Ποδοσφαιρο

Πανσερραϊκός – Κηφισιά 1-1: Ο Μπεντανκόρ έσωσε την παρτίδα στο φινάλε

0

Πανσερραϊκός και Κηφισιά αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στις Σέρρες για την 17η αγωνιστική της Super League. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να πανηγυρίσουν το πρώτο διπλό της ιστορίας τους στη μεγάλη κατηγορία, το οποίο θα τους έδινε τεράστια ανάσα στη μάχη που δίνουν για την παραμονή, ωστόσο ο Μπεντανκόρ ισοφάρισε στο 85′, σώζοντας στο φινάλε την παρτίδα για τους γηπεδούχους.

Ονειρεμένο ντεμπούτο για τον Χεφτέ Μπετανκόρ με τη φανέλα του Πανσερραϊκού. Ο Ισπανός επιθετικός πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι και ισοφάρισε στο 85’, σώζοντας τον βαθμό στο ντέρμπι παραμονής με την Κηφισιά.  Το αποτέλεσμα αδικεί, βάσει εμφάνισης, την ομάδα του Ντέιβιντ Νίλσεν που είχε προηγηθεί με τον Τιεβί Μπιφουμά (43’).

Η Κηφισιά ήταν η ομάδα που είχε τις ευκαιρίες, για να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο. Μόλις στο 2′ ο Κλωναρίδης έπιασε το μονοκόμματο σουτ από το ύψος του πέναλτι, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πανσερραϊκού.

Το ματς συνεχίστηκε χωρίς να έχει καλό ρυθμό -και θέαμα- και την Κηφισιά να έχει άλλες δυο καλές στιγμές. Στο 21′ ο Τετέι πήρε την μπάλα, την πέρασε κάθετα στον επερχόμενο Κλωναρίδη, ο οποίος μπήκε δυνατά στην φάση, με τον Χοβάν να τον προλαβαίνει και να τον σταματά, μπλοκάροντας την μπάλα.

Επτά λεπτά μετά, ο Μπιφουμά με όμορφη ατομική ενέργεια, γέμισε στην πλάτη της άμυνας του Πανσερραϊκού, ψάχνοντας τον Κλωναρίδη, αυτός σούταρε στην κίνηση, αλλά η προσπάθειά του ήταν αδύναμη.

Τελικά, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 0-1 λίγο πριν βγει το πρώτο ημίχρονο (43′). Ο Μπιφουμά πήρε την μπάλα από το βολέ του Κρίστινσον, έκανε δυο φανταστικές ντρίπλες, “έσκαψε” πάνω από τον Χοβάν και την έστειλε στα δίχτυα.

Η Κηφισιά στάθηκε διπλά άτυχη στην αναμέτρηση. Προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή στο 9′, με τον Μποτία να περνάει στη θέση του Λαντρ, αλλά είδε τον Ισπανό αμυντικό να αποχωρεί με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους (47′) με πόνου2ς στον αστράγαλο και να δίνει τη θέση του στον Βαφέα.

Ο Πανσερραϊκός έδειξε πιο κινητικός στην επανάληψη, αλλά η Κηφισιά “πατούσε” καλύτερα και στο 58′ “άγγιξε” το 0-2. Ο Μασούρας έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Κρισιούμα έπιασε την κεφαλιά προ κενής εστίας -από τη μικρή περιοχή- αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Ο Πάμπλο Γκαρσία προχώρησε σε αλλαγές, αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης, όμως η Κηφισιά με Μπιφουμά (61’, 73’) και Μπαρμπόσα (68’) έφτασε πολύ πιο κοντά στο (δεύτερο) γκολ. Κι αφού οι φιλοξενούμενοι δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες τους, τους… τιμώρησε ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου. Σέντρα του Αμρ Ουάρντα, κεφαλιά του Μπετανκόρ και 1-1 στο 85ο λεπτό. Στις καθυστερήσεις ο Χοβάν, με μία ακόμη τρομερή επέμβαση σε πλασέ του Μπαρμπόσα, κράτησε το «Χ».

Τα «λιοντάρια» έσωσαν το βαθμό, όμως έμειναν για όγδοο σερί ματς (0-3-5) μακριά από τη νίκη, με την Κηφισιά να «πετάει» δυο βαθμούς και να παραμένει στην προτελευταία θέση.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χοβάν, Θυμιάνης, Μπέργκστρομ, Πηλέας, Δεληγιαννίδης, Στάικος (61’ Οικονόμου), Μορέιρα, Χατζηστραβός (8’ Τόμας/75’ Σοφιανός), Ουάρντα, Μούργος (61’ Μπετανκόρ), Αλεξιτς (75’ Γούλερι).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Ντέιβιντ Νίλσεν): Κρίστινσον, Γκόμπελιτς, Τσάπαν, Παπασάββας, Λαντρ (9’ Μποτία/47’ Βαφέας), Πέιος, Ίλιεφ (78’ Κωνσταντακόπουλος), Κλωναρίδης (46’ Μπαρμπόσα), Μασούρας, Μπιφουμά (78’ Αντερέγκεν), Τετέι.

Πηγή: newsit.gr

Πανσερραϊκός: Έχασε στο Αγρίνιο από τον Παναιτωλικό με 3-2