Νίκες για Μεγαλοχώρι, Ροδόπολη, Νέα Ζίχνη, Δραβήσκο & Πεθελινό, “Χ” για Ποντισμένο & Χριστός (Play Off Ανώτερη Α’ & Β’ Όμιλος) 29-2-2020

PLAY OFF  ΑΝΩΤΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  Α΄ ΟΜΙΛΟΣ  1η αγωνιστική

ΚΑΠΝΟΦΥΤΟ                       1

ΜΕΓΑΛΟΧΩΡΙ                       5

Ανατροπή και πεντάρα για τον «Κεραυνό»

Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε το Μεγαλοχώρι, το οποίο επικράτησε εκτός έδρας του Καπνοφύτου με 1-5.

Οι γηπεδούχοι, που αγωνίστηκαν με πολλές ελλείψεις λόγω τραυματισμών, κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο ισοφάρισαν, αλλά έβαλαν και πέντε τέρματα στον αντίπαλο τους φτάνοντας έτσι σε μια άνετη και δίκαιη νίκη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 15’ ο Παρίσης με πλασέ έκανε το 1-0. Στο 25’ ο Παπάς πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ με μονοκόμματο σουτ έξω από την περιοχή για το 1-1. Στο 40’ ο Γκότσικας με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ πραγματοποίησε το 1-2. Στο 43’ μετά από ασίστ του Παπά ο Γκότσικας με πλασέ πέτυχε το 1-3. Στο 55’ ο Καριοφύλλης με πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-4 και στο 65’ ο Γκότσικας με πλασέ σημείωσε χατ-τρικ και έγραψε το τελικό 1-5.

Από τους Ακρίτες διακρίθηκαν οι Παρίσης και Αναγνώστου, ενώ από τον «Κεραυνό» οι Γκότσικας, Παπάς και Κυριάκογλου.

Καλή η διαιτησία του κ. Κεφαλά. Επόπτες οι κ.κ. Ζαχαρία και Καμπαρντίνας.

ΚΑΠΝΟΦΥΤΟ: Αντωνιάδης, Αναγνώστου, Μελαδίνης, Δεληγιάννης, Ιωαννίδης, Καραγιαβουρίδης(20’ λ.τ Χαλίλης), Σαχπαζίδης, Λυγεράς, Σχοιναράκης, Παρίσης, Σαββίδης.

ΜΕΓΑΛΟΧΩΡΙ: Μαυρούδης Π, Σαράντης Αθ(60’ Μαυρούδης Χρ), Φωτίου Δ, Μαϊκόπουλος Χρ, Νάτσιος Φ, Κυριάκογλου Κ, Μεσιούρης Αθ, Παπάς Αγ, Καριοφύλλης Ι, Γκότσικας Π, Χουρουζίδης Θ.

ΚΕΡΚΙΝΗ                      0

ΡΟΔΟΠΟΛΗ                8

Άνετη επικράτηση για τον «Ολυμπιακό»

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες η Ροδόπολη φιλοδώρησε με οκτώ τέρματα την Κερκίνη.

Το ματς δεν χωράει και πολλά σχόλια, καθώς το τελικό σκορ αντικατοπτρίζει την εικόνα της αναμέτρησης.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, τρία γκολ πέτυχε ο Μπακάλοφ, δύο ο Μουτεσίδης, δύο ο Καζάκης και ένα ο Καλαής.

Από τους γηπεδούχους δεν ξεχώρισε κανείς, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σαχινίδης, Μουτεσίδης και Καζάκης.

Καλή η διαιτησία του κ. Παπαδόπουλου. Επόπτες οι κ.κ. Βασάκης και Αναγνωστίδης.

ΚΕΡΚΙΝΗ: Δουλγέροφ, Αθεολόγου, Παπαδόπουλος, Τραϊανός, Κυριαζίδης, Μουσμουλίδης, Σαμουηλίδης, Μούτζελος, Γκατζάκης(46’ Τορακίδης), Σαμαρτζίεφ, Τσαλής.

