Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ – 2η αγωνιστική

ΣΚΟΤΟΥΣΣΑ               2

ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ              3

Αμφίρροπο ματς, δύσκολο διπλό

Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι διεξήχθη ανάμεσα στην Σκοτούσσα και τον Χείμαρρο, με τον Ηρακλή να επικρατεί εκτός έδρας με 2-3.

Στο πρώτο ημίχρονο μπήκε καλύτερα η Σκοτούσσα και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, ενώ έχασε και κάποιες ευκαιρίες για να πετύχει και άλλα γκολ. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και έκαναν την ανατροπή.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 6’ μετά από λάθος του τερμαφύλακα Πολυχρονίδη, ο Μήλιος με πλασέ έκανε το 1-0. Στο 42’ μετά από κόρνερ του Σαββίδη Γ, ο Κελλίδης με κεφαλιά πραγματοποίησε το 1-1. Στο 44’ ο Σβεντζίδης με έξοχη ενέργεια σημείωσε το 1-2. Στο 82’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Σαββίδη ο Λιόγκας με κεφαλιά πέτυχε το 1-3. Στο 88’ ο Παρτάλης με πολύ όμορφο γκολ έγραψε το τελικό 2-3. Σε αυτή την φάση διαμαρτύρεται ο Χείμαρρος πως δεν τηρήθηκε το fair play.

Από τον Άρη διακρίθηκαν οι Θεοδωρίδης και Τριανταφυλλίδης, ενώ από τον Ηρακλή οι Σαββίδης, Κελλίδης, Λιόγκας, Μίσας και Βεζυρόπουλος, χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι.

Με παράπονα από την Σκοτούσσα η διαιτησία του κ. Κεφαλά. Επόπτες οι κ.κ. Σάββας και Αχιλλεύς.

ΣΚΟΤΟΥΣΣΑ: Ταχτσίδης, Στοϊλας, Γ, Καρυπίδης, Μήλιος, Τσερμετζέλης, Τρέντσιος(62’ Σπύρου), Στοϊλας Κων, Δάλλας, Θεοδωρίδης Κων, Χαριτίδης, Τριανταφυλλίδης.

Αλλαγές μπήκαν οι Σπύρου, Παρτάλης και Χατζημιχάλης

ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ: Πολυχρονίδης, Τομπουλίδης, Κοσμόπουλος, Μπαλτζής, Σβεντζίδης(70’ λ.τ Βασιλειάδης Ευστ), Βεζυρόπουλος, Πρασιάδης, Σαββίδης, Κελλίδης(85’ λ.τ Μελισουργός), Λιόγκας, Μίσας.

SERRES 1800                    3

ΜΕΓΑΛΟΧΩΡΙ                  0

Νίκη με καθαρό σκορ

Τη νίκη με 3-0 πέτυχε το 1800 απέναντι στο Μεγαλοχώρι.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν, έχασαν κάποιες ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την ήττα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, δύο γκολ πέτυχε ο Πανίδης και ένα ο Αγγελακάς με πέναλτι.

Από το 1800 διακρίθηκαν οι Πανίδης, Τάντιτς και Αγγελακάς, ενώ από τον Κεραυνό οι Μάνιος και Δελής.

Καλή η διαιτησία του κ. Χαψά. Επόπτες οι κ.κ. Χολάνης και Φραγκάκης.

SERRES 1800: Καστανιώτης, Κίμιχ, Μακούσης, Μιντιούρης, Πανίδης, Τριανταφύλλου Δ, Τριανταφύλλου Κ, Τάντιτς, Στεφανίδης, Γαλακτερός, Αγγελακάς.

Αλλαγές μπήκαν οι Φιλιππίδης, Θεοδωρίδης και Πούλιος.

ΜΕΓΑΛΟΧΩΡΙ: Μπαρακλής, Αλμπανάκης, Νάτσος(85’ Φωτίου), Μαϊκόπουλος, Μάνιος, Παπαδόπουλος Π(75’ Δελής), Παππάς(60’ Μητσώκης), Σπανίδης, Γκότσικας, Λεκάκης, Καριοφύλλης.

ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ              2

ΠΡΩΤΗ                             1

Κέρδισε από το σημείο του πέναλτι

Με δύο γκολ από το σημείο του πέναλτι το Σιδηρόκαστρο επικράτησε με 2-1 της Πρώτης.

Ο «Εθνικός» ξεκίνησε καλά και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Ο «Άρης» είχε άμεση απάντηση, αλλά άλλο ένα γκολ πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου χάρισε τη νίκη στο Σιδηρόκαστρο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 17’ ο Μαλετσκάνοφ με πέναλτι έκανε το 1-0. Διαμαρτυρία από τους φιλοξενούμενους πως δεν υπήρχε παράβαση. Στο 23’ ο Κορώνης με πλασέ πραγματοποίησε το 1-1. Στο 38’ πάλι ο Μαλετσκάνοφ με πέναλτι έγραψε το τελικό 2-1. Και σε αυτή την φάση διαμαρτύρεται η Πρώτη πως δεν υπήρξε παράβαση.

