Νίκες για Μεγαλοχώρι, Νέα Ζίχνη, Εμμανουήλ Παπά, Βαλτοτόπι και Πεθελινό, “Χ” για Μεσολακκιά-Δραβήσκο (Ανώτερη Α’ & Β’ Όμιλος) 16-2-2020

ΑΝΩΤΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  Α΄ ΟΜΙΛΟΣ  21η αγωνιστική

ΚΑΠΝΟΦΥΤΟ                  1

ΜΕΓΑΛΟΧΩΡΙ                 2

Ανατροπή και νίκη στο τέλος για τον «Κεραυνό»

Με ένα γκολ στο τέλος της αναμέτρησης το Μεγαλοχώρι επικράτησε σε μια από τις δυσκολότερες έδρες του πρωταθλήματος απέναντι στο Καπνόφυτο με 1-2.

Το ματς ήταν μοιρασμένο, με φάσεις εκατέρωθεν, ωστόσο η ποιότητα των παικτών του «Κεραυνού» έδωσε το τρίποντο στην ομάδα τους.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 70’ ο Μπέτας με γυριστό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 1-0. Στο 78’ μετά από ασίστ του Καριοφύλλη, ο Μαϊκόπουλος με πλασέ πραγματοποίησε το 1-1. Στο 90’ μετ΄από εκτέλεση κόρνερ του Γκότσικα, ο Παπάς με κοντινό πλασέ έγραψε το τελικό 1-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Από τους «Ακρίτες» διακρίθηκαν οι Δεληγιάννης και Αναγνώστου, ενώ από τον «Κεραυνό» οι Μαϊκόπουλος, Κυριάκογλου, Καριοφύλλης και Παπάς.

Καλή η διαιτησία του κ. Μπάτσιου. Επόπτες οι κ.κ. Αρχοντογιάννης και Αναστασίου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ : Μπάτσιος – Αρχοντογιάννης – Αναστασίου καλή η διαιτησία

ΚΑΠΝΟΦΥΤΟ: Αντωνιάδης, Αναγνώστου, Καμτσικλής, Δεληγιάννης, Ζαφειρίδης Π, Κούρτογλου, Σαχπαζίδης, Αϊβατζίδης(15’ λ.τ Καραγιαβουρίδης), Λυγεράς(65’ Μπέτας), Μελαδίνης(80’ Παρίσης), Ζαφειρίδης Δ(55’ Σχοιναράκης).

ΜΕΓΑΛΟΧΩΡΙ: Μπαρακλής, Σαράντης Αθ(46’ Κεμανετζής), Φωτίου Δ, Μαϊκόπουλος Χρ, Νάτσιος Φ, Κυριάκογλου Κ, Χουρουζίδης Θ(75’ Μαυρούδης Χρ), Παπάς Αγ, Καριοφύλλης Ι, Γκότσικας Π, Μεσιούρης Αθ.

ΑΝΩΤΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  Β΄ ΟΜΙΛΟΣ  21η αγωνιστική

ΝΕΑ ΖΙΧΝΗ                3

ΛΕΥΚΩΝΑΣ                0

Άνετη επικράτηση

Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και άλλο ένα στο τέλος της αναμέτρησης η Νέα Ζίχνη κατέβαλε την αντίσταση του Λευκώνα με 3-0.

Ο «Μέγας» ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, δημιούργησε φάσεις και σημειώνοντας τρία γκολ έφτασε δίκαια στους τρεις βαθμούς της νίκης.

Ο «Ολυμπιακός» προσπάθησε σε κάποιες περιπτώσεις, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να αποφύγει την ήττα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 25’ ο Τενεκετζής έκανε το 1-0. Στο 30’ ο Δήμου πραγματοποίησε το 2-0 και στο 90’ ο Τόσκα έγραψε το τελικό 3-0.

Από τον «Μέγα» δεν υστέρησε κανείς.

Καλή η διαιτησία του κ. Φραγκάκη. Επόπτες οι κ.κ. Καμπαρτίνας και Ντεμάι.

ΝΕΑ ΖΙΧΝΗ: Ταρπινίδης, Δήμου, Λιαούρης, Κυριακίδης, Τάτος(Ταζές), Τζουλαϊ Ισμαήλ, Γκρέτσα Ν, Χαραλαμπόπουλος, Σπυριδόπουλος(Τόσκα), Τενεκετζής(Γκρέτσα Κ).

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΠΑΠΑΣ             1

ΗΡΑΚΛΗΣ                                   0

Νίκη στις λεπτομέρειες

Με ένα γκολ δέκα λεπτά πριν το τέλος ο Εμμανουήλ Παπάς επικράτησε του Ηρακλή με 1-0.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες 0-0 στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν το γκολ που τους χάρισε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 80’ ο Μοναστιρλί με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

Από τους γηπεδούχους διακρίθηκαν οι Μοναστιρλί, Αναστασιάδης και Κυριαζίδης, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κοτσαμπασίδης, Βαλαβανίδης και Φάκης.

Καλή η διαιτησία του κ. Καρασάββα. Επόπτες οι κ.κ. Καπρινιώτης και Σαπαρδάνης.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΠΑΠΑΣ: Θεοχαρίδης, Αναστασιάδης(80’ Γκόγκος), Χατζηνικόλας, Ζαχαριάδης Ν(53’ Χαλκίδης), Ηλιάδης, Κίτσιος, Παπαλάς, Μοναστιρλί, Σελαλματζίδης(64’ Τσάτσος), Στεργιάδης(73’ Τσιάπος), Κυριαζίδης.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Βασιλάκος, Κοτσαμπασίδης, Φάκης, Κλεπούσναλης, Σαρακατσάνης, Βαλαβανίδης, Αποστόλου, Φίλιας, Καζάς(75’ Τάνης), Κίστα, Πασχαλίδης.

