0

Ελπίδα Αμπελοκήπων                      60

Ίκαροι Σερρών STIHL                        69

Πρωτάθλημα Γ’Εθνικής – 7η αγωνιστική

Σπουδαίο διπλό για τους Ικάρους, οι οποίοι “απέδρασαν” και από τους Αμπελόκηπους με το ροζ φύλλο πετυχαίνοντας το 6/6 στο φετινό πρωτάθλημα. Οι Ίκαροι παρότι βρέθηκαν σε μέτρια ημέρα, κατάφεραν με ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο (10-24) να φτάσουν στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Στο αγωνιστικό σκέλος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν χωρίς συγκέντρωση στο αμυντικό κομμάτι, αλλά σταδιακά βρήκαν ρυθμό και προηγήθηκαν με 8-16. Η χαλάρωση στην συνέχεια, έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να μειώσουν σε 14-16 στο 10′. Στην 2η περίοδο, οι “κυανοκίτρινοι” δεν έβρισκαν λύσεις και η Ελπίδα άδραξε την ευκαιρία με το 33-26 να γίνεται, όμως 33-30 στο ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο δεν άλλαξε ο ρυθμός και έτσι οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 50-45 στο 30′ και έδειχναν ικανοί να αποτελέσουν την πρώτη ομάδα που θα κερδίσει φέτος τους Ικάρους. Η ομάδα των Κακιούζη – Ρούλη όμως άφησε το καλύτερο για το τέλος και με μεγάλα καλάθια από Φραγκούλη, Γκούτζια και ψυχραιμία στις βολές στο τέλος, δεν επέτρεψε ενδεχόμενη ήττα.

Τα δεκάλεπτα : 14-16,33-30,50-45,60-69

Ελπίδα Αμπελοκήπων (Γκούμας) : Πασούδης 6(2), Φωτόπουλος 6,Μπόζιτς 9(1),Σαμαράς 5(1),Μύθιλλος 10(2),Δημάκης 4(1),Μαρκόπουλος 3(1),Ξυρόπουλος 3, Σπουργίτης 11,Συμεών.

Ίκαροι Σερρών STIHL (Ρούλης – Αθανασίου) : Γεωργόπουλος, Φραγκούλης 14(4),Σιδερίδης 2,Καμπέρης 5(1),Δαλαγκόζης 15(2), Κουτσοκώστας 6,Γκούτζιας 9(1),Κεμανετζής 2,Παρχαρίδης 3(1),Μπίλιος, Κακιούζης 13(1).

Διαβάστε 2-12-2019 στα serraika sports…Κάθε Δευτέρα στα περίπτερα…

Μασκανάκης…το πιο νέο «λιοντάρι» του Πανσερραϊκού!