Από το Σιδηρόκαστρο διακρίθηκαν οι Μαλετσκάνοφ και Αϊβατζίδης, ενώ από την Πρώτη οι Παπαλάς και Παπαδόπουλος.

Με παράπονα από την Πρώτη η διαιτησία του κ. Μπάτσιου. Επόπτες οι κ.κ. Γεωργίου και Παυλίδου.

ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ: Δουλγέρης, Λεωνίδας, Κούρτογλου(60’ λ.τ Ελευθεριάδης), Χάρισμας, Πετρίδης(75’ Βελίκης), Βεντούζης, Αγγελίδης, Αϊβατζίδης, Μιχαλέρης, Τσιντσάρης, Μαλετσκάνοφ.

ΠΡΩΤΗ: Θεοχαρίδης, Μπίτιας(75’ Κουταλάκης), Παπαδόπουλος, Μοναστηρλί(85’ Γκιούρα), Παπαλάς, Κορώνης, Γιαννακόπουλος, Μόσχος, Σιμιντιριάδης(75’ Γεωργούλας), Γεράκης, Γατούλας.

ΡΟΔΟΛΙΒΟΣ                         0

ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙ                  2

Επικράτησε με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο το Άνω Μητρούσι επικράτησε του Ροδολίβους εκτός έδρας με 0-2.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, μόλις στο 5’ ο Γκαϊτατζής κρέμασε τον τερματοφύλακα για το 0-1. Στο 65’ με κεφαλιά ο Πασχαλούδης έγραψε το τελικό 0-2.

Από τους γηπεδούχους διακρίθηκαν οι Σταθόπουλος, Σωμάδης και Στράτης Μιχ, ενώ από τους φιλοξενούμενους δεν υστέρησε κανείς.

Καλή η διαιτησία του κ. Ευθυμιάδη. Επόπτες οι κ.κ. Μαυρίδης και Μισυρλής.

ΡΟΔΟΛΙΒΟΣ: Αναστασιάδης, Σταθόπουλος. Σωμάδης, Τσιμπουργκιανούδης Γ, Τσιμπουργκιανούδης Χρ(70’ Κιουτσούκης Θ), Στράτης Μιχ, Ιωαννίδης, Στράτης Ευαγ(60’ Κυριαζής), Μωυσής(85’ Ντεμάι), Χατζηδάφνης, Σύρπας.

ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙ: Κιουμουρτζόγλου, Θωμόγλου, Χαραλαμπίδης, Διαμαντής, Πασχαλούδης, Παπαδόπουλος Ι, Φίλιας Απ. Μπελίτος, Γκαϊτατζής, Γιανναράκης, Ασλανίδης.

Αλλαγές μπήκαν οι Γρεασίδης, Ούτσιος και Κουρτέσης Γ

ΔΡΑΒΗΣΚΟΣ               0

ΧΡΥΣΟ                         2

Καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο

Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο το Χρυσό έφυγε με το διπλό μέσα από τον Δραβήσκο.

Η ΑΕΧ μπήκε δυνατά και κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων. Η Ασπίδα μετέπειτα ανέβασε την απόδοση της, αλλά δεν μπόρεσε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 3’ ο Μίρι Χότζα έδωσε την ασίστ και ο Πασχαλίδης έκανε το 0-1. Στο 25’ ο Πασχαλίδης έβγαλε την ασίστ και ο Μπομπότας έγραψε το τελικό 0-2.

Από τους γηπεδούχους διακρίθηκαν οι Παπουτσόγλου, Αθανασακάκης και Κεραμιδάς, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Πασχαλίδης, Ματσικόπουλος και Πολυχρονίδης.

Καλή η διαιτησία του κ. Καρπουζέλη. Επόπτες οι κ.κ. Αναστασιάδης και Ζαχαριά.

ΔΡΑΒΗΣΚΟΣ: Σταθάκης, Κεραμιδάς, Γιαννακίδης, Μεσέρδης Θ, Αβραμίδης Αθ, Γκαρακλίδης, Κουταντώντης, Παπουτσόγλου, Αθανασακάκης, Σκέντερι, Ζόγκου(25’ λ.τ Ματενόγλου).

ΧΡΥΣΟ: Κασίμης, Μπρινιάς, Κόντος, Ματσικόπουλος, Παπαδόπουλος Στ, Πολυχρονίδης, Μάνος, Πασχαλίδης(Ηλιάδης), Μίρι Χότζα(75’ Ντάντος), Μπομπότας(70’ Λιάτσης), Κλιτσιώτης.

Απόλλων Παραλιμνίου: Απέκτησε Ρεβυθόπουλο

Η καλύτερη ενδεκάδα της αγωνιστικής (26-9-2021)