Πανσερραϊκός: Πήρε τον βαθμό στον 95′ απέναντι στον Άρη

0

Με το γκολ – ποίημα του Μορόν όλα έδειχναν πως ο Άρης θα φύγει νικητής από τις Σέρρες! Όμως στο 95′ τα «λιοντάρια»… δάγκωσαν με τον Άλεξιτς και ο Πανσερραϊκός πήρε τον πολύτιμο βαθμό (1-1) σε ένα ματς γεμάτο νεύρα και σκληρά μαρκαρίσματα.

Ο Κόστα Άλεξιτς έκλεψε τη δόξα του Λορέν Μορόν καθώς το δικό του γκολ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το ισόπαλο αποτέλεσμα (1-1) μεταξύ Πανσερραϊκού και Άρη.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου έχασε μια μοναδική ευκαιρία για την 3η διαδοχική εκτός έδρας νίκη της και πλήρωσε την αφέλεια των τελευταίων λεπτών. Το υπέροχο γκολ του Λορέν Μορόν στο 52’ την έβαλε μπροστά στο σκορ κι ενώ έδειχνε ότι ήλεγχε το παιχνίδι μη επιτρέποντας στον Πανσερραϊκό να δημιουργήσει φάση ήρθε αυτή του 95ου λεπτού όπου ο Άλέξιτς έμεινε με τον Μοντόγια στην πλάτη της άμυνας του Άρη και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Έτσι έπαιξαν…

Οι αλλαγές του Άκη Μάντζιου παράλληλα με την επιστράτευση των βασικών όπλων του

ήταν λίγο πολύ αναμενόμενες όπως και το 4-3-3 με τους Βερστράτε, Τζούρασεκ και Νταρίντα στον άξονα της μεσαίας γραμμής και τους Σαβέριο, Σουλεϊμάνοφ και Μορόν στην επιθετική τριάδα. Έκπληξη αποτέλεσε η παρουσία του Βέλεθ στο κέντρο της άμυνας δίπλα στον Μπράμπετς.

Αντιθέτως, ο Πάμπλο Γκαρσία άλλαξε πολλά σε σχέση με τους τελευταίους αγώνες του Πανσερραϊκού καθώς προτίμησε τετράδα στην άμυνα με τους Θυμιάνη, Μπέργκστρομ στο κέντρο της άμυνας και τους Δεληγιαννίδη, Ντανκερλού στα αμυντικά άκρα ενώ κάλυψε την απουσία του Μαξιμιλιάνο Μορέιρα στον άξονα με τον Ουεντραόγκο. Ο Στάικος ήταν ο δεύτερος αμυντικός χαφ ενώ δεν άλλαξε κάτι στην επιθετική τετράδα με τους Ουάρντα, Τομάς, Πηλέα και Μπετανκόρ.

Κουραστικά αργό το πρώτο ημίχρονο

Αυτό ήταν το κύριο χαρακτηριστικό του πρώτου μέρους στη διάρκεια του οποίου ο Άρης έφτασε να είχε σχεδόν διπλάσιο ποσοστό κατοχής μπάλας (36%-64%) αλλά δεν ήταν απειλητικός με σαφέστατη αδυναμία διάσπασης της πολυπρόσωπης άμυνας του Πανσερραϊκού. Οι δε γηπεδούχοι ασκούσαν… χλιαρή πίεση στο μισό του Άρη, είχαν καλές επιστροφές και οργανώνονταν γρήγορα στην άμυνα και με εξαίρεση τα ανεβάσματα του Ντανκερλούι από τη δεξιά πλευρά δεν βρήκαν άλλον τρόπο έκφρασης στην επίθεση. Στη δεξιά πλευρά του βασίστηκε και ο Άρης και κυρίως στον Σάπι Σουλεϊμάνοφ αλλά ο Καυκάσιος winger βρήκε εστία στο ένα από τα τρία χτυπήματά του δίχως να δυσκολέψει ιδιαίτερα τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Ο Μπετανκόρ και ο «κέρβερος» Κουέστα