ΠΗΓΑΣΟΣ                    0

ΒΑΛΤΟΤΟΠΙ               2

Καθάρισε με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο

Με ένα γκολ στο τέλος κάθε ημιχρόνου το Βαλτοτόπι επικράτησε εκτός έδρας του Πήγασου με 0-2.

Ο «Ατρόμητος» πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και σημειώνοντας δύο γκολ έφτασε δίκαια στη νίκη.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν, αλλά δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την ήττα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 40’ ο Τσούκας με κοντινή κεφαλιά έκανε το 0-1. Στο 90’ ο Κουρούς με τακουνάκι έγραψε το τελικό 0-2.

Από το Βαλτοτόπι διακρίθηκαν οι Κλαϊντι, Ντενίζ και Κοτόπουλος.

Καλή η διαιτησία του κ. Μαγή. Επόπτες οι κ.κ. Μπεριντζής και Βαφειάδης.

ΒΑΛΤΟΤΟΠΙ: Κοτόπουλος, Ρίζος, Μάνιμος Γ, Ντενίζ, Κλαϊντι, Μάνιμος Ηλ, Κουρούς, Μηλάρης(60’ Πόζα), Τσούκας, Κωνσταντινίδης, Μιχαλούδης(90’ Κεραμάρης).

ΜΕΣΟΛΑΚΚΙΑ             2

ΔΡΑΒΗΣΚΟΣ                2

Μοιράστηκαν τους βαθμούς

Ισόπαλο 2-2 έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στη Μεσολακκιά και τον Δραβήσκο.

Η «Ασπίδα» πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, ωστόσο ο «Μεκεδονικός» βρήκε τον τρόπο και έφτασε στην ισοφάριση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 8’ ο Αθανασακάκης με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-1. Στοπ 14’ ο ίδιος παίκτης με τον ίδιο τρόπο πραγματοποίησε το 0-2. Στο 43’ ο Σίμος με κοντινό πλασέ μείωσε σε 1-2. Στο 80’ ο Σίμος με σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το τελικό 2-2.

Από τους γηπεδούχους διακρίθηκαν οι Σίμος Δ, Στογιάννης Κ, Κατσιρμάς Ορφ και Τσιάτρης Θ, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Αθανασακάκης, Ψαρέλης και Παπουτσόγλου.

Κακό το διαιτητικό τρίο, Ζαχαρία, Μπάρκας και Καραμανίδης.

ΜΕΣΟΛΑΚΚΙΑ: Τσέλιος Δ, Νένος Χρ, Νένος Γ, Στογιάννης Κ(65’ Συρόπουλος Δ), Πασιαλής Αλ, Ζαπαντζής Δ(75’ Αλευράς Π), Σιμιντιριάδης Θ, Κεραμιδάς Π(70’ Λούφας Ι), Τσιάτρης Θ(75’ Τσέλιος Ν), Σίμος Δ, Κατσιρμάς Ορφ.

ΔΡΑΒΗΣΚΟΣ: Ιντζόγλου, Ψαρέλης, Ματενόγλου, Κεραμιδάς, Αβραμίδης, Κουρτίδης, Μεσέρδης Χρ, Κασμερίδης, Γαβριήλ(75’ Λαπούσι), Παπουτσόγλου(60’ Γεωργιάδης), Αθανασακάκης.

ΠΕΘΕΛΙΝΟΣ                        1

ΝΙΓΡΙΤΑ  2018                    0

Ένα ήταν αρκετό

Ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για τον Πεθελινό, ώστε να φτάσει στη νίκη απέναντι στη Νιγρίτα με 1-0.

Το ματς ήταν κακό ποιοτικά, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα και να το κρατούν μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν αλλά δεν βρήκαν το γκολ που θα τους έδινε το κάτι παραπάνω από την αναμέτρηση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 10’ μετά από ασίστ του Τσαρούχα, ο Πολυχρονιάδης με πλασέ έγραψε το τελικό 1-0.

Από τους γηπεδούχους διακρίθηκαν οι Λαπούσι, Βασιλικός και Πολυχρονιάδης, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Χατζηστραβός, Ρραπάι και Σαλονικιός.

Καλή η διαιτησία του κ. Πούλιου. Επόπτες οι κ.κ. Σαββάτης και Βουρλιάκης.

ΠΕΘΕΛΙΝΟΣ: Κολόκθας Π, Σαμαράς, Βασιλικός, Λαπούσι, Παπαδόπουλος(55’ Γκέλης), Βασιλειάδης, Μακρής Χρ, Μακρής Ν, Πολυχρονιάδης(65’ Κούκος), Γεμενετζής, Τσαρούχας.

ΝΙΓΡΙΤΑ: Ματζούκας, Γκότσι(55’ Βασιλούδης), Βαγενάς, Τσιμπούκας, Μαντζιούρης(80’ Δρουμούζης), Παραλής, Καλλινικίδης(46’ Καρδαράς), Σαλονικιός, Τσίκαλας(70’ Χαριτίδης), Ρραπάι, Χατζηστραβός.

Νίκες για 1800, Αμμουδιά, Ροδολίβος και Άνω Ποροϊα, «Χ» για Άνω Μητρούσι-Χείμαρρο και Σκοτούσσα-Χρυσό (Επίλεκτη) 16-2-2020