Αφεντικό… ο Πανσερραϊκός στο Σερραϊκό ντέρμπι με τους Ικάρους!

0

Πρωτάθλημα Γ’Εθνικής – 14η αγωνιστική

Ίκαροι Σερρών STIHL 59-63 Πανσερραϊκός

Την ήττα στο τοπικό ντέρμπι με τον Πανσερραϊκό γνώρισαν οι Ίκαροι στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής. Σε ένα παιχνίδι, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες οι Ίκαροι δεν είχαν καθαρό μυαλό στο τελευταίο δεκάλεπτο και παρά το γεγονός ότι φαινόταν πως θα βρουν και πάλι τον τρόπο, κάτι τέτοιο δεν συνέβη και έτσι ήρθε η τρίτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Σε ένα κατάμεστο γήπεδο και σε μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα οι δυο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά τον αγώνα, με τους Ικάρους ωστόσο να βρίσκουν λύσεις και με τον Κακιούζη σε εξαιρετική ημέρα να προηγούνται με 14-5 στο 5′. Ο Πανσερραϊκός αντέδρασε και προσπέρασε, αλλά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 20-18 υπέρ της ομάδας μας. Σκληρές άμυνες και λάθη δεν άφησαν καμία ομάδα να ξεφύγει και έτσι το 33-29 του ημιχρόνου θα προσέφερε μεγάλες συγκινήσεις στην συνέχεια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες προσπαθούσαν να αποσπαστούν η μια την άλλη, αλλά κάτι τέτοιο δεν συνέβη με το +7 (49-42) να καλύπτεται γρήγορα. Λάθος επιλογές, αστοχία και νευρικότητα έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να περάσουν μπροστά με 52-56 με τον Μπίλιο να πετυχαίνει ένα μεγάλο σουτ και να μειώνει στον πόντο. Ακολούθησαν καλάθια εκατέρωθεν, αλλά ένα μεγάλο φόλοου στα 15” ανέβασε την διαφορά στους 4 (59-63) και κάπου εκεί το παιχνίδι είχε κριθεί.

Οι Ίκαροι παρατάχθηκαν χωρίς τον Γκούτζια (άρρωστος) , σε ένα σημαντικό πρόβλημα της τελευταίας στιγμής. Στα αξιοσημείωτα το γεγονός, ότι τα παιδιά των Ακαδημιών μας και του Πανσερραϊκού δημιούργησαν εξαιρετική ατμόσφαιρα και προσέφεραν ξεχωριστές στιγμές.

Δεκάλεπτα: 20-18, 33-29, 52-47, 59-63

Διαιτητές: Αγραφιώτης Γρ.-Δέλλας

Ίκαροι Σερρών (Ρούλης Π.- Αθανασίου): Φραγκούλης 6(1), Σιδερίδης 14(3), Καμπέρης 4(1), Δαλαγκόζης 4, Κουτσοκώστας 3(1), Παρχαρίδης, Αγγειοπλάστης, Μπίλιος 3(1), Κακιούζης 25(1).

Πανσερραϊκός (Θεοδωρίδης-Ιωσηφίδης): Συμεωνίδης 9, Γρίψιος 5, Γεωργιανός Ν., Γεωργιανός Π. 17(1), Τράκας 6(1), Δημητρακάς 4, Δατσιάδης, Χατζηανδρέου, Ντίνος 4, Θολιώτης 4, Κάτος 13(2), Χορτομάρης.

Πηγή: fb Ikaroi Serres B.C

Διαβάστε 27-1-2020 στα serraika sports… Κάθε Δευτέρα στα περίπτερα…