Μπάσκετ

Μπάσκετ Γυναικών: Πανσερραϊκός Polieco – Ασπίδα Ξάνθης 71-40 – Μεγάλη εμφάνιση και ευρεία νίκη!

0

Χάρη σε ένα εξαιρετικό διάστημα από το 4′ μέχρι το 20′ οι γυναίκες του Πανσερραϊκού μας, κέρδισαν πολύ εύκολα την Ασπίδα Ξάνθης και την προσπέρασαν στην βαθμολογία, με το 71-40 να αντικατοπτρίζει το φιλμ του αγώνα.Ένα 0-9 απο τις φιλοξενούμενες, στην αρχή του αγώνα, ήταν αρκετό για να ξυπνήσουν οι “λιονταρίνες” και να τρέξουν ένα επιμέρους 19-3 στο σκορ, ώστε να κλείσει με τον καλύτερο τρόπο το πρώτο δεκάλεπτο.Το σύνολο του Πασχάλη Ρούλη ήταν φανταστικό στην 2η περίοδο και έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση ξέφυγε με 40-17 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.Στην 3η περίοδο, η ομάδα της Ξάνθης, προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς αλλά ο Πανσερραικός διαχειρίστηκε με μυαλό το υπέρ του σκορ και φορτσάροντας στην τελευταία περίοδο, κατέκτησε το 4ο ροζ φύλλο αγώνα.Επόμενη αναμέτρηση το ντέρμπι με τον Ηρακλή, στο Ιβανώφειο.

Διαιτητές: Κανελλίδης-Καραβάς

Δεκάλεπτα: 19-12, 40-17, 53-34, 71-40

Πανσερραϊκός (Ρούλης): Χωλοπούλου Σ. 14(1), Βάννα 2, Γιαλαμά 2, Τσάντα, Μπακιρτζίδου 6, Πελτέκη 13, Θανοπούλου 17(2), Δαμιανάκου 2, Πιτσιάβα 15(1), Σιάκα, Γκέκα, Ρούλη.

Ασπίδα Ξάνθης (Καρά Αχμέτ): Καρά Αχμέτ, Μπουτσούκη 12(1), Μωυσένκου 4, Τονικίδου 2, Μπαϊρακτάρ, Μαμαλίγκατζη 13(1), Καραλίδου Β., Συμεωνίδη 9, Θεοδωρίδου.