Μπάσκετ

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ: Ηττα στις λεπτομέρειες από την Ευκαρπία

0

Ο Πανσερραϊκός δεν κατάφερε το απόγευμα της Κυριακής 28/11 να αποδράσει με το ροζ φύλλο αγώνα από τον Κλειστό Γυμναστήριο της Ευκαρπίας, αφού έχασε με 81-79 από τον ΠΣ Ευκαρπίας.

Οι «κόκκινοι» κατέβηκαν στο παιχνίδι μετά από 20 ημέρες αγωνιστικής απραξίας (κρούσματα κορωνοϊού και ρεπό) και με τους τραυματίες παίκτες (Χαρίτογλου, Δημητρακά, Γεωργιανό) να προσπαθούν να συνέλθουν από τους τραυματισμούς τους, ενώ ο βασικός center της ομάδας Νίκος Χριστοδούλου είναι ακόμη εκτός μάχης, όπως και ο Κεραμάρης.

Ξεκίνησαν μπαίνοντας δυνατά στο παρκέ και έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Στεφανίδη (33π με 4τρ πρώτος σκορερ του παιχνιδιού) κατάφεραν να βρεθούν μπροστά στο σκορ στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου με 21-22.

Στο 2ο δεκάλεπτο η Ευκαρπία ανέκαμψε και με τον πρώτο σκόρερ της Χολέβα κατόρθωσε να πάρει βραχύ προβάδισμα στο σκορ, ενώ οι «κόκκινοι» σημείωσαν μόλις 13 πόντους στο δεκάλεπτο, κάνοντας κακές επιλογές στην επίθεση και όντας κακοί στην άμυνα. Στην κόρνα της λήξης του ημιχρόνου το ταμπλό του Κλειστού Γυμναστηρίου της Ευκαρπίας έδειχνε 39-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο βελτιώθηκε η ευστοχία από την περιφέρεια και οι παίκτες του Μασλαρινού ήταν συνέχεια μέσα στο παιχνίδι ακολουθώντας την Ευκαρπία στο σκορ το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 63-60.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο κύλισε στον ίδιο ρυθμό με τον Πανσερραϊκό να κυνηγά την ανατροπή του σκορ, αλλά τους παίκτες της Ευκαρπίας να βρίσκουν τις λύσεις και να διατηρούν το προβάδισμα.

Στο τέλος 13’’ πριν την λήξη κι ενώ το σκορ ήταν 81-78 ο Στεφανίδης επιχειρώντας σουτ τριών πόντων, του έγινε φάουλ κερδίζοντας τρεις βολές. Στην εκτέλεση τους ευστόχησε στην 1η κάνοντας το σκορ 81-79, στην 2η βολή αστόχησε και στην 3η ευελπιστώντας να πάρει η ομάδα το ρημπάουντ… αστόχησε. Ομως η πορτοκαλί μπάλα πήγε στα χέρια των παικτών της Ευκαρπίας και μαζί με αυτή και το ροζ φύλλο αγώνα.

—————————

ΠΣ Ευκαρπίας-Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ:81-79

Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Κατωτικίδης-Αγραφιώτης.

Δεκάλεπτα: 21-22, 39-35, 63-60, 81-79

Ευκαρπία (Δαδάλας): Βογιατζής 3, Τουλούπης 7, Μελαδιανός 6(2), Βρεττάς 5, Χολέβας 26(1), Πλεξίδας 16(1), Γκαβέζος 15(1), Λόγυρος, Βουρτζούμης, Κρίτσικας, Βάσκος, Χαρτόπουλος 3

Πανσερραϊκός (Μασλαρινός): Στεφανίδης 33(4), Ντίνος 10(1), Δατσιάδης 8(1), Γεωργιανός 2, Δημητρακάς, Γκούτζιας 4, Ασημάκης 12(2), Μπίλιος 10(2), Χαρίτογλου, Γούνας.

—————————

Παραλειπόμενα του αγώνα

—————————

• Ο Αλκης Στεφανίδης ήταν ο κορυφαίος του αγώνα με 33π (4τρ)

• Τέσσερεις παίκτες της ομάδας πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Στεφανίδης, Ασημάκης, Ντίνος, Μπίλιος)

• Δέκα συνολικά τα τρίποντα της ομάδα του Πανσερραϊκου ΚΡΙ ΚΡΙ με πέντε παίκτες να σκοράρουν από την περιφέρεια, έναντι 5 τριπόντων από την Ευκαρπία

• Ο Ασημάκης για ακόμη μια φορά έδειξε την εμπειρία του στο παρκέ πετυχαίνοντας 12 πόντους (2τρ)

• Παρά τους 10 πόντους (2τρ) δεν βρέθηκε σε καλή μέρα ο Μπίλιος που ήταν άστοχος από τη περιφέρεια.

• Ο Παντελής Γεωργιανός επανήλθε από τον τραυματισμό και ξεκίνησε κανονικά, αλλά στο τέλος του αγώνα τραυματίστηκε ξανά καθώς στραβοπάτησε

• Πολλές αψιμαχίες μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων έφεραν και τις ανάλογες τεχνικές ποινές.

• Το Κλειστό Γυμναστήριο της Ευκαρπίας είναι ίσως το μικρότερο σε χωρητικότητα θεατών της κατηγορίας, αφού ουσιαστικά δεν έχει εξέδρα και οι θεατές κάθονται σε έναν πάγκο στην μια πλευρά του Κλειστού σε απόσταση αναπνοής από το παρκέ.

• 26 Σερραίοι φίλαθλοι βρέθηκαν στο Κλειστό της Ευκαρπίας και ενίσχυσαν την ομάδα

• Από τον ΜΓΣ Πανσερραϊκό το παρόν έδωσε για ακόμη μια φορά ο Πρόεδρος Τάσος Παναγιώτου, ενώ την ομάδα συνόδευαν τόσο ο Γενικός Αρχηγός της συμπόρευσης των σερραϊκών ομάδων Βέρρος Κωνσταντίνος, όσο και ο έφορος Παρασκευϊώτης Αλέξανδρος μαζί με το Επιμελητή Τσούλκα Βαλάντη και τον γιατρό της ομάδας Παπαδόπουλο Νάσο.

• Ανάμεσα στους φίλους της ομάδας στην εξέδρα ο επιχειρηματίας Γιώργος Γούνας ο οποίος δεν έχει χάσει παιχνίδι.

14) ΜΕΝΤ 7 386-442 -56

*Μακεδονικός, Αίας, Ευκαρπία, Λεύκιππος, ΠΣ Ευκαρπίας, Πολύγυρος και ΚΑΟΧ έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο, ενώ Μαχητές, Γέφυρα, ΜΕΝΤ, Αρετσού και Πανσερραϊκός δύο.

Απόλλων Παραλιμνίου: Νίκη με 0-2 τον Μέγα Αλέξανδρο Ορφανίου

Μπάσκετ Γυναικών: Πανσερραϊκός Polieco – Ασπίδα Ξάνθης 71-40 – Μεγάλη εμφάνιση και ευρεία νίκη!