Νίκες για Σιδηρόκαστρο, Νεοχώρι και Σκοτούσσα, αναβολή για Χείμαρρο και 1800 (Επίλεκτη) 14-12-2019

0

ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ                   2

ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙ                  0

«Εθνικός» για φίλημα

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο το Σιδηρόκαστρο επικράτησε του Άνω Μητρουσίου με 2-0 και συνεχίζει το νικηφόρο σερί του.

Το ματς ήταν σκληρό με δυνατές μονομαχίες και σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο λόγω βροχής.

Οι γηπεδούχοι ουσιαστικά με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο του ποιοτικού και ταλαντούχου Αβράμη καθάρισαν τον αγώνα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 6’ ο Αβράμης με πλασέ έκανε το 1-0. Στο 59’ ο Αβράμης εκμεταλλεύτηκε το λάθος του τερματοφύλακα και του αμυντικού και με πλασέ έγραψε το τελικό 2-0.

Στο 88’ ο Γκαϊτατζής αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Από τον «Εθνικό» διακρίθηκαν οι Σπανίδης και Αϊβατζίδης, ενώ από τον «Θρακικό» οι Αραμπάς, Μπελίτος και Παπαδόπουλος.

Με λάθη η διαιτησία του κ. Μπάτσιου. Επόπτες οι κ.κ. Σάββας και Μαυρίδης.

ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ: Τσιντσάρης Δ, Βεντούζης, Ρούμπος, Πετρίδης(91’ Κωνσταντινίδης), Χάρισμας(82’ Μιχαλέρης), Αϊβατζίδης, Σπανίδης, Τσεμπερίδης(91’ Βελίκης), Παρούκας, Αβράμης, Τσιντσάρης Ι(92’ Τσαλαπάτας).

ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙ: Κουγιουμτζόπουλος, Θωμόγλου(58’ Δίγκας), Αντωνιάδης, Αραμπάς, Τάτσιος(63’ Καρφαρίδας), Παπαδόπουλος, Πέπας(85’ Κρυωνίδης), Μπελίτος, Γκαϊτατζής, Χριστοφορίδης, Σκολαρίκης(74’ Πιερής).

ΝΕΟΧΩΡΙ                    1

ΑΝΩ ΠΟΡΟΪΑ            0

Επιστροφή στις νίκες για τον Αστήρ

Με ένα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης το Νεοχώρι επικράτησε των Άνω Ποροϊων με 1-0.

Το ματς ήταν ισορροπημένο σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο και έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, όποιος έβαζε το γκολ θα έπαιρνε και τη νίκη.

Πρέπει να σημειωθεί πως ο «Αστήρ» είχε δύο δοκάρια με τους Βασιλακάκη και Τσιόπτση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 30’ ακυρωθέν γκολ του Τρέντσιου, διαμαρτυρία για αυτή την απόφαση από το Νεοχώρι. Στο 70’ μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια ο Σένια με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-0. Στο 90’ ο Νικόλοφ σημείωσε γκολ, αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, απόφαση που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Διγενή.

Από τους γηπεδούχους διακρίθηκαν οι Τσιόπτσης, Σιψής και Λούσιος, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Αθανασιάδης και Τσομίδης.

Καλή η διαιτησία του κ. Μαγή. Παράπονα για τις δύο ομάδες από την επόπτρια κα Παυλίδου. Επόπτης κ. Αναγνωστίδης.

ΝΕΟΧΩΡΙ: Μαρίγκος, Πανούδης, Μαργαρίτης, Τσελέπης, Χατζηπέτρου, Τσιόπτσης, Λούσιος, Βουδουρίδης(65’ Βασιλακάκης), Σιψής(90’ Θεοχάρης), Σένια(88’ Μητρόπουλος), Τρέντσιος(75’ Καραχάλιος).

ΑΝΩ ΠΟΡΟΪΑ: Αθανασιάδης, Στεφανίδης, Τσομίδης(55’ Παπαδόπουλος Π), Παπαδόπουλος Γ(85’ Κεραμιδάς), Τομπουλίδης, Γκέρτσεφ, Κωνσταντινίδης, Γκούλας, Μπεγκόγκοφ, Ατανάσοφ(73’ Δανατζής), Νικόλοφ.

ΣΚΟΤΟΥΣΣΑ                 3

ΑΜΜΟΥΔΙΑ                1

Ο «Άρης» το τοπικό ντέρμπι

Η Σκοτούσσα ήταν η μεγάλη νικήτρια του τοπικού ντέρμπι απέναντι στην Αμμουδιά με 3-1.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, ωστόσο στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν νωθρά και νωχελικά και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι με δύο γκολ καθάρισαν το ματς.

Πρέπει να σημειωθεί πως ο Ηρακλής Αμμουδιάς διαθέτει πολύ καλή ομάδα, έχει καλό σύνολο και καλούς παίκτες, αλλά λόγω συγκυριών (τραυματισμοί και κακές στιγμές) βρίσκεται σε αυτή την θέση.

Όπως ανέφερε ο Αλάξανδρος Γκάλιος ο Ηρακλής Αμμουδιάς δεν πέφτει με τίποτα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 8’ ο Κουκούτσης με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0. Στο 40’ ο Μητκώνης με κεφαλιά έφερε τον αγώνα στα ίσια. Στο 65’ μετά από πάσα του Μήλιου ο Μάγκος με πλασέ πραγματοποίησε το 2-1. Στο 75’ ο Μάγκος με πλασέ και το δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Από τον «Άρη» διακρίθηκαν οι Θεοδωρίδης, Παπαδόπουλος, Μάγκος και Κουκούτσης, ενώ από τον «Ηρακλή» οι Πλατνάρης Β και Κατσαούνης.
Πολύ καλή η διαιτησία του κ. Δαουλτζή. Με αρκετά λάθη οι δύο επόπτες Σώμης και Πούλιος.

ΣΚΟΤΟΥΣΑ: Τρακαλιάνης, Θεοδωρίδης, Ξενοφώντος, Χατζηπανταζής, Σπαχής, Παπαδόπουλος, Τσερμετζέλης(75’ Χατζηανδρέου), Κουκούτσης, Μήλιος(80’ Βουγιουρδούκας), Μάγκος(77’ Πρόβατος), Κολοκοτρώνης(20’ λ.τ Αγαπίδης).

ΑΜΜΟΥΔΙΑ: Καραμάνης, Κατσαούνης, Γκάλιος, Τρούπης(75’ Νικάκης), Πλατνάρης Β, Σιδηρόπουλος, Μιχάλας, Μητκώνης(70’ Χαλάτσης), Καζακίδης, Βούλιος(62’ Χρυσοπλαρίδης), Μαλαδάκης.

ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ – SERRES 1800              αναβολή

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΤΟΥΣΚΑΣ: «Ο στόχος του Κεραυνού Μεγαλοχωρίου ήταν από την αρχή η άνοδος» (video)