«Πεντάσφαιροι» οι «Ακρίτες»

Καθαρίζοντας το ματς από το πρώτο ημίχρονο το Καπνόφυτο φιλοδώρησε με πέντε τέρματα την Βυρώνεια.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, σημείωσαν τέσσερα γκολ στο πρώτο μέρος και με άλλο ένα στην επανάληψη έφτασαν σε μια δίκαιη και άνετη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους πραγματοποίησαν κακή εμφάνιση και το μόνο που μπόρεσαν ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, τρία γκολ έβαλε ο Παρίσης και δύο ο Σαββίδης Σαβ. Στο 80’ ο Παπαδόπουλος Ν με σουτ έγραψε το τελικό 5-1.

Από τους «Ακρίτες» διακρίθηκαν οι Παρίσης και Σαββίδης Σ, ενώ από την «Δόξα» οι  Μωραϊτης και Δράμαλης.

Καλή η διαιτησία του κ. Μαγή. Επόπτες οι κ.κ. Παπαδόπουλος Ι και Καπρινιώτης.

ΚΑΠΝΟΦΥΤΟ:Μπουτακίδης, Μελαδίνης, Σαββίδης Χρ, Μπιλούμπασης, Χαραλαμπίδης, Αϊβατζίδης, Αναγνώστου(65’ Λεβέντης), Παρίσης, Σαββίδης Σαβ(75’ Χαλίλης), Άρμεν, Πάνκος(46’ Ηλιάδης).

ΒΥΡΩΝΕΙΑ: Εμμανουηλίδης, Τριφηνόπουλος, Κωνσταντινίδης, Μωραϊτης, Ιορδανίδης, Γεωργιάδης, Παπαδόπουλος, Δράμαλης, Ποζίδης, Λιούλιος, Χουδιάκης.

Αλλαγές μπήκαν οι Πολυχρονιάδης, Ερνίκιολης και Σαμαράς.

ΝΕΟ ΠΕΤΡΙΤΣΙ                3

ΣΤΡΥΜΟΝΙΚΟ                2

Δύσκολη νίκη

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι το Νέο Πετρίτσι επικράτησε του Στρυμονικού με 3-2.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 και αν και με αριθμητικό μειονέκτημα έφτασαν στην ισοφάριση.

Η Αναγέννηση όμως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και έξι λεπτά πριν τη λήξη της συνάντησης πέτυχε το γκολ που της χάρισε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Στον αγωνιστικό τομέα, στο 39’ ο Κίροφ έβγαλε την ασίστ και ο Μανόλεφ με γυριστό σουτ έκανε το 1-0. Στο 40’ ο Κίροφ με πλασέ πραγματοποίησε το 2-0. Στο 65’ ο Παρασιάδης με πέναλτι μείωσε σε 2-1. Σε αυτή την φάση διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι πως δεν υπήρχε παράβαση. Στο 70’ ο Γεωργιάδης αντίκρισε απ’ ευθείας την κόκκινη κάρτα. Στο 75’ ο Κοκκινίδης με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ έφερε τον αγώνα στα ίσα. Στο 84’ ο Αραμπατζής Εμ έβγαλε την ασίστ και ο Τσιφτσίνης με γυριστό τακουνάκι έγραψε το τελικό 3-2.

Από τους γηπεδούχους διακρίθηκαν οι Μάνιος και Αραμπατζής Εμ, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μπαχαρούδης, Σαλαμπάσης και Κοκκινίδης.

Μέτρια η διαιτησία του κ. Μπάρκα Θ. Επόπτες οι κ.κ. Ντεμάι και Φραγκάκης.

ΝΕΟ ΠΕΤΡΙΤΣΙ: Γρηγοριάδης, Αβράμης, Κίροφ, Τσιφτσίνης, Μάνιος, Αραμπατζής Εμ, Βασιλειάδης Θεοχ(55’ Κεμανατζής Π) , Ζιάγκας, Γκικόπουλος(55’ Τάσιος)(80’ Ρούπελης), Γάδος, Μανόλεφ(55’ Γκούπε).

ΣΤΡΥΜΟΝΙΚΟ:Μπαχαρούδης, Κοκκινίδης(Μετεμτζής), Ξενόπουλος, Σαλαμπάσης, Σαμαράς, Ευαγγέλου(Δουλγέρης), Χατζηκωνσταντίνου, Μίτκας, Χατζησταυρίδης, Τσαλταπασίδης(Γεωργιάδης), Παρασιάδης.

ΗΡΑΚΛΕΙΑ                     2

ΚΑΛΑ ΔΕΝΔΡΑ              4

Συνεχίζει νικηφόρα ο «Πυθαγόρας»

Συνεχίζουν νικηφόρα τα Καλά Δένδρα, καθώς κατέβαλαν την αντίσταση της Ηράκλειας επικρατώντας εκτός έδρας με 4-2.

Στο ματς κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη ανέβασαν στροφές και έφτασαν στους τρεις βαθμούς της νίκης.

