Ποδοσφαιρο

Ασταμάτητο το Σιδηρόκαστρο, “εξάσφαιρο” το Νεοχώρι, σημαντική νίκη για 1800, “λευκή” ισοπαλία για Σκοτούσα και Άνω Μητρούσι(Επίλεκτη) 23-11-2019

0

ΝΕΟΧΩΡΙ                      6

ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ                 2

«Εξάσφαιρος» ο Αστήρ

Μια πολύ μεγάλη και ευρεία νίκη πέτυχε το Νεοχώρι το οποίο φιλοδώρησε με έξι τέρματα τον Χείμαρρο.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο κυριάρχησε ο Χείμαρρος με χαμένες ευκαιρίες των Ιβαντίζκη και Λεκάκη για να ανοίξουν το σκορ. Μετέπειτα όμως τα πράγματα άλλαξαν και από το 20’ και μετά το Νεοχώρι ανέβασε ρυθμό, πέτυχε τρία γκολ πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και ουσιαστικά καθάρισε το ματς. Στη συνέχεια ο Αστήρ σημείωσε άλλα τρία γκολ, με τον Ηρακλή το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 25’ ο Τρέντσιος με πλασέ έκανε το 1-0. Στο 40’ ο Χατζηπέτρου με κρεμαστό πλασέ πραγματοποίησε το 2-0. Στο 42’ ο Βουδουρίδης με κεφαλιά πέτυχε το 3-0. Στο 52’ ο Βουδουρίδης με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Στο 70’ ο Σιψής με σουτ σημείωσε το 5-0. Στο 82’ ο Χατζηπαυλίδης με σουτ έγραψε το 6-0. Στο 85’ ο Ιβαντίζκης με πλασέ μέσα από την μεγάλη περιοχή μείωσε σε 6-1 και στο 89’ ο Λεκάκης με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 6-2.

Από τους γηπεδούχους διακρίθηκαν οι Βουδουρίδης και Σιψής, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ιβαντζίκης, Λεκάκης και Κρίτσκας.

Καλή η διαιτησία του κ. Χαψά. Επόπτες οι κ.κ. Σώμης και Φραγκάκης.

ΝΕΟΧΩΡΙ: Θεοδώρογλου, Πανούδης(65’ Μητρόπουλος), Μαργαρίτης(65’ Βασιλακάκης), Θεοδωρίδης, Αποστόλου, Τσιόπτσης, Ιορδανίδης(56’ Χαϊμανατζής), Βουδουρίδης(56’ Χατζηπαυλίδης), Σιψής, Χατζηπέτρου, Τρέντσιος.

ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ: Δουλγέρης, Καλαϊτζίδης(78’ Πάντσιος), Καραγιαννίδης, Ελευθεριάδης(76’ Νόκε Χρ), Πρασιάδης, Ιβαντζίκης, Κοσμόπουλος(43’ λ.τ Κρίτσκας), Χατζηγεωργίου(58’ Σβεντζίδης), Λεκάκης, Τριανταφύλλου, Βασιλειάδης.

ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ                3

ΡΟΔΟΛΙΒΟΣ                      0

Ασταμάτητο το Σιδηρόκαστρο

Με ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και άλλα δύο στην επανάληψη το Σιδηροκάστρο κατέβαλε την αντίσταση του Ροδολίβους κερδίζοντας με 3-0 και συνέχισε τις νίκες.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, είχαν την κυκλοφορία της μπάλας, δημιούργησαν ευκαιρίες και σημειώνοντας τρία γκολ έφτασαν δίκαια στη νίκη. Μάλιστα ο Εθνικός Σιδηροκάστρου ανέφερε με ανακοίνωση στην σελίδα της ομάδας στο facebook πως «ένα ματς το οποίο, λογικά, θα ήταν ήρεμο και θα παρακολουθούσε με χαρά ο κόσμος οι διαιτητές κατάφεραν να το κάνουν όχι ντέρμπι αλλά αγώνα με εκνευρισμό και διαμαρτυρίες!

Υ.Γ1 ΟΧΙ ΠΙΑ διαιτητής στο Σιδηρόκαστρο για να κάνει το ‘’αγροτικό’’ του…
Υ.Γ2 ΟΧΙ ΠΙΑ άπειροι επόπτες στους ‘’θεωρητικά’’ εύκολους αγώνες…»

Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν με πολλές ελλείψεις, προσπάθησαν ωστόσο όμως δεν τα κατάφεραν.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 35’ ο Τσεμπερίδης άνοιξε το σκορ. Στο 50’ ο Αβράμης έκανε το 2-0 και στο 68’ ο Μαλετσκάνοφ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Από τους γηπεδούχους διακρίθηκαν οι Βεντούζης, Τσεμπερίδης και Πετρίδης, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Τσιακμάκης, Χαρίσης και Σταθάκης.

Κακή η διαιτησία, με πολλά λάθη εκνεύρισε και τις δύο ομάδες ο κ. Καρπουζέλης. Επόπτες οι κ.κ. Μπάρκας και Μπομπόγιας.

ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ: Τσιντσαρης Δ, Λεωνιδας, Πετριδης, Βεντουζης, Χαρισμας, Σπανίδης, Ρουμπος, Τσεμπερίδης, Αβράμης, Παρουκας, Μαλετσκανοφ.
Μπηκαν αλλαγή: Γέρμανλης, Αϊβατζίδης, Μιχαλέρης, Τσιντσαρης Γ.

ΡΟΔΟΛΙΒΟΣ: Σταθάκης, Τσιμπουργιανούδης Γ, Τσιμπουργιανούδης Χρ, Χατζηδάφνης, Σταθόπουλος, Χαρίσης, Κεχαγιάς, Χατζηθεοδωρίδης, Ιωαννίδης(75’ Κοτσατζής), Αργυρόπουλος, Τσιακμάκης(80’ λ.τ Καναπίτσας).

ΛΙΘΟΤΟΠΟΣ                   0

SERRES 1800                  2

Σημαντική νίκη για το 1800

Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο η SERRES 1800 επικράτησε του Λιθοτόπου εκτός έδρας με 2-0.

Σημαντική νίκη για το 1800 που δίνει το δικαίωμα να κοιτάξει από διαφορετική εικόνα το πρωτάθλημα, καθώς πέτυχε μια νίκη απέναντι σε μια ομάδα που πρωταγωνιστεί στο πρωτάθλημα.

Η «Δόξα» στο πρώτο ημίχρονο είχε ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ. Στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά, πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων και έφτασαν στη νίκη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 47’ ο Σαμαράς έκανε το φάουλ. Ο Ρούτσης ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 0-1. Στο 75’ μετά από ατομική ενέργεια του Κλαϊντι ο Βόγλι με πλασέ έγραψε το τελικό 0-2. Σε αυτή την φάση διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι πως ο παίκτης που σκοράρει ήταν σε θέση οφσάιντ.

Από την «Δόξα» ξεχώρισε ο Παπαδόπουλος, ενώ από την SERRES 1880 οι Ρούτσης, Μυλωνάς, Κλαϊντι και Βόγλι.

Καλή η διαιτησία του κ. Σαφούρη. Με παράπονα από τους επόπτες Δουλγέρη και Βογιατζή για τον Λιθότοπο.

ΛΙΘΟΤΟΠΟΣ: Κοτσακιαχίδης, Δάλλας, Καραγιάννης(80’ Παναγιωτίδης), Τιάγκο, Σαββίδης, Σιδηρόπουλος, Θυμιατής, Ζιγκερίδης, Παπαδόπουλος(70’ Μπαλτζής), Ζώβληκας, Σαμαράς(70’ Γκλαβίνης).

SERRES 1800: Καστανιώτης, Πούλιος, Φάκης, Ζέττας, Μυλωνάς, Πανίδης, Ρούτσης, Παπίτσας(60’ Γιουμίδης), Βόγλι(80’ Γαλιδώρας), Κλαϊντι(90’ Αναγνωστίδης), Βασιλειάδης(70’ Μηντιούρης).

ΣΚΟΤΟΥΣΣΑ                    0

ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙ            0

«Λευκή» ισοπαλία

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στην Σκοτούσσα και το Άνω Μητρούσι.

Το ματς ήταν δυνατό για τις δύο ομάδες, ήθελαν και οι δύο το αποτέλεσμα, ωστόσο το ματς δεν ήταν ιδιαίτερα ποιοτικό και είχε περισσότερο δυνατές μονομαχίες.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν πάρει κεφάλι στο σκορ, αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Χριστοφορίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή, έχασαν τρεις κλασικές ευκαιρίες με τον Κολοκοτρώνη, τον Αγαπίδη και τον Σπύρου, με το 0-0 να είναι το τελικό σκορ.

Στο 90’ ο Κρυωνίδης αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Από τους γηπεδούχους διακρίθηκαν οι Χατζηπανταζής, Παπαδόπουλος και Μήλιος, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Πασχαλούδης και Τάτσιος.

Με λάθη η διαιτησία του κ. Στόλη. Επόπτες οι κ.κ. Σάββας και Πούλιος.

ΣΚΟΤΟΥΣΣΑ: Τρακαλιάνης, Θεοδωρίδης(80’ Βουγιουρδούκας), Παπαδόπουλος, Σπαχής, Χατζηπανταζής, Τσερμετζέλης(80’ Σπύρου), Κουκούτσης(70’ Καδής), Στοϊλας, Κολοκοτρώνης(60’ Αγαπίδης), Μάγκος, Μήλιος.

ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙ: Ασημώνης, Θωμόγλου(75’ Καρφαρίδας), Αραμπάς, Τάτσιος, Πασχαλούδης, Παπαδόπουλος, Πέπας, Μπελίτος, Γκαϊτατζής(46’ λ.τ Θεοχαρίδης), Χριστοφορίδης(88’ Δημητρακόπουλος), Αντωνιάδης(60’ Κρυωνίδης).