Πανσερραϊκός-Ατρόμητος 0-0 σε ένα ματς με λίγες συγκινήσεις

0

Ματς χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις και μεγάλες φάσεις στις Σέρρες και μοιραία ο Πανσερραϊκός με τον Ατρόμητο… κόλλησαν στο μηδέν (0-0)!

Με ελάχιστες φάσεις, σκληρές μονομαχίες και αρκετά φάουλ ολοκληρώθηκε το παιχνίδι του Πανσερραϊκού με τον Ατρόμητο όπου έληξε στο 0-0.

Έτσι έπαιξαν

Ο Πανσερραϊκός παρατάχθηκε με τον Χόβαν στην εστία, τους Πεταυράκη, Μπέργκστρομ, Θυμιάνη και Ντανκερλούι στην τετράδα της άμυνας ενώ ο Στάικος με τον Ουεντραόγκο μοιράστηκαν στη μεσαία γραμμή. Ο Τόμας με τον Ουάρντα έπαιξαν στα άκρα της επίθεσης με τον προωθημένο Άλεξιτς να έχει τον Χατζηστραβό πίσω του.

Ο Ατρόμητος ξεκίνησε με τον Τσιντώτα στο τέρμα, τους Ντε Μποκ, Τζαβέλλα και Τσακμάκη στην τριάδα της άμυνας και τον Αθανασίου με τον Κεσχρίντα ως φουλ μπακ. Ο Κουέν με τον Φριντζόνσον ήταν στη μεσαία γραμμή με τον Κούντε ενώ ο Αντζιέλσκι έπαιξε μαζί με τον Ρομπάιγ.

Όλα στο… μηδέν στο πρώτο ημίχρονο

Το πρώτο 45λεπτο κύλησε αρκετά… φτωχό για τις δύο ομάδες όσον αφορά το επιθετικό σκέλος. Ο Πανσερραϊκός είχε την κατοχή της μπάλας στην αρχή και πίεζε συνεχώς τον Ατρόμητο.

Στο 20ο λεπτό, ο Άλεξιτς σημάδεψε το κάθετο δοκάρι του Τσιντώτα αλλά το σημαιάκι του βοηθού είχε σηκωθεί για οφσάιντ στον Ουάρντα, με αποτέλεσμα αυτή η φάση να μην μετράει.

Από εκεί και πέρα, μόνο ο Ουάρντα είχε μία καλή στιγμή στο 26′ όταν ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ και με απευθείας σουτ, έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Ατρομήτου.

Από εκεί και πέρα το πρώτο μέρος έληξε με τις τελικές να είναι 3-1 και καμία στην εστία (!), με τις δύο πλευρές να περιορίζονται σε λάθη, σκληρά μαρκαρίσματα και φάουλ.

Από μία καλή φάση μέχρι το 70′

Όπως και στο πρώτο, έτσι και ο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανσερραϊκός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, έχοντας και μία καλή φάση στο 51′, όταν ο Στάικος βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πήγε λίγο πιο πάνω από την αντίπαλη εστία.

Ο Ατρόμητος απάντησε κερδίζοντας μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, τρέχοντας την μπάλα σε αντεπιθέσεις και είχε μία σημαντική ευκαιρία στο 63′.

Έπειτα από σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Κουέν που ήταν στην περιοχή, έκανε το πλασέ σταμάτησε στον Χόβαν που απέκρουσε με δυσκολία σε κόρνερ.

Στα «λευκά» παρά την πίεση στα τελευταία λεπτά από τις δύο ομάδες

Στα τελευταία λεπτά και οι δύο ομάδες ανέβασαν την πίεση του και με μεγάλες μπαλιές προσπάθησαν να βρουν το γκολ της νίκης.

Ο Πανσερραϊκός ήταν πιο κοντά στο να το πετύχει καθώς στο 86′, ο Γούλερι πρόλαβε τον Τσιντώτα, πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πήγε δίπλα από την εστία.

Στο 90′ ήταν η σειρά του Άλεξιτς να πάρει την κεφαλιά μετά από κόρνερ, αλλά η μπάλα πήγε και αυτή άουτ. Εν τέλει το παιχνίδι έμεινε στο «λευκό» 0-0, με τις δύο ομάδες να παραμένουν ισόβαθμες στον βαθμολογικό πίνακα.

Πανσερραϊκός: Χόβαν, Θυμιάνης, Μπέργκστρομ, Ντανκερλούι, Πεταυράκης, Στάικος (85′ Μορέιρα), Ουεντραόγκο, Τόμας, Ουάρντα, Χατζηστραβός, Άλεξιτς.

Ατρόμητος: Τσιντώτας, Τσακμάκης, Τζαβέλλας, Αθανασίου, Ντε Μποκ. Κούντε, Φριντγιόνσον, Κούεν (73′ Βρακάς), Ρομπάι, Κεσχρίντα, Αντζιέλσκι (73′ Βέργος).

Πηγή: gazzetta.gr

Πανσερραϊκός: Ήττα με 4-0 από τον ΟΦΗ

Ζιντάν: «Θα ήθελα να επιστρέψω στους πάγκους»