Στα αγωνιστικά, στο 38’ ο Τούσκας με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 40’ ο Παπαδόπουλος Χρυσοβ με πέναλτι πραγματοποίησε το 1-1. Σε αυτή την φάση διαμαρτύρεται η Ηράκλεια πως δεν υπήρχε παράβαση. Στο 45’ ο Πεχλιβανίδης με ωραία κεφαλιά σημείωσε το 2-1. Στο 60’ ο Κυριαζής με αυτογκόλ πέτυχε το 2-2. Σε αυτή την φάση διαμαρτύρεται η Ηράκλεια πως δεν τηρήθηκε το fair play από τον αντίπαλο. Στο 75’ ο Παπαδόπουλος Χρυσοβ έδωσε το προβάδισμα και στο 81’ ο Παπαδόπουλος Χρυσοβ με πέναλτι έκανε χατ-τρικ και έγραψε το τελικό 2-4.

Πρέπει να σημειωθεί πως υπήρξε σοβαρός τραυματισμός του τερματοφύλακα Μπαμπούρη.

Η Ηράκλεια έχει πολλά παράπονα από την διαιτησία, όχι μόνο από την σημερινή, αλλά από την αρχή του πρωταθλήματος και όπως τονίζουν θέλουν αντικειμενική διαιτησία 50-50.

Από την Ηράκλεια δεν υστέρησε κανείς, ενώ από τον «Πυθαγόρα» διακρίθηκε ο Παπαδόπουλος Χρυσοβ.

Με πολλά παράπονα από την Ηράκλεια η διαιτησία του κ. Κρυωνά. Επόπτες οι κ.κ. Παυλίδου και Αναγνώστου.

ΗΡΑΚΛΕΙΑ: Μπαμπούρης, Κυριαζόπουλος, Πεχλιβανίδης, Μούτας, Πάνος, Χριστίδης, Τούσκας, Δελής, Καραβασίλης, Κυριαζής, Χίντζος.

Αλλαγές μπήκαν οι Ιωακειμίδης και Τάλιος.

ΚΑΛΑ ΔΕΝΔΡΑ: Γιώργος, Γουργούτης, Μουσικάκης, Τσαμουρτζής, Καπόγλου, Μουσικάκης Κ, Τζήμας, Μπαρμπούτης, Γκουτζιλάς, Παπαδόπουλος Χρυσοβ, Παπαδόπουλος Γ.

Αλλαγές μπήκαν οι Χουρουζίδης Ακ, Αγγελίδης και Χερχελετζής.

Α2 Κατηγορία Β’  Όμιλος 4η αγωνιστική 17-10-2020

ΠΟΣ 2000                            1

ΧΡΙΣΤΟΣ                               5

Ασταμάτητη «Νίκη»

Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και άλλα τρία στην επανάληψη το Χριστός επικράτησε εκτός έδρας του ΠΟΣ 2000 με 1-5 και συνεχίζει το νικηφόρο σερί του.

Η «Νίκη» για ένα ακόμη ματς έδειξε πως έχει ομάδα για ανώτερη κατηγορία, ενώ δέχθηκε και το πρώτο της γκολ στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους, το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν προσωρινά το σκορ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 25’ ο Γουναρίδης με πλασέ έκανε το 0-1. Στο 45’ μετά από φοβερή ενέργεια του Βολτέα, ο Γουναρίδης με πλασέ πραγματοποίησε το 0-2. Στο 75’ ο Γκατέκας με πλασέ πέτυχε το 0-3. Στο 80’ ο Πλουμής με αυτογκόλ σημείωσε το 1-3. Στο 85’ και στο 90’ ο Κιουτσούκης διαμόρφωσε το τελικό 1-5.

Από το Χριστός διακρίθηκαν οι Βολτέας, Κιουτσούκης, Γουναρίδης και Ταϊρης Αθ, χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι.

Καλή η διαιτησία του κ. Φραγκάλα. Επόπτες οι κ.κ. Βαφειάδης και Παπανικολάου.

ΧΡΙΣΤΟΣ: Κονσιλίδης, Βολτέας, Μπαχαρίδης(65’ Τσομπανίδης), Σάββας(46’ Κιουτσούκης), Ταϊρης Αθ, Χασαπίδης(46’ Γκατέκας) , Πλουμής, Καρυπίδης(65’ Ταϊρης Γ), Σιώης, Ζαράκης, Γουναρίδης(75’ Πανταζής).

ΙΩΝΙΚΟΣ                    2

ΗΡΑΚΛΗΣ                  3

Ανατροπή και νίκη

Πραγματοποιώντας την ανατροπή, ο Ηρακλής επικράτησε του Ιωνικού με 2-3.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν σε εξαιρετική ημέρα, πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο ημίχρονο, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να φύγουν με ένα θετικό αποτέλεσμα από τον αγωνιστικό χώρο.

Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους βρέθηκαν σε κακή ημέρα, ωστόσο μπόρεσαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση στο δεύτερο μέρος φτάνοντας σε μια δύσκολη νίκη.

