“Χ” το ντέρμπι ανάμεσα σε Μεγαλοχώρι και Ροδόπολη, νίκες για Ποντισμένο, Νέα Ζίχνη, Δραβήσκο και Πεθελινό (Ανώτερη Α’ & Β’ Όμιλος) 26-1-2020

ΑΝΩΤΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  Α΄ ΟΜΙΛΟΣ  18η αγωνιστική

ΜΕΓΑΛΟΧΩΡΙ                     1

ΡΟΔΟΠΟΛΗ                        1

Ισόπαλο το ντέρμπι

Ισόπαλο έληξε το ντέρμπι ανάμεσα στο Μεγαλοχώρι και την Ροδόπολη, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1.

Το ματς ήταν μοιρασμένο, με τον «Ολυμπιακό» να παίρνει το προβάδισμα, ωστόσο ο «Κεραυνός» βρήκε τον τρόπο και έφτασε στο 90’ στην ισοφάριση και απέφυγε την ήττα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 55’ ο Λαντροβαλίεφ έκανε το 0-1. Στο 90’ ο Καριοφύλλης με σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το τελικό 1-1.

Στο 92’ ο Καρασαββίδης αντίκρισε απ’ ευθείας την κόκκινη κάρτα.

Από το Μεγαλοχώρι διακρίθηκαν οι Καριοφύλλης, Μαϊκόπουλος και Κεμανετζής, ενώ από τον «Ολυμπιακό» οι Τσεκρέζι, Δεμερτζής και Χαλκίδης.

Με πολλά παράπονα από την Ροδόπολη η διαιτησία του κ. Μπάτσιου. Επόπτες οι κ.κ. Αναστασιάδης και Αναγνωστίδης.

ΜΕΓΑΛΟΧΩΡΙ: Μπαρακλής, Σαράντης Αθ, Μαυρούδης Χρ, Μαϊκόπουλος Χρ, Νάτσιος Φ, Κεμανετζής Π(80’ Μπούρας), Χουρουζίδης Θ, Παπάς Αγ, Καριοφύλλης Ι, Γκότσικας Π, Μεσιούρης Αθ(55’ Παπαδόπουλος Αν).

ΡΟΔΟΠΟΛΗ: Σιμεωνίδης, Καλαής, Χαλκίδης, Καζάκης, Ιβάνοφ, Δεμερτζής, Τσολντίεφ(65’ Καρασαββίδης), Τσεκρέζι, Μουτεσίδης, Λαντροβαλίεφ(87’ Πανταζής), Μπακάλοφ(55’ Κωνσταντινίδης).

ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ               0

ΠΟΝΤΙΣΜΕΝΟ                 2

Καθάρισε στο δεύτερο ημίχρονο ο «Άρης»

Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης το Ποντισμένο κατέβαλε την αντίσταση του Μοναστηρακίου με 0-2.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη όμως το Ποντισμένο με δύο γκολ καθάρισε το ματς και κατέκτησε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 65’ ο Μπακάλης Γ με πέναλτι έκανε το 0-1. Στο 70’ ο Μάτας με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Από τους γηπεδούχους διακρίθηκαν οι Γεωργιάδης, Κοτσοκεχαγιάς και Κυριακίδης, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μεσιούρης Αν, Μπακάλης Στ και Χαβαλές Στ.

Καλή η διαιτησία του κ. Καπρινιώτη. Επόπτες οι κ.κ. Αναγνώστου και Βουτσάς.

ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ: Γεωργιάδης Ι, Κοτσοκεχαγιάς Ι, Κυριακίδης Κυρ, Μπότσιος Σαρ, Μαρτίνης Χρ, Θωμαϊδης Ν, Τσελεκίδης Κ, Τουρουνίδης Χ, Μπόμπος, Πιαφτόπουλος Δ, Θεοδοσέλης Θ.

ΠΟΝΤΙΣΜΕΝΟ: Αγγελάκης, Μεσιούρης, Καραμάνης, Μπακάλης Σ, Χαβαλές, Δάτσης, Μάτας, Αθανασούλης, Μπακάλης Γ(70’ Χαβαλές Στ), Κουρμπανίδης, Μεσιούρης Αν.

ΑΝΩΤΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  Β΄ ΟΜΙΛΟΣ  18η αγωνιστική

ΒΑΛΤΟΤΟΠΙ               0

ΝΕΑ ΖΙΧΝΗ                 1

Ένα ήταν αρκετό για τον «Μέγα»

Ένα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν αρκετό για τη Νέα Ζίχνη, ώστε να φύγει με το «διπλό» μέσα από το Βαλτοτόπι.

Το ματς ήταν μοιρασμένο και ουσιαστικά όποιος πετύχαινε το γκολ θα έπαιρνε και τη νίκη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 47’ ο Σπυριδόπουλος με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 0-1.

Από τον «Ατρόμητο» διακρίθηκαν οι Κοτόπουλος και Κωνσταντινίδης, ενώ από τον «Μέγα» οι Σπυριδόπουλος, Χαραλαμπόπουλος και Γεωργιάδης.

Κακή η διαιτησία του κ. Μπάρκα. Επόπτες οι κ.κ. Πούλιος και Χατζηανασίου.

ΒΑΛΤΟΤΟΠΙ: Κοτόπουλος, Ρίζος, Νικολαϊδης, Μάρκος(65’ Μιχαλούδης), Τσούκας, Μηλάρης, Κουρού, Κλαϊντι, Γκατέκας, Κωνσταντινίδης, Μοσκοφίδης.

ΝΕΑ ΖΙΧΝΗ: Ταρπινίδης, Δήμου, Λιαούρης, Τάτος, Ταζές Β(Γεωργιάδης), Τζουλάι Ισμαήλ, Τόσκα(Ταρπινίδης), Σπυριδόπουλος, Τενεκετζής, Χαραλαμπόπουλος, Παπαδάκης(Αλιατίδης).

ΔΡΑΒΗΣΚΟΣ                             2

ΗΡΑΚΛΗΣ ΣΕΡΡΩΝ                  0

Καθάρισε ο Ράσκοφ

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο του Ράσκοφ ο Δραβήσκος επικράτησε του Ηρακλή Σερρών με 2-0.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και δύο ημίχρονα, κατάφεραν να πετύχουν δύο γκολ και έφτασαν στους τρεις βαθμούς της νίκης.

Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους προσπάθησαν, χωρίς όμως να μπορέσουν να αποφύγουν την ήττα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 10’ και στο 50’ ο Ράσκοφ με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Από την «Ασπίδα» διακρίθηκαν οι Ψαρέλης, Αθανασακάκης και Παπουτσόγλου, ενώ από τον Ηρακλή οι Κλεπούσναλης και Φάκης.

Καλή η διαιτησία του κ. Φραγκάκη. Επόπτες οι κ.κ. Ζαχαρία και Παπαποστόλου.

ΔΡΑΒΗΣΚΟΣ: Ιντζόγλου, Ψαρέλης, Ματενόγλου, Βουβούκης, Αβραμίδης, Κουρτίδης, Γκαρακλίδης, Μεσέρδης Θ, Μεσέρδης Χρ, Ράσκοφ(80’ Γαβριήλ), Αθανασακάκης(75’ Παπουτσόγλου).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΣΕΡΡΩΝ: Βασιλάκος, Κλεπούσναλης(80’ Πανταζής), Κωνσταντινίδης, Κοτσαμπασίδης, Φάκης, Κίστα, Πασχαλίδης, Φίλιας, Αποστόλου, Κοντούλης, Κιτουκίδης(50’ Καζάς).