ΡΟΔΟΠΟΛΗ: Σαχινίδης, Καλαής, Κωνσταντινίδης, Δεμερτζής, Κουθουρίδης(80’ Δούκας), Καζάκης, Καραμαυρουδής, Λαντροβαλίεφ, Μουτεσίδης, Τσεκρέζι(50’ Κοτούλας), Μπακάλοφ(55’ Δημητριάδης Αλ).

ΠΟΝΤΙΣΜΕΝΟ                0

ΧΡΙΣΤΟΣ                           0

Μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στο Ποντισμένο και το Χριστός.

Το ματς δεν είχε πολλές φάσεις, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο και καμία από τις δύο δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, με το 0-0 να είναι το τελικό σκορ.

Από τον «Άρη» διακρίθηκαν οι Αγγελάκης, Μπακάλης Στ, Χαβαλές Στ και Κουρμπανίδης, ενώ από τη «Νίκη» οι Σαμαρτζίδης, Ταγκαλίδης, Σιώης και Καρυπίδης.

Καλή η διαιτησία του κ. Φράγκαλα. Επόπτες οι κ.κ. Τσίκου και Αχιλλεύς.

ΠΟΝΤΙΣΜΕΝΟ: Αγγελάκης, Μάτας, Χαβαλές Στ, Δάτσης, Μπακάλης Στ, Τουρνάς Χρ του Ι(75’ Μπακάλης Σωτ), Τουρνάς Χρ του Δ, Χαριζανάκης(70’ Γκόγκος), Ευθυμιάδης, Κουρμπανίδης, Αθανασούλης(60’ Μπακάλης Γ).

ΧΡΙΣΤΟΣ: Σαμαρτζίδης, Ταγκαλίδης, Μπαχαρίδης, Σάββας, Τζήμας, Καρυπίδης, Γουναρίδης, Μπαρμπούτης, Ρίζος(60’ Χομόνδοζλης), Κιουτσούκης, Σιώης(80’ Μαρλάς).

PLAY OFF  ΑΝΩΤΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  Β΄ ΟΜΙΛΟΣ  1η αγωνιστική

ΝΕΑ ΖΙΧΝΗ                3

ΛΕΥΚΩΝΑΣ                0

Νίκη και 1η θέση για τον «Μέγα»

Με ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και άλλα δύο στην επανάληψη η Νέα Ζίχνη επικράτησε με 3-0 του Λευκώνα και πέρασε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα την πρώτη αγωνιστική των play off.

Ο «Μέγας» είχε την υπεροχή στο ματς και σημειώνοντας τρία γκολ έφτασε στη νίκη.

Ο «Ολυμπιακός» προσπάθησε σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 15’ ο Κονακλής με πλασέ έκανε το 1-0. Στο 55’ ο Σπυριδόπουλος με πλασέ πραγματοποίησε το 2-0. Στο 70’ ο Τόσκα με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Από τους γηπεδούχους δεν υστέρησε κανείς, ενώ από τους φιλοξενούμενους διακρίθηκαν οι Πιπερτζής, Νεοφώτιστος και Μπατσιβάρης.

Καλή η διαιτησία του κ. Μπάτσιου. Επόπτες οι κ.κ. Βογιατζή και Σαπαρδάνης.

ΝΕΑ ΖΙΧΝΗ: Ταρπινίδης, Δήμου, Λιαούρης(Ορνιιθάς), Γεωργιτζίκης, Αλιατίδης, Γκρέτσα Ν, Τόσκα, Κονακλής(Ταζές), Σπυριδόπουλος(Σαριπαρόγλου), Τενεκετζής, Γκρέτσα Κων(Γεωργιάδης).

ΛΕΥΚΩΝΑΣ: Μουρατίδης, Πιπερτζής, Ελευθεριάδης, Θεοδωρίδης Ν, Χατζηθεοδώρου, Σαμαρτζίδης, Τράμπας(40’ λ.τ Γανίκας Ηλ), Μπατσιβάρης, Κώστογλου, Γιαννακόπουλος(70’ Ακριτίδης), Νεοφώτιστος(50’ Τσάτσος).

