Νίκη μισός τίτλος για τον Πανσερραϊκό στην Δράμα!

0

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ 0

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 1

Νίκη τεράστιας σημασίας από τον Πανσερραϊκό στην Δράμα, κόντρα στον ψυχωμένο Πανδραμαϊκό με σκορ 1-0. Χρυσός σκόρερ ο Γιώργος Γεωργιάδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 94’.

Ο Πανσερραϊκός, αντιμετώπισε σθεναρή αντίσταση στο α’ ημίχρονο, σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο, με τους αντιπάλους να παίζουν με δύναμη στην μεσαία γραμμή & να κλείνουν τους χώρους εμποδίζοντας την δημιουργία τόσο από τον άξονα, όσο και από τα άκρα. Στο 5’ υπάρχει μια αμφισβητούμενη φάση με τον Πτηνόπουλο στην μεγάλη περιοχή του Παγκάκη, όπου σπρώχτηκε με δύναμη και στην συνέχεια η μπάλα βρήκε και στο χέρι του αντίπαλου αμυντικού. Ο διαιτητής έδειξε παίζεται. Από το 20λεπτο και μετά η ομάδα ανέβασε την απόδοση της και έκλεισε τον Πανδραμαϊκό στο μισό γήπεδο, δημιουργώντας συνθήκες επικίνδυνων επιθέσεων με κεντρικό αποδέκτη τον Γκούρτσα. Τσιμίκας, Πτηνόπουλος και Conci κέρδισαν κόντρες  και γέμισαν την αντίπαλη περιοχή αλλά η τελική προσπάθεια των παικτών δεν έφερε κάποιο γκολ. Μεγαλύτερη στιγμή αυτή στο 40’, όπου σε φάση διαρκείας, ο Γκούρτσας και στην συνέχεια ο Πολύζος δεν μπόρεσαν να κερδίσουν τον τερματοφύλακα Παγκάκη.

Το 0-0 ήταν το σκορ ημίχρονου.

Στο β´ μέρος οι δυο ομάδες συνέχισαν το παιχνίδι κέντρου, με τον Πανσερραϊκό να χάνει την μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα στο 60’ με τον Conci. Ο Αργεντίνος σούταρε σε κενή εστία ύστερα απο σέντρα του Πτηνόπουλου αλλα η μπάλα έφυγε ψηλά αουτ.  Όσο περνούσε η ώρα ο Πανσερραικός συνέχισε να πιέζει και ο Πανδραμαϊκός να προσπαθεί να πετύχει κάτι καλό με αντεπιθέσεις του Μπερούκα. Στο 74’ ο Αποστολόπουλος έπεσε άτσαλα στο παγωμένο χόρτο μετά απο τάκλιν αντιπάλου και συνέχισε να παίζει με ελαφρώς τραυματισμένο  ώμο μεχρι το 85’. Νωρίτερα ο Γεωργιάδης είχε αντικαταστήσει τον επίσης τραυματία Τσιμίκα. Στο 87’ ο Πτηνόπουλος έχασε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία σχεδόν εξ´ επαφής αλλα το πλασέ του έφυγε αουτ ξανα. Στο 90’ τον αντικατέστησε ο Παπαβασιλείου και 4 λεπτά αργότερα σε ένα επιθετικό σλάλομ αφού πέρασε τρείς παίκτες, κέρδισε φάουλ έξω απο την αντίπαλη περιοχή, όπου με αριστοτεχνική εκτέλεση ο Γεωργιάδης έστειλε τον Πανσερραϊκό στα ουράνια και το +6 απο τους Δραμινούς.

Τελικό αποτέλεσμα 0-1.

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Παγκάκης, Κεχαγιάς, Βασιλειάδης, Παπαγεωργίου, Αϊβάζης, Βραμέντζάλης, Αχαλινόπουλος, Τζελεπής, Διαμαντίδης, Μπελμάνι, Μπερούκας.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Τεντζέρης, Ζέρης, Αποστολόπουλος(85’ Kali) Κασμερίδης, Γιανναράκης, Πολύζος, Ψάλτης, Τσιμίκας(56’ Γεωργιάδης) Πτηνόπουλος(90’Παπανασιλείου) Conci(83’ Κιουτσεκτσίδης), Γκούρτσας

Πηγή: panserraikosfc.gr