Απόλλων Παραλιμνίου: Ήττα με 2-0 στην Αλεξανδρούπολη

0

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ FC                               0

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ                         2

Την εκτός έδρας ήττα με 2-0 γνώρισε ο Απόλλων Παραλιμνίου από την Αλεξανδρούπολη για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.

Η ομάδα του Νίκου Καραμπετάκη πραγματοποίησε καλό πρώτο ημίχρονο, χωρίς όμως να καταφέρει να πετύχει κάποιο γκολ.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και σημειώνοντας δύο γκολ έφτασαν στη νίκη.

Το φιλμ του αγώνα:

Ο Απόλλωνας  μπήκε στο παιχνίδι με αποφασιστικότητα με σκοπό να κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο. Στο πρώτο εικοσάλεπτο είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων , βρήκε χώρους και ήταν αρκετά επικίνδυνος για την εστία του Συριτούδη χωρίς να χάσει την μεγάλη ευκαιρία. Στο 19ο λεπτό σε κόρνερ του Καρυοφύλλη , κεφαλιά του Κουτζαβασίλη ανάγκασε τον Συριτούδη να κάνει μεγάλη επέμβαση. Δυο λεπτά αργότερα στο 21ο λεπτό, ο Μελισσόπουλος έφυγε από τα αριστερά έβγαλε την παράλληλη μπαλιά με τον Γούλα να την βρίσκει προ κενής εστίας αλλά την μπάλα να βρίσκει στο κάθετο δοκάρι. Από εκεί και πέρα η Αλεξανδρούπολη ισορρόπησε το παιχνίδι και φάνηκε και αυτή απειλητικοί σε δυο φάσεις, χωρίς να χρειαστεί πάντως  ο Μαδένης να επέμβει. Κάπως έτσι κύλησε το πρώτο ημίχρονο με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τον μηδέν στις δυο εστίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αλεξανδρούπολη ξεκίνησε δυνατά, κάνοντας και μια αλλαγή με τον Καρακασίδη να παίρνει θέση στο γήπεδο και κάνοντας αμέσως αισθητή την παρουσία του με την ταχύτητα του. Στο 48΄ η Αλεξανδρούπολη έφτασε κοντά στο γκολ αλλά η παράλληλη μπαλιά πέρασε ελάχιστα μπροστά από τα πόδια του Ρουμπιέ. Λίγο αργότερα ακυρώθηκε γκολ για τους γηπεδούχους ως οφσάιντ. Ο Απόλλωνας δεν μπόρεσε να ισορροπήσει το παιχνίδι με αποτέλεσμα ο Πατσιώρας να βρεθεί έξω από την μεγάλη περιοχή και με έναν κεραυνό άφησε άγαλμα το Μαδένη και έγραψε το 1-0. Ο Απόλλωνας από εκεί και πέρα προσπάθησε να αντιδράσει, ο Καραμπετάκης έκανε πιο επιθετικό το σχήμα, ωστόσο  σε μια αντεπίθεση ο Ανυφαντάκης πέρασε ωραία την μπάλα στα δεξιά της επίθεσης και από εκεί με ωραία πάσα στον επερχόμενο Ρουμπιέ η Αλεξανδρούπολη πέτυχε και το δεύτερο γκολ. Ο Απόλλωνας είχε 2 καλά σουτ με τον Μελισσόπουλο για να μειώσει με τον Συριτούδη να δίνει και πάλι το παρών και μια μεγάλη ευκαιρία με τον Κομεσίδη να διώχνει πάνω στην γραμμή σε πλασέ του Ηλιόπουλου.

Δίκαιη η νίκη της Αλεξανδρούπολης που κάνει ιδανικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα.

Επόμενο παιχνίδι για τον Απόλλωνα την προσεχή Τετάρτη 21/10/2020 με αντίπαλο την Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου.

Το ματς θα γίνει κεκλεισμένων των θυρών και δεν θα επιτραπεί η είσοδος σε κανέναν φίλαθλο.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ FC ( Ουσταμπασίδης): Συριτούδης, Ζώτος, Πεταλωτής, Κομεσίδης, Μπαρμπαγιάννης, Κ. Πατσιώρας, Μαλτέζος, Ανυφαντάκης, Ρουμπιές, Χριστοφορίδης, Μαυρομάτης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ ( Νίκος Καραμπετάκης) : Μαδένης, Χατζάκος (60΄ Παπαδόπουλος), Τουλίκας (46΄ Κούτλας), Κουτζαβασίλης (75΄ Πάνος), Γεωργιάδης (75΄ Κιουτσεκτσίδης), Γκούμας, Ζαφειρίδης, Γούλας, Μελισσόπουλος, Καρυοφύλλης (60΄ Γαϊδαρτζής), Ηλιόπουλος.