Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ – 5η αγωνιστική

ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ          3

ΠΡΩΤΗ                       0

Νίκη με καθαρό σκορ

Με ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και άλλα δύο στην επανάληψη το Άγιο Πνεύμα επικράτησε της Πρώτης με 3-0.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και στα δύο ημίχρονα πετυχαίνοντας σε καθοριστικό σημείο τα γκολ και έφτασαν δίκαια στη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους προσπάθησαν αλλά δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την ήττα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 5’ μετά από έξοχη ασίστ του Τζήμπα, ο Γαϊδαρτζής με πλασέ έκανε το 1-0.

Στο 49’ μετά από έξοχη ασίστ του Αρβανίτη, ο Γαϊδαρτζής με πλασέ πραγματοποίησε το 2-0. Σε αυτή την φάση διαμαρτύρεται ο «Άρης» πως υπήρξε οφσάιντ, ενώ διαμαρτύρεται πως δεν δόθηκε και πέναλτι σε προσπάθεια του Κορώνη.

Στο 91’ μετά από ατομική ενέργεια του Παπαδόπουλου, ο Κεφαλάς με πλασέ έγραψε το τελικό 3-0.

Από το Άγιο Πνεύμα δεν υστέρησε κανείς, ενώ από τον «Άρη» δεν ξεχώρισε κανείς.

Με παράπονα από την Πρώτη η διαιτησία του κ. Χαψά. Επόπτες οι κ.κ. Χολάνης και Μαυρίδης.

ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ: Ταρπινίδης, Λιάπτσης(70’ Τζιάνης), Νέδος, Κονσολίδης(46’ Παπαντωνίου), Τσίκος(80’ Παυλίδης), Μερτίκας, Ρούμπος(85’ Κεφαλάς), Τζήμπας, Γαϊδαρτζής, Αρβανίτης(70’ Παπαδόπουλος), Ντάμζι.

ΠΡΩΤΗ: Θεοχαρίδης, Γατούλας, Μόσχος, Μοναστηρλί, Γιαννακόπουλος, Κορώνης, Παπαλάς, Σιμιντιριάδης, Πουλίδης, Γεράκης, Αγιούπ.

Αλλαγές μπήκαν οι Παπαδόπουλος, Μαλαμίδης και Γεωργούλας.

ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ           3

ΛΙΘΟΤΟΠΟΣ          2

Στον «Ηρακλή» το τοπικό ντέρμπι

Σε ένα δυνατό παιχνίδι, το οποίο ήταν τοπικό ντέρμπι και είχε πολύ κόσμο στις κερκίδες, ο Χείμαρρος επικράτησε του Λιθοτόπου με 3-2.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων, ενώ έχασαν ευκαιρίες και για άλλα γκολ.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και έφτασαν στην ισοφάριση, αλλά ο «Ηρακλής» στη συνέχεια πέτυχε το γκολ που του χάρισε τη νίκη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 14’ ο Βασιλειάδης Ευστ με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0. Στο 39’ μετά από έξοχη πάσα του Λιόγκα, ο Μπαλτζής με διαγώνιο σουτ πραγματοποίησε το 2-0.

Στο 77’ ανατράπηκε ο Σιδηρόπουλος από τον Μπαλτζή, με τον ρέφερι να καταλογίζει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μουτίδης για το 2-1. Στο 78’ ο Ζώβληκας με διαγώνιο σουτ πέτυχε το 2-2. Στο 83’ η «Δόξα» ζητάει πέναλτι σε χέρι αμυντικού σε σουτ του Ζώβληκα. Στο 84’ ο Πρασιάδης με σουτ-κεραυνό έγραψε το τελικό 3-2. Στο 93’ αποβλήθηκε ο Ζώβληκας με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Από τους γηπεδούχους διακρίθηκαν οι Μπαλτζής, Πρασιάδης, Σαββίδης και Λιόγκας, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σαμαράς, Παπαδόπουλος Αλέξιος και Σιδηρόπουλος.

Με πολλά παράπονα από τον Λιθότοπο η διαιτησία του κ. Κρυωνά. Επόπτες οι κ.κ. Παυλίδου και Αναγνωστίδης.

ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ: Πολυχρονίδης, Κοσμόπουλος, Μπαλτζής, Πρασιάδης, Τομπουλίδης, Λιόγκας, Βασιλειάδης Ευστ, Σαββίδης, Σβεντζίδης, Βεζυρόπουλος(63’ Καλαϊτζίδης), Κελλίδης(58’ Μίσσας).

