Νίκες για Νεοχώρι, Χρυσό και Δραβήσκο, “Χ” για Λιθότοπο-Άγιο Πνεύμα (Α1) 20-9-2020

Α1  Κατηγορία  1η αγωνιστική 20-9-2020

ΝΕΟΧΩΡΙ                      4

ΡΟΔΟΛΙΒΟΣ                 0

«Καρέ» για τον «Αστέρα»

Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και άλλα δύο στην επανάληψη το Νεοχώρι επικράτησε του Ροδολίβους με 4-0.

Στα πρώτα 20 λεπτά του παιχνιδιού ο «Εθνικός» μπήκε δυνατά εκμεταλλευόμενος το μουδιασμένο ξεκίνημα του «Αστέρα» χάνοντας δύο ευκαιρίες με τους Χατζηδάφνη και Ιωαννίδη.

Μετέπειτα, οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα, δημιούργησαν ευκαιρίες, σημείωσαν τέσσερα γκολ και έφτασαν δίκαια στους τρεις βαθμούς της νίκης.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 35’ ο Σένια με ψηλοκρεμαστό πλασέ έκανε το 1-0. Σε αυτή την φάση διαμαρτύρονται οι φιλοξενούμενοι πως ο Σένια ξεκίνησε από θέση οφσάιντ. Στο 38’ ο Βουδουρίδης με πλασέ πραγματοποίησε το 2-0. Στο 60’ ο Σένια με πέναλτι σημείωσε το 3-0. Στο 73’ ο Σένια με πλασέ έξω από την περιοχή πέτυχε χατ-τρικ και διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Από τον «Αστέρα» διακρίθηκαν ο Σένια, χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι, ενώ από τον «Εθνικό» οι Τσιμπουργιανούδης, Στράτης Μ και Μωυσής.

Καλή η διαιτησία του κ. Σαφούρη. Επόπτες οι κ.κ. Πούλιος και Μαυρίδης.

ΝΕΟΧΩΡΙ: Μαρίγκος, Πανούδης(75’ Γιατζόγλου), Μαργαρίτης, Γουδεντσίδης, Θεοδωρίδης, Μυλωνάς(65’ Μανούσος), Τσιόπτσης(60’ Τζελέπης), Χατζηπέτρου, Σένια(75’ Μητρόπουλος), Σιψής, Βουδουρίδης(65’ Μακράκης).

ΡΟΔΟΛΙΒΟΣ: Μπακάλης, Χατζηδάφνης, Σταθόπουλος, Στράτης Μ, Τσιμπουργιανούδης, Χαρίσης, Ανδρίκος, Κοπαϊδης(70’ Μωυσής) , Γριβέλης(70’ Σύρπας) , Ιωαννίδης, Κεχαγιάς(70’ Τσιατσιάρης) .

ΧΡΥΣΟ                     1

ΣΚΟΤΟΥΣΣΑ           0

Ένα ήταν αρκετό για την ΑΕΧ

Με ένα γκολ δέκα λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης το Χρυσό επικράτησε της Σκοτούσσας με 1-0.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες, όμως στην επανάληψη οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή, πίεσαν, δημιούργησαν ευκαιρίες και στο τέλος δικαιώθηκαν φτάνοντας δίκαια στους τρεις βαθμούς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 45’ πριν τη λήξη του πρώτου μέρους ο Μπομπότας σημάδεψε το δοκάρι. Στο 80’ μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια και ασίστ του Άγγου, ο Λιάτσης με σουτ έγραψε το τελικό 1-0.

Από την ΑΕΧ διακρίθηκαν οι Λιάτσης, Μάνος και Πύρτσιος, ενώ από τον Άρη οι Τρακαλιάνης, Στοϊλας Γ και Καρυπίδης.

Καλή η διαιτησία του κ. Κεφαλά. Επόπτες οι κ.κ. Αναγνωστίδης και Φραγκάκης.

ΧΡΥΣΟ: Κασίμης, Πύρτσιος, Παπαδόπουλος, Μπρινιάς, Μάνος, Αποστόλου(65’ Ματσικόπουλος), Μεταλλίδης, Νικολαϊδης, Λιάτσης(83’ Πασχαλίδης), Χότζα(3’ λ.τ Μπομπότας), Άγγος.

ΣΚΟΤΟΥΣΣΑ: Τρακαλιάνης, Σπαχής, Στοϊλας Γ, Δάλας, Στοϊλας Κ(70’ Πρόβατος), Μήλιος, Καρυπίδης Κ, Μάγγος, Τσερμετζέλης(75’ Καραμβαλάσης), Χατζηανδρέου Γ(75’ Σπύρου), Θεοδωρίδης Κ.