Ο Πανσερραϊκός είχε την πρώτη στιγμή του αγώνα αλλά και στις δύο περιπτώσεις όπου ο Μπετανκόρ ξέφυγε από το κεντρικό αμυντικό δίδυμο του Άρη βρήκε απέναντί του τον Χουλιάν Κουέστα. Αυτό έγινε στο 12ο λεπτό αλλά και στο 35ο όπου ουσιαστικά έκανε… κάτι σαν σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά ο Ισπανός τερματοφύλακας του Άρη είχε σωστή τοποθέτηση όπως εξάλλου και στην εκτέλεση φάουλ του Τομάς στο 22’. Η σπουδαιότερη στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήταν η φάση του 28ου λεπτού όπου ο Οντουμπάτζο πήρε όλη τη δεξιά πλευρά, η πάσα στον Σουλεϊμάνοφ ήταν στο κατάλληλο timing αλλά η πορεία της μπάλας (προς τα δίχτυα) ανακόπηκε από το σώμα του Μπέργκστρομ. Κι έτσι το πρώτο ημίχρονο (0-0) ολοκληρώθηκε δίχως κάτι σπουδαίο από πλευράς φάσεων και κυρίως ποιότητας.

Ο καταπληκτικός κύριος Μορόν

Τα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους δεν επιφύλαξαν κάτι διαφορετικό έως ότου φθάσουμε στο 52ο λεπτό. Τότε ο Λορέν Μορόν άπλωσε την ποιότητά του στο γήπεδο και ξεκινώντας πλάγια εντός της περιοχής και με διαγώνιο πλασαριστό σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του Πανσερραϊκού αφήνοντας «άγαλμα» τον Χόβαν (0-1). Η αντίδραση του Πανσερραϊκού ήρθε μέσα από το σουτ του Μπετανκόρ στο 60’ – όπου ο Κουέστα και πάλι απομάκρυνε – αλλά και αυτό του Πηλέα μερικά δευτερόλεπτα αργότερα. Ωστόσο, η μεγάλη φάση άνηκε στον Άρη στο 66ο λεπτό όταν μετά από κακό γύρισμα ο Σαβέριο βρέθηκε τετ α τετ με τον Χόβαν αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Πανσερραϊκού.

Η είσοδος του Σοφιανού στο παιχνίδι προς ενίσχυση των επιθετικών χαρακτηριστικών της ομάδας του αποτέλεσε την πρώτη διορθωτική κίνηση του Πάμπλο Γκαρσία για να ακολουθήσει η χρησιμοποίηση δύο φορ καθώς στο 78’ πέρασε στο παιχνίδι και ο Άλεξιτς. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Άκης Μάντζιος φρέσκαρε τη δική του ομάδα με την είσοδο του Φετφατζίδη σε ρόλο επιτελικού μέσου – ο Νταρίντα πήγε δεύτερος αμυντικός χαφ δίπλα στον Βερστράτε – ενώ Ζαμόρα και Ροζ αντικατέστησαν Σαβέριο και Βέλεθ.

Ο Άλεξιτς έδωσε το φιλί της ζωής στον Πανσερραϊκό

Ο Άρης δεν είχε δυσκολία στον έλεγχο των κινήσεων του Πανσερραϊκού στο γήπεδο, δεν βρήκε όμως και φάση για να τελειώσει το παιχνίδι καθώς οι γηπεδούχοι δεν πήραν πολλά ρίσκο στο γήπεδο, ούτε άσκησαν ιδιαίτερη πίεση. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου προσπάθησε περισσότερο να κρατήσει μπάλα κι έτσι κύλησαν τα λεπτά φτάνοντας στις καθυστερήσεις. Εκεί ο Πάμπλο Γκαρσία έριξε στο παιχνίδι ό,τι επιθετικό όπλο είχε και στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Άλεξιτς κέρδισε στην εναέρια μονομαχία τον Μάρτιν Μοντόγια κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-1)

Την κίτρινη κάρτα είδαν οι Θυμιάνης, Στάικος, Ουεντραόγκο, Δεληγιαννίδης, Άλεξιτς (Πανσερραϊκός), Οντουμπάτζο, Μοντόγια (Άρης)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Δεληγιαννίδης (90+6 Γούλερι), Θυμιάνης, Μπέργκστρομ, Πηλέας (72’ Σοφιανός), Στάικος, Ουεντραόγκο, Τομάς (78’ Άλεξιτς), Ουάρντα, Ντανκερλούι, Μπετανκόρ

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Βέλεθ (82’ Ροζ), Μπράμπετς, Μοντόγια, Βερστράτε, Τζούρασεκ (82’ Φετφατζίδης), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο (82’ Ζαμόρα), Μορόν

Πηγή: gazzetta.gr