Ο Λιθότοπος το τοπικό ντέρμπι, ανατροπή & νίκη για το Σιδηρόκαστρο, στο 90′ η Αμμουδιά, “τεσσάρα” για το 1800 (Επίλεκτη) 25-1-2020

0

ΕΠΙΛΕΚΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  18η αγωνιστική

ΛΙΘΟΤΟΠΟΣ                1

ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ                 0

Η «Δόξα» η μεγάλη νικήτρια του τοπικού ντέρμπι

Ο Λιθότοπος ήταν ο μεγάλος νικητής του τοπικού ντέρμπι απέναντι στον Χείμαρρο, καθώς επικράτησε με 1-0.

Το ματς ήταν ισορροπημένο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα και να το κρατάνε μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 19’ ο «Ηρακλής» θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ, αλλά το σουτ του Καλαϊτζίδη κατέληξε η μπάλα στο δοκάρι.

Στο 20’ ο Γκέργκι ανέτρεψε τον Ζώβληκα, με τον ρέφερι να καταλογίζει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζιγκερίδης, ο οποίος έκανε το 1-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Από την «Δόξα» διακρίθηκαν οι Σαμαράς, Θυμιατής και Καραγιάννης, ενώ από τον «Ηρακλή» οι Σαχπαζίδης, Καλαϊτζίδης, Βασιλειάδης Κυρ και Σβεντζίδης.

Καλή η διαιτησία του κ. Δαουλτζή. Επόπτες οι κ.κ. Πούλιος και Βογιατζή.

ΛΙΘΟΤΟΠΟΣ: Χουρουζίδης, Τσιατμάς, Καραγιάννης, Σαμαράς, Μπαλτζής, Τιάγκος, Σαββίδης, Ζώβληκας(89’ Γκλαβίνης), Ζιγκερίδης(77’ Νόκε Χρ), Παπαδόπουλος(82’ Παναγιωτίδης), Θυμιατής.

ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ: Δουλγέρης, Καραγιαννίδης, Καλαϊτζίδης, Γκέργκι, Ιβαντζίκης, Κρίτσκας, Χατζηγεωργίου(46’ Βασιλειάδης Κυρ), Τριανταφύλλου, Κσσμόπουλος(77’ Θεοδωρίδης), Χαραλαμπίδης(46’ Σβεντζίδης), Λεκάκης(87’ Σαχπαζίδης).

ΑΜΜΟΥΔΙΑ                    1

ΡΟΔΟΛΙΒΟΣ                    0

Πήρε τη νίκη στο 90’ ο «Ηρακλής»

Με ένα γκολ στο τέλος της αναμέτρησης η Αμμουδιά επικράτησε του Ροδολίβους με 1-0.

Στο πρώτο ημίχρονο την υπεροχή είχαν οι γηπεδούχοι χωρίς να μπορέσουν να απειλήσουν ιδιαίτερα. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά, είχαν καλύτερη κυκλοφορία, όμως στο 90’ δέχθηκαν την ψυχρολουσία.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 90’ ο Αρβανιτίδης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Τρούπης με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στην λήξη του αγώνα ο Χαρίσης αντίκρισε την απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα.

Από τον «Ηρακλή» διακρίθηκαν οι Πλατνάρης Β, Πλατνάρης Πρ, Κατσαούνης και Τρούπης, ενώ από τον «Εθνικό» οι Τσάτρης και Ελευθεριάδης.

Με παράπονα από τις δύο ομάδες η διαιτησία του κ. Φράγκαλα. Επόπτες οι κ.κ. Αναστασιάδης και Αναγνωστίδης.

ΑΜΜΟΥΔΙΑ: Παρασκευάς, Χαλάτσης(80’ Αρβανιτίδης), Μιχάλας(80’ Κλιματσούδας), Τρούπης, Κατσαούνης, Σιδηρόπουλος, Πλατνάρης Β(75’ Γκάλιος Ηλ), Πλατνάρης Πρ, Μητκώνης(70’ Νικάκης), Μαλαδάκης, Βούλιος.

ΡΟΔΟΛΙΒΟΣ: Σταθάκης, Σταθόπουλος, Τσάτρης, Στράτης Μ, Χατζηδάφνης, Σύρπας, Χαρίσης, Ανδρίκος, Ελευθεριάδης(80’ Στράτης Ευαγ), Κεχαγιάς(60’ Σκεντέρι), Τσιακμάκης(70’ Ιωαννίδης).

ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ                     2

ΣΚΟΤΟΥΣΣΑ                           1

Ανατροπή και νίκη για τον «Εθνικό»

Μια πολύ δύσκολη νίκη πέτυχε το Σιδηρόκαστρο, το οποίο έκανε την ανατροπή μέσα σε δύο λεπτά και κατάφερε να φτάσει στη νίκη απέναντι στην Σκοτούσσα με 2-1.

Οι γηπεδούχοι οι οποίοι παρατάχθηκαν με πολλές απουσίες αναφέρουν πως η Σκοτούσσα είναι η καλύτερη ομάδα που πέρασε μέσα από το Σιδηρόκαστρο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 55’ ο Πρόβατος με κεφαλιά έκανε το 0-1. Στο 65’ και στο 79’ οι Μάγκος και Σπύρου αντίστοιχα έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για να τελειώσουν το παιχνίδι. Στο 81’ μετά από ασίστ του Παρούκα ο Τσιντσάρης Ι με πλασέ έφερε το ματς στα ίσια. Στο 83’ ο Αβράμης με σουτ έκανε το 2-1 και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Από τον «Εθνικό» διακρίθηκαν οι Βεντούζης, Τάντσης και Λεωνίδας, ενώ από τον «Άρη» οι Τσερμετζέλης, Μήλιος, Θεοδωρίδης και Κουκούτσης.

Καλή η διαιτησία του κ. Απιδόπουλου. Επόπτες οι κ.κ. Δουλγέρης και Παυλίδου.

ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ: Τσιντσάρης Δ, Βεντούζης, Λεωνίδας, Τάντσης, Χάρισμας, Αϊβατζίδης, Σπανίδης, Αβράμης, Τσιντσάρης Ι, Παρούκας(89’ Ρούπελης), Γέρμανλης(84’ Μιχαλιέρης).

ΣΚΟΤΟΥΣΣΑ: Τρακαλιάνης, Θεοδωρίδης, Στοϊλας, Πρόβατος, Χατζηπανταζής, Τσερμετζέλης, Παπαδόπουλος(77’ Σπύρου), Αγαπίδης(85’ Χατζηανδρέου), Κουκούτσης(75’ Παρτάλης), Μάγκος, Μήλιος.

SERRES 1800                    4

ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙ              1

«Τεσσάρα» για το 1800

Με ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και άλλα τρία στην επανάληψη το 1800 επικράτησε του Άνω Μητρουσί με 4-1.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο αγωνιστικό χώρο και έφτασαν δίκαια στους τρεις βαθμούς της νίκης.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν αλλά δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την ήττα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 25’ ο Ρούτσης με πλασέ έκανε το 1-0. Στο 60’ ο Κλαϊντι με κοντινή κεφαλιά πραγματοποίησε το 2-0. Στο 62’ ο Δίγκας Κ με πλασέ μείωσε σε 2-1. Στο 70’ και στο 75’ ο Παπίτσας με δύο γκολ έγραψε το τελικό 4-1.

Από το 1800 διακρίθηκαν οι Ρούτσης, Ζέττας και Παπίτσας, ενώ από τον «Θρακικό» οι Δίγκας Κ, Καρφαρίδας Ακ και Μπελίτος.

Καλή η διαιτησία του κ. Κρυωνά. Επόπτες οι κ.κ. Ζαχαρία και Βογιατζής.

SERRES 1800: Καστανιώτης, Πούλιος, Φάκης, Μυλωνάς, Ζέττας, Ρούτσης, Πανίδης, Αναγνωστίδης(60’ Τάντιτς), Παπίτσας, Κλάντι(85’ Στεφάνογλου), Γιουμίδης(80’ Βασιλειάδης).

ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙ: Κουγιουμτζόπουλος, Πέπας, Καρφαρίδας Δ, Αντωνιάδης, Αραμπάς, Παπαδόπουλος Ι, Καρφαρίδης Ακ, Μπελίτος, Δίγκας Κ, Σκολαρίκης, Χριστοφορίδης.

Αλλαγές μπήκαν οι Ασλανίδης, Θωμόγλου και Μακράκης.