ΑΝΩ ΠΟΡΟΪΑ                 1

ΔΡΑΒΗΣΚΟΣ                   3

Δίκαιη νίκη για την «Ασπίδα»

Από μια πολύ δύσκολη έδρα απέδρασε με νίκη στην πρεμιέρα ο Δραβήσκος, ο οποίος επικράτησε των Άνω Ποροϊων με 1-3.

Στο πρώτο ημίχρονο η «Ασπίδα» ήταν καλύτερη και κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων. Στην επανάληψη ο «Διγενής» είχε την κυκλοφορία της μπάλας, μείωσε το σκορ, αλλά δεχόμενος άλλο ένα τέρμα στην αντεπίθεση δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα.

Στον αγωνιστικό τομέα, στο 25’ ο Γκαρακλίδης με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-1. Στο 47’ ο Μέτκοφ εκμεταλλεύτηκε λάθος του τερματοφύλακα και πραγματοποίησε το 0-2. Στο 65’ ο Τομπουλίδης με κεφαλιά μείωσε σε 1-2. Στο 85’ ο Γκαρακλίδης με σουτ έξω από την περιοχή πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ γράφοντας ταυτόχρονα το τελικό 1-3.

Η Διοίκηση της Ασπίδας Δραβήσκου ευχαριστεί τον Διγενή Άνω Ποροϊων για την φιλοξενία.

Από τους γηπεδούχους δεν ξεχώρισε κανείς, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Αθανασακάκης, Γκαρακλίδης και Γιαννακίδης.

Καλή η διαιτησία του κ. Κρυωνά. Επόπτες οι κ.κ. Αχιλλεύς και Βογιατζή.

ΑΝΩ ΠΟΡΟΪΑ: Πεχλιβανίδης, Παπαδόπουλος Γ, Τομπουλίδης, Παντζάρης, Κεραμιδάς, Στεφανίδης, Γκούλα, Κωνσταντινίδης, Παπαδόπουλος Π, Ευφραιμίδης, Κιουπτσίδης.

Αλλαγές μπήκαν οι  Μπεγκόγκοφ, Ατανάσοφ και Δουλγέροφ

ΔΡΑΒΗΣΚΟΣ: Σταθάκης, Κεραμιδάς, Γιαννακίδης, Βουβούκης, Αβραμίδης, Μεσέρδης Θ, Γκαρακλίδης, Κουταντώνης(80’ Ματενόγλου), Μέτκοφ, Αθανασακάκης, Μεσέρδης Χρ(89’ Παπουτσόγλου).

ΛΙΘΟΤΟΠΟΣ                  2

ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ              2

Ωραίο ματς-Μοιράστηκαν από ένα βαθμό

Σε ένα δυνατό και συναρπαστικό παιχνίδι Λιθότοπος και Άγιο Πνεύμα έμειναν στο ισόπαλο 2-2 και μοιράστηκαν από έναν βαθμό.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα δύο φορές, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν ισάριθμες φορές.

Στα αγωνιστικά, στο 40’ ο Μουτίδης με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0. Στο 41’ μετά από καταπληκτική ομαδική δουλειά, ο Γκόγκας με κεφαλιά πραγματοποίησε το 1-1. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους και συγκεκριμένα στο 47’ ο Σιδηρόπουλος με σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 2-1. Στο 50’ ο Γκόγκας με πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, απόφαση που προκάλεσε τις διαμαρτυρίες του Αγίου Πνεύματος, καθώς υποστηρίζουν πως ο επιθετικός της ομάδας τους ξεκίνησε από κανονική θέση.

Στο 75’ ο Γκόγκας με κεφαλιά σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και έγραψε το τελικό 2-2.

Από την «Δόξα» ξεχώρισαν οι Παπαδόπουλος Αλέξιος, Ελευθεριάδης Ν και Καραγιάννης, ενώ από το Άγιο Πνεύμα οι Γκόγκας, Ντάμζι, Παπαδόπουλος Ιορδ και Αρβανίτης.

Καλή η διαιτησία του κ. Χαψά. Επόπτες οι κ.κ. Σάββας και Παυλίδου.

ΛΙΘΟΤΟΠΟΣ: Χουρουζίδης, Ελευθεριάδης Ν, Καραγιάννης, Παναγιωτίδης, Μουτίδης(50’ Θυμιατής), Κρίτσκας, Σιδηρόπουλος, Σαββίδης Αν, Βογιατζής(60’ Ελευθεριάδης Σ), Παπαδόπουλος, Ζώβληκας.

ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ: Ταρπινίδης, Κονσολίδης, Παπαδόπουλος Στ(60’ Στοϊκος Ι), Τσίκος(75’ Κρουστάλης), Μήλιος, Παπαδόπουλος Ιορ(85’ Χαραλαμπόπουλος), Τσιφίδας(85’ Παπαντωνίου), Αρβανίτης, Γκόγκας, Ντάμζι, Χουρουζίδης.