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΠΑΠΑΣ                1

ΔΡΑΒΗΣΚΟΣ                                 3

Καθάρισε στο πρώτο ημίχρονο η «Ασπίδα»

Βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη στο πρώτο ημίχρονο ο Δραβήσκος επικράτησε εκτός έδρας του Εμμανουήλ Παπά με 1-3.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, πέτυχαν τρία γκολ και καθάρισα ουσιαστικά το ματς.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή, δημιούργησαν ευκαιρίες, είχαν δύο δοκάρια με τους Χαλκίδη και Σαγιάκου, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν το σκορ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 25’ ο Μεσέρδης Χρ με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-1. Στο 35’ ο Μεσέρδης Χρ με πέναλτι πραγματοποίησε το 0-2. Στο 40’ ο Ράσκοφ με πλασέ πέτυχε το 0-3. Στο 78’ ο Μοναστηρλί με πλασέ έγραψε το τελικό 1-3.

Από τον Εμμανουήλ Παπά διακρίθηκαν οι Μοναστηρλί, Τσιάπος και Κίτσιος, ενώ από την «Ασπίδα» οι Ψαρέλης, Γεωργιάδης και Αθανασακάκης.

Καλή η διαιτησία του κ. Δαουλτζή. Επόπτες οι κ.κ. Πούλιος και Σώμης.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΠΑΠΑΣ: Λάντος, Δάμπας(40’ Ηλιάδης), Σαγιάκου, Τσιάπος, Στεργιάδης, Κίτσιος, Κωνσταντινίδης(75’ Χατζηνικόλας), Μοναστηρλί, Παπαλάς, Σελαλματζίδης, Κυριαζίδης(46’ Χαλκίδης).

ΔΡΑΒΗΣΚΟΣ: Ιντζόγλου, Ψαρέλης(85’ Μαλίνης), Ματενόγλου, Βουβούκης, Αβραμίδης, Κουρτίδης, Ράσκοφ, Μεσέρδης Χρ, Μεσέρδης Θ(35’ λ.τ Αθανασακάκης), Γκαρακλίδης, Γεωργιάδης(50’ Κασμερίδης).

ΠΕΘΕΛΙΝΟΣ                    1

ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ                0

Μεγάλη νίκη για τον «Στρυμών»

Την ζημιά στο Άγιο Πνεύμα έκανε ο Πεθελινός, ο οποίος επικράτησε με 1-0.

Σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα πριν την συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου, προβάδισμα το οποίο κράτησαν μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά ο αντίπαλος έκλεισε καλά τους χώρους, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα και θα προσπαθήσουν στους επόμενους αγώνες να διεκδικήσουν την άνοδο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 4’ ο Γκέλης με κεφαλιά σημείωσε το μοναδικό γκολ της συνάντησης χαρίζοντας μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Από το Πεθελινό δεν υστέρησε κανείς, ενώ από το Άγιο Πνεύμα δεν διακρίθηκε κανείς.

Καλή η διαιτησία του κ. Απιδόπουλου. Επόπτες οι κ.κ. Μαυρίδης και Δουλγέρης.

ΠΕΘΕΛΙΝΟΣ: Κολόκθας, Βασιλειάδης, Σαμαράς, Γκέλης, Λαπούσι, Παπαδόπουλος, Τσαρούχας, Μακρής, Γεμενετζής, Πολυχρονιάδης, Καμπουρίδης(65’ Κούκος).

ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ: Παραπάνης, Παπαδόπουλος, Μπάλτσιος, Μήλιος, Τσίκος, Δρουμαλιάς(55’ Δράκογλου), Στοϊκος, Αρβανίτης, Γκόγκας, Ντάμζι, Κτίστου(75’ Κόσσιφας).

«Πεντάρα» ο Πανσερραϊκός, «Χ» για τον Απόλλωνα Παραλιμνίου, ρεπό η Δόξα Κάτω Καμήλας (Γ’ Εθνική) 29-2-2020