Πρωταθλητής Χειμώνα ο Πανσερραϊκός

0

ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ                       0

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ                 5

Τα «Λιοντάρια» φιλοδώρησαν με πέντε τέρματα τον Κιλκισιακό και ευχήθηκαν με τον καλύτερο τρόπο για Καλά Χριστούγεννα

Η ομάδα του Πανσερραϊκού ήταν καλύτερη του Κιλκισιακού και επικράτησε πολύ εύκολα του αντιπάλου της 5-0, εκτός έδρας. Πλέον με τη νίκη αυτή ολοκληρώθηκε ο α’ γύρος του πρωταθλήματος, όπου τα «λιοντάρια», απολαμβάνουν την κορυφή με 30 βαθμούς, έχοντας 9 νίκες και 3 ισοπαλίες, με τέρματα 35 υπέρ και μόλις 8 κατά. Ο Πανσερραϊκός είναι πρωταθλητής Χειμώνα στον 1ο όμιλο της Γ΄Εθνικής.

Η ομάδα μπήκε ιδανικά στο ματς και έχασε πολλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ από νωρίς. Αυτό ήρθε στ0 29′ λεπτό, μετά από λάθος της άμυνας του Κιλκισιακού, όπου η μπάλα στρώθηκε στον Γκούρτσα, που με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή έγραψε το 0-1. Με την λήξη του α’ ημιχρόνου, μια καλή συνεργασία των παικτών του Πανσερραϊκού , έδωσε την ευκαιρία στον Μηνά Πτηνόπουλο να μπει από τα δεξιά στην περιοχή των φιλοξενούμενων και με ωραίο σουτ να σημειώσει το 2-0, πανηγυρίζοντας έντονα μαζί με τους συμπαίκτες του. 2-0 ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στο β´ μέρος, ο Πανσερραϊκός ξεκίνησε φουριόζος με πολλά γκολ. Ένα ωραία εκτελεσμένο κόρνερ και ένα λάθος διώξιμο, έδωσαν την ευκαιρία στον Κασμερίδη που ήταν προωθημένος να σουτάρει ευθύβολα και να σημειώσει στο 47′, το 3-0 για τα «λιοντάρια» και δυο λεπτά αργότερα ο Αργέντινος Conci, σέντραρε όμορφα και με κοντινή προβολή στο δοκάρι, ο Πτηνόπουλος πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και το 4-0 συνολικά για τον Πανσερραϊκό. Η πίεση συνεχίστηκε και στο 65′ πέτυχε και πέμπτο γκολ, πάλι με τον Γκούρτσα, όταν σε σουτ του Παπαβασιλείου, ο τερματοφύλακας Τριανταφυλλίδης, απέκρουσε ασταθώς και ο επερχόμενος αρχηγός των «κόκκινων» ολοκλήρωσε τον θρίαμβο για την Σερραϊκή ομάδα. Μέχρι το 90′ ο Παπαβασιλείου έχασε 2 καλές ευκαιρίες να διευρύνει κι άλλο το σκορ του αγώνα, όπου ολοκληρώθηκε με σκορ 5-0.

Κιλκισιακός(Αβραμίδης): Τριανταφυλλίδης, Κύριτσης, Βόσδου, Μαυροκεφαλιδης, Καρασαββίδης, Μπελίτσας, Τσώτσος, Ραντζής, Πιπερτζης, Βαταμίδης, Λάμπογλου.

Πανσερραϊκός(Διγκόζης): Σοϊλεμέζογλου(45′ Τεντζέρης), Ζέρης, Αποστολόπουλος, Κασμερίδης, Γιανναράκης, Πολύζος, Γεωργιάδης(30′ Παπαβασιλείου), Πτηνόπουλος(67′ Σοφιανός), Γκούρτσας, Τσιμίκας(67′ Καλί), Conci