Πανσερραϊκός: Φιλική ήττα με 4-1 από την ΑΕΛ

0

Ο Πανσερραϊκός, για ένα ημίχρονο ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο συνεχίζοντας την σκλήρη προσπάθεια κατά την διάρκεια της προετοιμασίας. Κόντρα στην πιο έτοιμη ΑΕΛ, έβγαλε κούραση μετά το 60’ και η τύχη που ήταν με τους «βυσσινί», έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους με 4-1.

Ο κ. Ζεράρ Σαραγόσα επέλεξε για το α’ ημίχρονο τον Καβουσάκη στη θέση του τερματοφύλακα και τους Δημητρίου, Γιανναράκη, στο κέντρο της άμυνας. Ως πλάγια μπακ αγωνίστηκαν ο Ζέρης με τον Πίντο. Οι Κρητικός, Έππας και Ανάκογλου ήταν οι παίκτες στον άξονα της μεσαίας γραμμής με τους Κανίς, Κόντσι και Ριβάλντο, να αγωνίζονται στην τριάδα της επίθεσης.

Ο Πανσερραϊκός στο πρώτο μέρος ήταν ξανά απολαυστικός πιέζοντας ψηλά απο το πρώτο λεπτό, καταφέρνοντας μάλιστα να προηγηθεί νωρις στο σκορ, σε μια φάση που χάθηκε…η μπάλα.

Στο 7’ απο το κέντρο της άμυνας ο Γιανναράκης έστρωσε σωστά στην αριστερή πτέρυγα και τον Πίντο, που πάσαρε ωραία στον Κόντσι και έπαιξε το 1-2 με τον Ανάκογλου, δίνοντας ο Αργεντίνος την ασίστ στον Πίντο ξανά που έβγαλε το όβερλαπ και με «σουτ-κεραυνό» σημείωσε το 1-0.

Ο Πανσερραϊκός συνέχισε να εντείνει την πίεση του, αναγκάζοντας σε πολλά λάθη την μεσαία γραμμή των «βυσσινί». Ένα ξαφνικό σουτ του Ριβάλντο πέρασε άουτ και μια καλή ευκαιρία για γκολ απο τον Κανίς ήταν οι φάσεις στο πρώτο 20λέπτο με την ομάδα μας να είναι καλοκουρδισμένη στο γήπεδο.

Στο δεύτερο μισο του α’ ημιχρόνου τα «λιοντάρια» έδωσαν την μπάλα στα πόδια των παικτών της ΑΕΛ και χτυπησαν στις αντεπιθέσεις. Οι γηπεδούχοι δεν απείλησαν σοβαρά σε κανένα σημείο, μέχρι το τυχερο γκολ της ισοφάρισης απο τον Νικολιά που του ήρθε η μπάλα στα πόδια του απο κόντρα και σε πλάγια θέση απο τα δεξιά, με την μπάλα να περνά κάτω απο τα πόδια του άτυχου Καβουσάκη.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο κ. Σαραγόσα αντικατέστησε τους Καβουσάκη, Κόντσι και Ριβάλντο και στην θέση τους πέρασε τους Κατσικά, Αντωνίου και Μαρκιόνι.

Το β´ ημίχρονο ξεκίνησε όπως έκλεισε το πρώτο, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν ένα εύκολο γκολ απο τα 35’ μέτρα, όταν ο Παπαγεωργίου που είχε περάσει ως αλλαγή στην θέση του Κολομπίνο, έπιασε ένα καλοζυγισμένο σουτ που κατέληξε στο αριστερό παραθυράκι του ανήμπορου να αντιδράσει Κατσίκα.

Ο Πανσερραϊκός στο 63’ πραγματοποίησε 8 αλλαγές, ενώ η ΑΕΛ άλλαξε όλη την 11αδά, έχοντας μεγαλύτερη ομοιογένεια αφού προετοιμάζεται ένα μήνα παραπάνω.

Οι Κασμερίδης, Καραμπέρης, Φουάσης, Θεοδωρίδης, Σοφιανός, Μέσι και Παπαβασιλείου αντικατέστησαν τους, Γιανναράκη, Δημητρίου, Πίντο, Κρητικό, Ανάκογλου, Κανίς και Έππα.

Μέχρι να συντονιστούν οι νέοι παίκτες, απο μια τυχερή κόντρα, ήρθε το τρίτο γκολ της ΑΕΛ απο κοντινή απόσταση στο 65’, ενω στο 70’ απο αδράνεια σε κόρνερ σημειώθηκε το 4-1, που ήταν και τελικό αποτέλεσμα. Η ομάδα μας έκανε ακόμη δυο αλλαγές περνώντας τον Σιδηρόπουλο στην θέση του Ζέρη και τον Κόντσι στην θέση του ανέτοιμου Αντωνίου στο 73’.

Μέχρι το φινάλε του ματς, η ομάδα έφτασε με καλές προοπτικές σε ενα δευτερο γκολ, κυρίως με ατομικές προσπάθειες του Μέσι και την αριστερή πλευρά αλλα καμία δεν κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Πανσερραϊκός μας, μπορεί να μην είναι ακόμη έτοιμος και να δέχτηκε 4 γκολ σήμερα, τα περισσότερα απο κάθε άλλο φιλικό αλλά έδειξε στοιχεία μεγάλης ομάδας που χτίζεται ορθολογιστικά και προσθέτει στοιχεία στο παιχνίδι της ή αφαιρεί αστοχίες και λάθη.

Επόμενο φιλικό παιχνίδι με τον Αγροτικό Αστέρα την Τετάρτη στις Σέρρες.

Πανσερραϊκός (Ζεράρ Σαραγόσα): Καβουσάκης(Κατσικάς 46’) Ζέρης (73’ Σιδηρόπουλος), Γιανναράκης(Κασμερίδης 63’), Δημητρίου (Καραμπέρης 63’), Πίντο (Φουάσης 63’),  Ριβάλντο(Μαρκιόνι 46’), Κρητικός (Θεοδωρίδης 63’), Κανίς (Μέσι 63’), Έππας ( Παπαβασιλείου 63’), Ανάκογλου(Σοφιανός 63’).

Εκτός αποστολής ήταν οι τραυματίες Τσιμίκας Κιουσεκτσίδης και οι Όλσι, Μασκανάκης.