Ανατροπή και νίκη στο 95’ για το Χρυσό, Δύσκολη νίκη για την Αμμουδιά στα Άνω Ποροϊα (Επίλεκτη) 24-11-2019

0

ΠΡΩΤΗ                    1

ΧΡΥΣΟ                     2

Ανατροπή και νίκη στο 95’ για το Χρυσό

Ένα ματς για γερά νεύρα έγινε ανάμεσα στην Πρώτη και το Χρυσό με την ομάδα του Αχιλλέα Αγγελόπουλου να κάνει την ανατροπή και να παίρνει τη νίκη στις καθυστερήσεις.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερα πατήματα στον αγωνιστικό χώρο και αν και έμειναν από το 20’ με δέκα παίκτες κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα.

Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους ήταν επιπόλαιοι στο πρώτο μέρος, ενώ στην επανάληψη ανέβασαν την απόδοση τους, ρίσκαραν, έχασαν πέναλτι, ωστόσο οι κόποι τους δικαιώθηκαν στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 95’.

Το ματς είχε τα πάντα, δυνατές μονομαχίες, τρεις κόκκινες, τρία γκολ και φυσικά ανατροπή.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 20’ ο Κορώνης αντίκρισε την απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα. Στο 44’ ο Αγγελακάς με πέναλτι έκανε το 1-0. Στο 70’ ο Άγγος αστόχησε σε πέναλτι. Στο 70’ διαμαρτυρία για την Πρώτη, καθώς ζητούν πέναλτι σε χέρι αμυντικού. Στο 80’ ο Κονσολίδης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με εννέα παίκτες. Στο 85’ ο Μπομπότας αντίκρισε και αυτός την δεύτερη κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο παίξιμο. Στο 85’ ο Άγγος με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ πραγματοποίησε το 1-1. Σε αυτή την φάση διαμαρτύρονται οι άνθρωποι του Άρη πως στην αρχή της φάσης υπήρξε φάουλ στον Μπογιατζή. Στο 95’ ο Άγγος με πέναλτι ολοκλήρωσε την ανατροπή και χάρισε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του.

Από τους γηπεδούχους διακρίθηκαν οι Τσιάτρης, Ζαγκλιβέρης, Γατούλας και Βαρδαβούλιας, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Λιάτσης και Θάνος.

Με πολλά λάθη και παράπονα και από τις δύο ομάδες, περισσότερα από την Πρώτη, η διαιτησία του κ. Στόλη. Επόπτες οι κ.κ. Αναστασιάδης και Πούλιος.

ΠΡΩΤΗ: Βαρδαβούλιας, Γκουζής, Γατούλας, Κονσολίδης, Παπαβραμίδης(82’ Κουταλάκης), Ζαγκλιβέρης, Δρακούλης(75’ Τσιγγενόπουλος), Αγγελακάς, Μπογιατζής, Τσιάτρης, Κορώνης.

ΧΡΥΣΟ: Κασίμης, Παπύρας(75’ Μπομπότας), Θάνος, Μπρινιάς, Μάνος, Άγγος, Μεταλλίδης, Λιάτσης, Αντωνογλούδης, Ακριτίδης(60’ Γρατζάκης), Πεχλιβανίδης(90’ Γιατζόγλου).

ΑΝΩ ΠΟΡΟΪΑ               1

ΑΜΜΟΥΔΙΑ                 2

Δύσκολη νίκη

Βάζοντας ουσιαστικά τις βάσεις για νίκη στο πρώτο ημίχρονο η Αμμουδιά έφυγε με το διπλό από τα Άνω Ποροϊα επικρατώντας με 1-2.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή, δημιούργησαν ευκαιρίες και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, ανέβασαν ρυθμό, είχαν την υπεροχή, σημάδεψαν δύο φορές το δοκάρι με τους Τομπουλίδη και Νικόλοφ, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 25’ ο Τρούπης με κεφαλιά έκανε το 0-1. Στο 47’ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους ο Βούλιος με πέναλτι πραγματοποίησε το 0-2. Στο 50’ ο Νικόλοφ με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Από τους γηπεδούχους διακρίθηκαν οι Νικόλοφ, Μάντζαρης και Δανατζής, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ρουστάνης, Τρούπης και Καζακίδης.

Μέτρια η διαιτησία του κ. Κρυωνά. Επόπτες οι κ.κ. Γεωργίου και Παυλίδου.

ΑΝΩ ΠΟΡΟΪΑ: Αθανασιάδης, Παπαδόπουλος Γ(15’ λ.τ Τσομίδης), Τομπουλίδης Π, Γκέρτσεφ, Γκούλας, Κωνσταντινίδης, Μπεγκόγκοφ, Ατανάσοφ, Μαντζάρης, Δανατζής, Νικόλοφ.

ΑΜΜΟΥΔΙΑ: Ρουστάνης, Μιχάλας, Χαλάτσης, Τρούπης, Κατσαούνης, Σιδηρόπουλος, Βούλιος, Πλατνάρης Πρ(10’ λ.τ Νικάκης), Πλατνάρης Β(72’ Καραμάνης), Καζακίδης, Μητκώνης.