Πανσερραϊκός: Έχασε 0-1 από τον Ολυμπιακό από την άσπρη βούλα

0

Με πέναλτι του Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο 65′ ο Ολυμπιακός νίκησε δύσκολα αλλά δίκαια 1-0 τον Πανσερραϊκό στις Σέρρες και μείωσε τη διαφορά του από την κορυφή στο ελάχιστο, με τον Κάρλος Καρβαλιάλ πλέον στον πάγκο του.

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε έστω και δύσκολα με 1-0 εκτός έδρας το εμπόδιο του Πανσερραϊκού. Το τέρμα του Γιουσέφ Ελ Αραμπί από την άσπρη βούλα έκρινε το ματς για το τελικό αποτέλεσμα που ήταν τρομερά σημαντικό για τους Πειραιώτες.

Πανσερραϊκός – Ολυμπιακός: Πώς ξεκίνησαν οι 2 ομάδες

Ο Γκαρσία στον Πανσερραϊκό είχε διάταξη με τρεις στόπερ πίσω και τον Μπαϊροβιτς μόνο του μπροστά. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Χόβαν και τριάδα στην άμυνα με Αυλωνίτη, Θυμιάνης και Μπέργκστρομ. Στον άξονα οι Δεληγιαννίδης, Πηλέας, Ουεντραόγκο, Σταϊκος, Χατζηστράβος και Μασαρίποφ και φορ ο Μπαΐροβιτς.

Από την πλευρά των φιλοξενούμενων ο σχηματισμός του Ολυμπιακού για τον αγώνα με τον Πανσερραϊκό στην πρώτη αναμέτρηση για τον Κάρλος Καρβαλιάλ στην κατηγορία της Stoiximan Super League 1 είχε ως εξής: Πασχαλάκης – Ορτέγα, Μπιανκόν, Ντόι και Ροντινέι – Εσε και Μαντί Καμαρά – Φορτούνης, Μασούρας και Ποντένσε – Ελ Καμπί.

Μέτριο α’ μέρος του Ολυμπιακού με μεγάλη χαμένη φάση του Ελ Καμπί

Στο α’ μέρος ο Ολυμπιακός δεν είχε τόσο καλό πρόσημο από τη μέση και μπροστά. Και αυτό παρότι είχε μία τουλάχιστον πολύ καλή φάση, αυτή με την κεφαλιά του Ελ Καμπί από πολύ καλή θέση. Στο ξεκίνημα του πρώτου 45λεπτου ο Ολυμπιακός επεδίωξε να απειλήσει κυρίως με Φορτούνη και Μασούρα. Στο 13ο λεπτό ο Πασχαλάκης μπλόκαρε την κεφαλιά του Μπαϊροβιτς.

Στο 27′ ένα γύρισμα του Φορτούνη βρήκε stop από τον Χόβαν και στο 28′ ο ίδιος παίκτης είχε σουτ που δεν βρήκε στόχο. Στο 33′ ο αρχηγός του Ολυμπιακού είχε ένα φάουλ που πέρασε έξω.

Στο 37′ ήταν η μεγάλη χαμένη στιγμή του Ελ Καμπί με κεφαλιά από πολύ καλή θέση μετά από μπαλιά του Φορτούνη. Λίγο πριν πάμε στο τέλος του α’ μέρους και σε αυτό το 0-0 υπήρξαν δύο σουτ χωρίς τύχη από τους Μαντί Καμαρά και Εσε. Ο Πανσερραϊκός γενικά ήταν πολύ καλά στημένος αμυντικά και ο προσανατολισμός του ήταν να κλείνει όλους τους διαδρόμους προς την εστία του Χόβαν.

Η απίστευτη χαμένη ευκαιρία του Ποντένσε, το 4-4-2 και το 0-1 με τον Ελ Αραμπί

Ο Ολυμπιακός είχε μία απίστευτη χαμένη φάση λίγα λεπτά μετά την έναρξη του β’ μέρυς. Στο 53′ ο Ποντένσε βρέθηκε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι από τη σέντρα του Ροντινέι αλλά το σουτ πήγε δίπλα από την εστία!

Στο 62′ είχε πολύ καλή φάση ο Πανσερραϊκός. Αρχικά η άμυνα του Ολυμπιακού δεν απομάκρυνε καλά, η μπάλα έφτασε στην περιοχή του αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε το πλασέ του Σοφιανού και στην εξέλιξη της φάσης ο Χατζηστραβός έστειλε τη μπάλα πολύ έξω από θέση βολής. Σχεδόν αμέσως μετά ο Μασούρας βγήκε τετ-α-τετ αλλά η μπάλα πέρασε χιλιοστά δίπλα από το δοκάρι.

Στο 64′ ο Δεληγιαννίδης έβαλα άτσαλα το πόδι του πάνω στα πόδια του Μασούρα με αποτέλεσμα να του κάνει αντικανονικό μαρκάρισμα και να δοθεί πέναλτι. Πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα στο 65′ ο Ελ Αραμπί.

Για κάποια λεπτά δεν υπήρξε η σημαντική φάση. Στο 79′ ο Πανσερραϊκός από ένα φάουλ του πήρε κόρνερ. Στο 81′ ο Τομάς είχε ένα σουτ ψηλά έξω. Στο 88′ ο Ελ Αραμπί είχε μεγάλη ευκαιρία με σουτ που κόπηκε με τον Ολυμπιακό να ζητά χέρι – πέναλτι. Στις καθυστερήσεις ο Ελ Αραμπί είχε φάση και με κεφαλιά.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Χόβαν, Θυμιάνης, Μπέργκστρομ, Δεληγιαννίδης (84′ Ντανκερλούι), Αυλωνίτης, Πηλέας (46′ Τομάς), Ουεντραόγκο (70′ Μορεϊρα), Χατζηστραβός, Σταϊκος, Μασαρίποφ (69′ Μούργος) και Μπαϊροβιτς (46′ Σοφιανός).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ορτέγα, Μπιανκόν, Ντόι, Ροντινέι, Εσε, Μαντί Καμαρά, Φορτούνης (89′ Αλεξανδρόπουλος), Μασούρας (90′ Ομάρ Ρίτσαρντς), Ποντένσε (61′ Ελ Αραμπί) και Ελ Καμπί (81′ Μπιελ).

Πηγή: gazzeta.gr

Κύπελλο Ελλάδας: Ο Πανσερραϊκός επικράτησε του Αστέρα Τρίπολης με 0-2

O Aμρ Ουάρντα σε συμφωνία με τον Πανσερραϊκό!