Μπάσκετ

ΑΕ Σερρών: Καταιγιστικοί οι… «μικροί» 95-55 την Προσοτσάνη

0

Καταιγιστικοί ήταν οι «μικροί» της ανδρικής ομάδας της ΑΕ Σερρών απέναντι στην Προσοτσάνη την οποία νίκησαν με 95-45 το βράδυ του Σαββάτου 18/12 στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη «καπαρώνει» την 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αφού υπερκάλυψε (+40) την διαφορά των 5 πόντων που είχε χάσει μέσα στην Προσοτσάνη.

Μετά από ένα πρώτο δεκάλεπτο που οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μουδιασμένα και το σκορ στον πίνακα έδειχνε 15-8, η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη πάτησε γκάζι στο δέυτερο δεκάλεπτο, με τον Καπετάκη αιχμή του δόρατος και τον Χατζόπουλο να μοιράζει τάπες στην άμυνα, ξέφυγε στο σκόρ με +18 (40-22) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Το β’ ημίχρονο η Προσοτσάνη προσπάθησε να αντιδράσει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι, κυρίως με τον Καρατσομπάνη και τον Καραϊσκάκη, όμως ο ρυθμός που επέβαλαν οι παίκτες της ΑΕΣ ήταν καταιγιστικός, ο Φαρδέλλας να βομβαρδίζει από την περιφέρεια (4τρίποντα) ενώ το παιχνίδι άνοιξε και η διαφορά αντί να μειωθεί αυξήθηκε στο +24 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου (69-45).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες της Προσοτσάνης έβγαλαν νεύρα στο γήπεδο, και τα έβαλαν με τους διαιτητές για την …μοίρα τους, με αποτέλεσμα να χρεωθούν τεχνικές ποινές και να σημειώσουν μόλις 10 πόντους. Οι παίκτες του Γιάννη Κακιούζη διατήρησαν τον φρενήρη ρυθμό που έφερε το τελικό 95-45.

ΑΕ Σέρρες – ΑΟ Προσοτσάνης 95-55

Διαιτητές Νέδογλου Ζ – Καντζουρίδης Γ.

Τα Δεκάλεπτα 15-8, 40-22ημιχ. 69-45, 95-55 ΤΕΛΙΚΟ

ΑΕ Σέρρες (Κακιούζης) Καπετάκης 24(2), Φαρδέλλας 19(4), Θεοδοσιάδης 12(1), Πεχλιβανίδης 10, Χατζόπουλος 9, Γρηγοριάδης 8(1), Λάτσιος 4, Χατζηδήμος 3, Κακλίδης 2, Σκαπής 2, Δημάδης, Θεοφανίδης

ΑΟ Προσοτσάνης (Πολυμένης) Καρατσομπάνης 20, Καραϊσκάκης 11(1), Γουδότσης 8, Κουτσίδης 7, Πορφυριάδης 6(1), Οικονόμου 2, Παλτόγλου 1, Δεληγιάννης, Δουλκέρογλου, Νυμφόπουλος, Στάϊκος, Τυκπανίδης

Ζεράρ Σαραγόσα: «Με τέτοιους αντιπάλους, εάν δεν μπορείς εκμεταλλευτείς τις ευκαιρίες που θα σου δοθούν, τότε δεν μπορείς να πάρεις κάτι από το ματς»

Η καλύτερη ενδεκάδα της αγωνιστικής(19-12-2021)