0

ΜΕΝΤ                                           73

ΊΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ STIHL              64

Πρωτάθλημα Γ’Εθνικής – 8η αγωνιστική

Την πρώτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής γνώρισαν οι Ίκαροι έπειτα από 6 συνεχόμενες νίκες. Η ομάδα πάλεψε, αλλά τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, τα πολλά λάθη και η αστοχία στις βολές έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Σε ένα σκληρό παιχνίδι, οι Ίκαροι μπήκαν καλά στο παρκέ και προηγήθηκαν με 6-10 στο ξεκίνημα, αλλά οι γηπεδούχοι εκμεταλλευομενοι τον γρήγορο ρυθμό και την κακή περιφερειακή λειτουργία των φιλοξενουμενων, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 24-20. Στην 2η περίοδο, οι παίχτες των Κακιούζη – Ρούλη ήταν καλύτεροι και στις δυο πλευρές του γηπεδου με αποτέλεσμα το ημίχρονο να βρει την ομάδα μας μπροστά με βραχεία κεφαλή, 38-39.

Ιδανικά ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο για τους Ικάρους, οι οποίοι προηγήθηκαν με 41-46. Πολλά αβίαστα εύκολα λάθη έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να περάσουν μπροστά με σερί 9-0. Ο Παρχαρίδης μείωσε σε 50-49, αλλά η ΜΕΝΤ με πολλές βολές πέρασε μπροστά με 5 πόντους. Στην τελευταία περίοδο οι Ίκαροι προσπάθησαν να μπουν ξανά στο παιχνίδι, όμως κάτι τέτοιο δεν συνέβη και έτσι οι “κυανοκιτρινοι” γνώρισαν την πρώτη τους ήττα.

Τα δεκάλεπτα : 24-20,38-39,55-49,73-64.

ΜΕΝΤ(Ντολόπουλος): Φόρογλου, Καμπίτσης 1, Παπαπασχάλης 14, Ζυγόρης, Ζεϊμπέκης 14(3), Ρόπουτης 7(1), Μιχαηλίδης 9, Μπέλλος 2, Γκαντίδης, Πασχαλίδης 12, Σιόλογκας 12.

Ίκαροι Σερρών (Ρούλης Π.- Αθανασίου): Φραγκούλης 5(1), Σιδερίδης, Καμπέρης 6(1), Δαλαγκόζης 5, Κουτσοκώστας 14, Γκούτζιας 4, Παρχαρίδης 7(1), Μπίλιος 3(1), Κακιούζης 20.

Διαβάστε 9-12-2019 στα serraika sports… Κάθε Δευτέρα στα περίπτερα…

Λιοντάρια 4×4! (Μπάσκετ)