Πανσερραϊκός: Ήττα με 1-3 από τον Αλμωπό Αριδαίας

0

“Πληρώνοντας” για ακόμη ένα ματς την απόδοση του δευτέρου ημιχρόνου και την αδυναμία να κρατήσει ανέπαφη την εστία του, ο Πανσερραϊκός ηττήθηκε με 3-1 εντός έδρας από τον Αλμωπό Αριδαίας.

O Άγγελος Διγκόζης επέλεξε να παρατάξει την ομάδα μας, με σύστημα 4-2-3-1, με τον Καβουσάκη στην εστία, τους Καρασαλίδη, Κασμερίδη στην άμυνα, τους Ζέρη και Πίντο να καλύπτουν τις δύο πλευρές δεξιά και αριστερά αντίστοιχα, τους Μαρκιόνι και Έππα στη μεσαία γραμμή και τους Μέσσι, Κανίς και Ανάκογλου να πλαισιώνουν τον Ντίαζ που βρέθηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Δυνατό ματς στο πρώτο ημίχρονο

Ο Πανσερραϊκός μπήκε στο γήπεδο για να παίξει ένα ματς διαφορετικό από τα προηγούμενα, κόντρα σε ένα δυνατό σύνολο και αυτό το γεγονός έδωσε και την εικόνα του παιχνιδιού. Οι “κόκκινοι” πήραν την κατοχή της μπάλας, με τον Αλμωπό να περιμένει στην μεγαλύτερη διάρκεια δίνοντας πρώτο ρόλο στον αντίπαλο, ενώ κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες στον αγωνιστικό χώρο. Είναι χαρακτηριστικό πως οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν ελάχιστες και ο “καθαρός” χρόνος παιχνιδιού δεν ήταν μεγάλος, λόγω των καθυστερήσεων από την πλευρά των φιλοξενουμένων. Οι παίκτες του Άγγελου Διγκόζη προσπάθησαν κυρίως από την αριστερή πλευρά, με τους Πίντο και Μέσσι, να ξεκλειδώσουν την άμυνα του Αλμωπού, ωστόσο οι προσπάθειες του Ιβοριανού δεν είχαν αντίκρισμα. Παράλληλα δεν βρέθηκαν λύσεις ούτε από τον άξονα για να περάσει η μπάλα προς τον Ντίαζ, αλλά ούτε και από τις ατομικές προσπάθειες του Κανίς. Στο 29΄ ο Πίντο δοκίμασε ένα μακρινό σουτ στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και στο 39΄ έγινε η μεγαλύτερη ευκαιρία με τον Κανίς να δέχεται την μπάλα στην περιοχή, να περνάει και τον Παϊτέρη, ωστόσο από αρκετά πλάγια θέση και με τους αμυντικούς να “κλείνουν” άμεσα το κενό, το σουτ του βρήκε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι δεν δημιούργησαν κάποιο κίνδυνο στην εστία του Καβουσάκη, καθώς δε βρήκαν κενούς χώρους για να τρέξουν στην αντεπίθεση.

Ημίχρονο: Πανσερραϊκός-Αλμωπός Αριδαίας 0-0

Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ και το “πλήρωσε”

Με την έναρξη του δευτέρου ημίχρονου πληρώνοντας και πάλι μία λανθασμένη απομάκρυνση της μπάλας κοντά στην περιοχή, ο Πανσερραϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 48΄ με τον Ρόβα να εκτελεί εύστοχα μέσα από την περιοχή για το 0-1 βάζοντας την ομάδα μας σε θέση “κυνηγού” από νωρίς. Το γκολ αποδιοργάνωσε το όποιο σχέδιο υπήρχε και στο 54΄ ο Άγγελος Διγκόζης έβαλε τον Κόντσι αντί του Ανάκογλου, περνώντας τον Κανίς δίπλα στον Ντίαζ στην επίθεση για να ψάξει την ισοφάριση, ωστόσο ο Αλμωπός ήταν αυτός που βρήκε την ευκαιρία. Στο 55΄ ο Καβουσάκης εξουδετέρωσε εντυπωσιακά το πλασέ του Γιουκούδη μέσα από την περιοχή και ο Πανσερραϊκός απάντησε στο 60΄ όταν Έππας και Κανίς άλλαξαν την μπάλα ωραία, με τον τελευταίο να κάνει από πλεονεκτική θέση ένα αδύναμο πλασέ. Η ομάδα μας βάζοντας παίκτες στην περιοχή, προσπαθούσε να απειλήσει παίζοντας στο δεύτερο ημίχρονο κυρίως από τη δεξιά πλευρά με τον Ζέρη να ψάχνει τρόπους να γεμίσει με επιτυχία προς την περιοχή, κάτι που κατάφερε στο 70΄ βρίσκοντας τον Κανίς, ο οποίος με πλασέ αφού βρέθηκε αφύλαχτος ισοφάρισε σε 1-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Στη συνέχεια όμως ο Πανσερραϊκός έχοντας το άγχος και μεγαλύτερη πίεση για νίκη, δεν την αναζήτησε με ορθόδοξο τρόπο και με ψυχραιμία. Ο Αλμωπός έστειλε διπλό τείχος μπροστά από την εστία του Παϊτέρη, οι προσπάθειες του Μέσσι δεν είχαν αποτέλεσμα, οι αμυντικοί του Αλμωπού κέρδιζαν όλες τις διεκδικούμενες μπάλες στον αέρα και στο 89΄ από στημένη φάση ο Σουλιώτης με κεφαλιά “πάγωσε” το Δημοτικό γήπεδο πετυχαίνοντας το 1-2. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις και ενώ όλοι οι παίκτες ήταν στην επίθεση διεκδικώντας την ισοφάριση, με τον Πέττα να βρίσκει τον χώρο στην αντεπίθεση και με σουτ να πετυχαίνει το τελικό 1-3.

Τι ακολουθεί;

Ο επόμενος αγώνας για την ομάδα είναι την Τετάρτη 02/02, στις 15:00 κόντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας για την εξ αναβολής 11η αγωνιστική.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Α.Διγκόζης): Καβουσάκης, Κασμερίδης, Καρασαλίδης, Ζέρης, Πίντο, Έππας(83΄ Παπαβασιλείου), Μαρκιόνι(74΄ Κρητικός),  Ντίαζ, Ανάκογλου(54΄ Κόντσι), Μέσσι, Κανίς.

ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ(Γ.Τυριακίδης): Παϊτέρης, Καράμπελας(46΄ Τριανταφυλλάκης), Σέχου, Σουλιώτης, Πρίκας(79΄ Γιαλαμούδης), Ασλαμπάλογλου, Κολλαράς, Παρασκευάς, Γιουκούδης(75΄ Πέττας), Μπακουτσής(46΄ Κέρθι), Ρόβας(90+2΄ Αδαμίδης)\

Πηγή: panserraikosfc.gr

Νίκες για Αναγέννηση, Χριστός, Καλά Δένδρα, Ιωνικό, Σκούταρι, Νέα Ζίχνη, Μονόβρυση, Θύελλα και Μεσολακκιά, «Χ» για Παλαιοκώμη-Βαλτοτόπι (30-1-2022)

Μπάσκετ Γυναικών: Πανσερραϊκός Polieco 40-55 Άρης