0

Πρωτάθλημα Γ’Εθνικής – 6η αγωνιστική

Ίκαροι Σερρών STIHL      67

Μακεδονικός                   61

Μάγκες με τα όλα τους οι Ίκαροι, που αν και όλα στράβωσαν, έκαναν κατάθεση ψυχής και βάζοντας τον κόσμο για τα καλά στην εξίσωση του παιχνιδιού κατάφεραν να πάρουν μια μεγάλη νίκη και να πετύχουν το 5/5 στο ντέρμπι κορυφής με τον αήττητο έως σήμερα Μακεδονικό.

Σε ένα ματς που τα είχε όλα, η ομάδα μπήκε συγκεντρωμένη, βρήκε κάποια εύκολα καλάθια, αλλά το ίδιο έκανε και ο Μακεδονικός με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί στο 16-15. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και πιέζοντας πολύ σε άμυνα έκαναν το 16-19. Οι “κυανοκίτρινοι” με τον πάγκο να δίνει πολύτιμες λύσεις κατάφεραν να τρέξουν ένα επιμέρους 19-5 παίζοντας τρομερό μπάσκετ και στις δυο πλευρές του γηπέδου. Το ημίχρονο τελικά ολοκληρώθηκε στο 35-29 με ένα γρήγορο σερί 0-5 των Θεσσαλονικιών.

Με την άμυνα να λειτουργεί εξαιρετικά και στην επίθεση να κυκλοφορεί η μπάλα οι Ίκαροι προηγήθηκαν με 42-31 στο 25′. Οι παίχτες του Γεροφώτη ανεβάζοντας πολύ την πίεση τους υπερβαίνοντας πολλές φορές το όριο του φάουλ πλησίασαν σε 49-46 στο 30′ με το τελευταίο δεκάλεπτο να αναμένεται συναρπαστικό. Αυτό και έγινε… Οι παίχτες των Κακιούζη-Ρούλη δεν είχαν την κατάλληλη ψυχραιμία μπροστά με αποτέλεσμα να κολλήσουν και να το εκμεταλλευτούν αυτό οι φιλοξενούμενοι για να προηγηθούν με 49-54. Με το σκορ στο 52-54 και 4′ να απομένουν ο ηγέτης της ομάδα μας, Γιάννης Κακιούζης έκλεψε την μπάλα, βγήκε στον αιφνιδιασμό και δέχτηκε καθαρό αντιαθλητικό φάουλ το οποίο δεν δόθηκε ποτέ. Ο έμπειρος center και coach αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ και κάπως έτσι η πλάστιγγα έδειχνε να έχει γείρει προς τον Μακεδονικό που απέκτησε ξαφνικά διαφορά 6 πόντων (52-58) με 3′ για το τέλος. Μια βολή του Δαλαγκόζη, ένα γκολ φάουλ του Κουτσοκώστα και ένα μεγάλο τρίποντο του Φραγκούλη έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (59-59) 1’23 πριν το φινάλε με τον κόσμο να παίζει καταλυτικό ρόλο στο μεσοδιάστημα. Ο Μακεδονικός πέρασε και πάλι μπροστά με 59-61, αλλά ο Δαλαγκόζης με τρίποντο έγραψε το 62-61. Η άμυνα βγήκε, ο Γκούτζιας με τρομερό hook πέτυχε το 64-61 και 14” απέμεναν για την ολοκλήρωση της μεγάλης ανατροπής. Ο Αζίζης αστόχησε σε τρίποντο και ο Σιδερίδης με γκολ φάουλ έγραψε τον επίλογο του τρομερού αυτού παιχνιδιού.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Χατζηχαρίσης

Δεκάλεπτα: 16-15, 35-29 (ημ.), 49-46, 67-61

Ίκαροι Σερρών STIHL (Ρούλης – Αθανασίου): Φραγκούλης 7 (2), Σιδερίδης 8 (1), Καμπέρης 5 (1), Δαλαγκόζης 15 (4), Κουτσοκώστας 8, Γκούτζιας 4, Παρχαρίδης 8 (1), Μπίλιος, Κακιούζης 12 (1).

Μακεδονικός (Γεροφώτης): Αζίζης 10 (2), Βαρδής 5 (1), Καραθανάσης 3 (1), Παλιαχάνης 3 (1), Καραμπέκης 12 (1), Λυρίδας, Τσιόγκας 8, Κομματάς, Φλιάτης 20 (1).

Διαβάστε 25-11-2019 στα serraika sports…Κάθε Δευτέρα στα περίπτερα…