Πανσερραϊκός: Ήττα με 4-0 από τον ΟΦΗ

0

Μετά από τρεις σερί ήττες, ο ΟΦΗ «καθάρισε» στα πρώτα 33 λεπτά και νίκησε τελικά με 4-0 τον Πανσερραϊκό στο ντεμπούτο του Τραϊανού Δέλλα στον πάγκο του, παίρνοντας αποστάσεις από την «επικίνδυνη ζώνη».

Στο ντεμπούτο του Τραϊανού Δέλλα στον πάγκο του ΟΦΗ, οι Κρητικοί πήραν μία τεράστια νίκη με 4-0 κόντρα στον Πανσερραϊκό για την 23η αγωνιστική της Stoiximan Superleague.

Έτσι έπαιξαν

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε με τον Μπάουμαν στην εστία, τους Θοράρινσον, Λαμπρόπουλο, Βούρο και Λάρσον στην τετράδα της άμυνας ενώ ο Μπάκιτς με τον Γκαγιέγος ήταν στον άξονα. Ο Τοράλ έπαιξε πίσω από τον Ισέκα και οι Ριέρα με τον Μπάκου ως εξτρέμ.

Ο Πανσερραϊκός από την άλλη ήταν με τον Χόβαν στο τέρμα και τους Διαμαντή, Μπέργκστρομ, Θυμιάνη και Δεληγιαννίδη στην τετράδα της άμυνας. Ο Ουεντραόγκο πλαισίωσε τον Μορέιρα στη μεσαία γραμμή και ο Μούργος με τον Τομάς έπαιξαν στα άκρα. Στην κορυφή ως φορ ήταν ο Άλεξιτς και πίσω του ο Ουάρντα.

Ένα δεκάλεπτο… όνειρο από τον ΟΦΗ

Στο πρώτο ημίχρονο δεν έγιναν πολλές φάσεις από τις δύο ομάδες και μέχρι το πρώτο 20λεπτο, το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο, μέχρι που ο ΟΦΗ εκμεταλλεύτηκε κάθε αδυναμία του Πανσερραϊκού.

Συγκεκριμένα, όλα άρχισαν στο 23ο λεπτό, όταν ο Ισέκα πήρε την μπάλα, έφτασε μέχρι τα όρια της περιοχής, έπαιξε υπέροχα το «1-2» με τον Μπάκου και με ιδανικό πλασέ από κοντά νίκησε τον Χόβαν για το 1-0.

Η ορμή των Κρητικών δεν άφησε το σκορ εκεί και ήρθε και δεύτερο τέρμα, στο 29′. Συγκεκριμένα ο Ριέρα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μορέιρα πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και την έστειλε προς τα πίσω, όπου περίμενε μόνος του ο Λαμπρόπουλος και με πλασέ έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Το δεκάλεπτο του… τρόμου ολοκληρώθηκε στο 33′ όπου και πάλι ο Μπάκου ήταν πρωταγωνιστής καθώς αυτή τη φορά συνεργάστηκε με τον Τοράλ, έκανε εξαιρετική παράλληλη πάσα και ο Ισέκα σε κενή εστία πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς για το τελικό 3-0 του πρώτου ημιχρόνου.

Τέσσερις αλλαγές με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Πανσερραϊκός και ευκαιρίες χωρίς… αποτέλεσμα

Ο Γκαρσία προχώρησε σε ολικό… λίφτινγκ στο δεύτερο ημίχρονο καθώς προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου προκειμένου να προσφέρει διαφορετικά χαρακτηριστικά στο παιχνίδι.

Αυτό λειτούργησε στα πρώτα λεπτά καθώς ο Πανσερραϊκός ανέβασε τις γραμμές του και ο Χατζηστραβός με τον Στάικο έκαναν πιο δημιουργικό και δυνατό αντίστοιχα το κέντρο. Ο δεύτερος έκανε ένα καλό σουτ στο 47′ αλλά η μπάλα κατέληξε κόρνερ μετά από κόντρα.

Στο 50′ ο Ουάρντα είχε μία σημαντική ευκαιρία καθώς εκτέλεσε από μακριά το φάουλ και είδε την μπάλα να «γλείφει» το οριζόντιο δοκάρι του Μπάουμαν.

Το… κερασάκι στην τούρτα από τον Μπάκου

Με τον Πανσερραϊκό να έχει ανέβει πολύ στον αγωνιστικό χώρο, ο ΟΦΗ βρήκε την κατάλληλη ευκαιρία για να βγει στην αντεπίθεση.

Συγκεκριμένα στο 79ο λεπτό, ο Μπάκου έφυγε στην πλάτη της άμυνας, με την ταχύτητά του άφησε στην πλάτη του τον Οικονόμου, πάτησε στην περιοχή και με ιδανικό πλασέ νίκησε τον Χόβαν για το 4-0.

Μέχρι το φινάλε του αγώνα, ο ΟΦΗ διαχειρίστηκε το παιχνίδι και ο Τραϊανός Δέλλας ξεκίνησε με το… δεξί τη θητεία του στην άκρη του πάγκου των Κρητικών καθώς με αυτή τη νίκη, η ομάδα αύξησε τη διαφορά στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη.

OΦΗ (Δέλλας): Μπάουμαν, Λάρσον (Μαρινάκης 46′), Λαμπρόπουλος, Βούρος, Θοράρινσον, Μπάκιτς, Γκαγιέγκος, Μπάκου, Ριέρα, Τοράλ (Νέιρα 61′), Ισέκα.

Πανσερραϊκός (Γκαρσία): Xόβαν, Διαμαντής (Ντανκερλούι 46′), Μπέργκστρομ, Θυμιάνης, Δεληγιαννίδης, Ουεντραόγκο (Στάικος 46′), Μορέιρα (Οικονόμου 46′), Μούργος (Χατζηστραβός 46′), Τομάς, Ουάρντα, Άλεξιτς.

Πηγή: gazzetta.gr