Στον αγωνιστικό τομέα, στο 15’ ο Τσολακούδης με πλασέ έκανε το 1-0. Στο 30’ ο Τσολακούδης με πέναλτι πραγματοποίησε το 2-0. Στο 48’ ο Κουκούτσης με πλασέ μείωσε σε 2-1. Στο 75’ ο Φάκης με κεφαλιά έφερε τον αγώνα στα ίσα. Στο 85’ ο Σφέτκος με κεφαλιά ολοκλήρωσε την ανατροπή γράφοντας το τελικό 2-3.

Από τον Ιωνικό διακρίθηκε ο Τσολακούδης, χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι, ενώ από τον Ηρακλή ξεχώρισε ο Κτίστου.

Καλή η διαιτησία του κ. Μαδένη. Επόπτες οι κ.κ. Βλάχος και Βουτσάς.

ΙΩΝΙΚΟΣ:Αγγέλου, Παναγιωτίδης Γ, Παναγιωτίδης Π, Χατζημαριανός Κ, Τοσιάδης Ν, Καραμανίδης, Καραποτόσογλου, Ζίχναλης, Κουρτίδης, Τσολακούδης, Τσακανιάς(20’ λ.τ Ανανιάδης).

Αλλαγές μπήκαν οι Ανανιάδης, Σπυρόπουλος και Μπαξεβανίδης.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Δουμπιώτης, Καζάς(46’ Κίστα), Κλεπούσναλης, Βαλσαμάκης, Κωνσταντινίδης, Βαλαβανίδης(80’ Παϊγουτλίδης), Χαλκίδης(60’ Φάκης), Κουκούτσης, Αποστόλου(60’ Κτίστου), Καδής, Πασχαλίδης(70’ Σφέτκος).

ΛΕΟΝΤΕΣ – ΣΚΟΥΤΑΡΙ             αναβολή

Α2 Κατηγορία Γ’ Όμιλος 4η αγωνιστική 17-10-2020

ΝΕΑ ΜΠΑΦΡΑ                    0

ΜΟΝΟΒΡΥΣΗ                      3

Δίκαιη νίκη

Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και άλλο ένα στην επανάληψη η Μονόβρυση επικράτησε εκτός έδρας της Νέας Μπάφρας με 0-3.

Ο «Ηρακλής» ήταν καλύτερος σε όλο το διάστημα της αναμέτρησης και δίκαια κατέκτησε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν κακή εμφάνιση και αναπόφευκτα γνώρισαν την ήττα.

Στα αγωνιστικά, στο 30’ και στο 40’ ο Καραμβαλάσης έκανε το 0-2 και στο 89’ ο Παπαδόπουλος έγραψε το τελικό 0-3.

Από τη Νέα Μπάφρα διακρίθηκαν οι Καναπίτσας και Γεωργιάδης.

Καλή η διαιτησία του κ. Ευθυμιάδη. Επόπτες οι κ.κ. Σαπαρδάνης και Σαββάτης.

ΝΕΑ ΜΠΑΦΡΑ:Καναπίτσας, Χριστοφορίδης Β, Φιλιππίδης Μιχ, Παπαδόπουλος Π, Παπαδόπουλος Ευτ, Κοτζαπαυλίδης Π, Γεωργιάδης Ι, Φιλιππίδης Ν, Ζιρνίδης, Καρασαββίδης Σ, Χατζηιορδανίδης.

Αλλαγές μπήκαν οι Χατζηθεοδωρίδης Πλ, Μπούρας Χρ και Παπαδόπουλος Γ.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΠΑΠΠΑΣ                  0

ΕΠΤΑΜΥΛΟΙ                                      2

«Καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο ο Μακεδονικός

Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο οι Επτάμυλοι επικράτησαν εκτός έδρας του Εμμανουήλ Παππά με 0-2.

Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση, ειδικά στο πρώτο μέρος, είχαν πέντε κλασικές ευκαιρίες και δύο δοκάρια, όμως δεν κατάφεραν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη σημειώνονοντας δύο τέρματα καθάρισαν την υπόθεση νίκη.

Από τον Εμμανουήλ Παππά διακρίθηκαν οι Τυχάλας, Χαρμάνας και Κωνσταντινίδης.

Καλή η διαιτησία του κ. Γεωργίου. Επόπτες οι κ.κ. Ζαχαρία και Μισυρλής.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΠΑΠΑΣ: Κιοσσές, Κωνσταντινίδης, Χαρμάνας, Δάμπας, Πράπας(83’ λ.τ Λιόντας), Τσιούδας, Τσάτσος, Γκάτσιος(53’ Χατζηνικόλας), Σελαλματζίδης(77’ Αναστασιάδης), Τάφα, Τυχάλας.

Νίκες για Χείμαρρο, Λιθότοπο & Σιδηρόκαστρο, «Χ» για Σκοτούσσα & Άνω Μητρούσι (Α1) 17-10-2020