ΛΙΘΟΤΟΠΟΣ: Χουρουζίδης, Κουτσιούμπας(78’ Παπαδάκης), Νόκε(72’ Πλατνάρης Β), Σαμαράς, Ελευθεριάδης, Σαββίδης Αν, Σιδηρόπουλος, Ιακωβίδης(46’ Μουτίδης), Ζώβληκας, Παπαδόπουλος, Πλατνάρης Πρ.

ΣΚΟΤΟΥΣΣΑ                    1

ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ             0

Πήρε τη νίκη στο 90’ ο «Άρης»

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι η Σκοτούσσα επικράτησε του Σιδηροκάστρου με 1-0.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, ενώ στην επανάληψη οι γηπεδούχοι δημιούργησαν ευκαιρίες στο τελευταίο τέταρτο και αυτό καρποφόρησε στο 90’.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 90’ ο Τριανταφυλλίδης με κεφαλιά έγραψε το τελικό 1-0.

Από τον «Άρη» διακρίθηκαν οι Τριανταφυλλίδης, Μήλιος και Στοϊλας Γ, ενώ από τον «Εθνικό» οι Βελίκης και Αγγελίδης.

Καλή η διαιτησία του κ. Σαφούρη. Επόπτες οι κ.κ. Πούλιος και Βακουφτσής.

ΣΚΟΤΟΥΣΣΑ: Κιουτάχιαλης, Σπαχής, Στοϊλας Γ, Τσερμετζέλης, Δάλλας, Θεοδωρίδης, Μήλιος, Τρέντσιος(75’ Γώγος), Καρυπίδης(75’ Μήλιος Αθ), Χαριτίδης(75’ Σπύρου), Τριανταφυλλίδης.

ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ: Δουλγέρης, Κούρτογλου, Χάρισμας, Τσιντσάρης, Πετρίδης, Αϊβατζίδης, Αγγελίδης, Ελευθεριάδης, Βελίκης, Γέρμανλης, Κατσιούρας.

ΡΟΔΟΛΙΒΟΣ            1

ΔΡΑΒΗΣΚΟΣ            2

Έβγαλε την «Ασπίδα» της στο τοπικό ντέρμπι

Την εκτός έδρας νίκη στο τοπικό ντέρμπι πήρε ο Δραβήσκος, ο οποίος επικράτησε του Ροδολίβους με 1-2.

Η «Ασπίδα» έπαιξε έξυπνα, καθώς παρατάχθηκε με αμυντικούς προσανατολισμούς και χτύπησε κυρίως στις αντεπιθέσεις.

Ο «Εθνικός» από την πλευρά του δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα και αναπόφευκτα γνώρισε την ήττα.

Στον αγωνιστικό τομέα, στο 60’ ο Μεσέρδης Χρ με πλασέ έκανε το 0-1. Στο 75’ ο Καδάς με ατομική ενέργεια πραγματοποίησε το 0-2. Στο 76’ ο Τσιακμάκης με πλασέ μείωσε σε 1-2, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Στο 90’ οι γηπεδούχοι ζητούν πέναλτι σε ανατροπή του Τσιακμάκη. Ο Κεραμιδάς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Από τον «Εθνικό» διακρίθηκαν οι Σταθόπουλος και Χατζηδάφνης Β, ενώ από την «Ασπίδα» οι Ζόγκου, Σκέντερι και Παπουτσόγλου.

Με παράπονα και από τις δύο ομάδες η διαιτησία του κ. Καρπουζέλη. Επόπτες οι κ.κ. Κιοσσές και Μπάρκας.

ΡΟΔΟΛΙΒΟΣ: Τσίντος, Χατζηδάφνης Β, Σταθόπουλος, Τσιμπουργκιανούδης Χρ(70’ λ.τ Κιουτσούκης), Τσιμπουργκιανούδης Γ, Σύρπας, Ιωαννίδης(65’ Μωυσής), Κυριαζής(65’ Στράτης Ευαγ), Τσιακμάκης, Χαρίσης, Σομάδης.

ΔΡΑΒΗΣΚΟΣ: Ταραμόπουλος, Κλιτσιώτης, Ματενόγλου, Βουβούκης, Κεραμιδάς, Μεσέρδης Θεοδ, Σκέντερι(85’ Γκαρακλίδης Αν), Μεσέρδης Χρ(78’ Αβραμίδης), Παπουτσόγλου, Ζόγκου, Τσαουσίδης(50’ Καδάς).