Α1 Κατηγορία 2η αγωνιστική 27-9-2020

ΝΕΟΧΩΡΙ               1

1800                       0

Σημαντική νίκη ο «Αστήρ» επί ενός δυνατού αντιπάλου

Το Νεοχώρι ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής, καθώς επικράτησε με 1-0 του 1800.

Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να έχουν την κατοχή της μπάλας σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι όμως, που απειλούσαν κυρίως στις αντεπιθέσεις, είχαν δύο χαμένες ευκαιρίες με τους Σένια και Βουδουρίδη.

Στην επανάληψη, ο Αστήρ σε μια αντεπίθεση κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, το οποίο κράτησε μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή, ενώ το 1800 αγωνίστηκε για 25 λεπτά με δέκα παίκτες.

Πρέπει να σημειωθεί πως ο ρέφερι της συνάντησης κράτησε 14 λεπτά καθυστερήσεις.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 60’ ο Σένια με διαγώνιο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

Στο 65’ ο Τριανταφύλλου αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Από το Νεοχώρι διακρίθηκαν οι Μαρίγκος, Μυλωνάς, Γουδετσίδης και Σένια, χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι, ενώ από το 1800 οι Μιντιούρης, Πανίδης και Ρούτσης.

Όπως ανέφερε στο goaltime.gr ο προπονητής του 1800 Τάσος Αποστολόπουλος, το επίπεδο της διαιτησίας ήταν πολύ κατώτερο των δύο ομάδων.

Διαιτητής Χαψάς. Επόπτες οι κ.κ. Αναστασιάδης και Δουλγέρης.

ΝΕΟΧΩΡΙ: Μαρίγκος, Πανούδης(85’ Τζελέπης) , Μαργαρίτης, Μυλωνάς, Γουδετσίδης, Θεοδωρίδης, Τσιόπτσης, Χατζηπέτρου(87’ Τρέντσιος), Σιψής(85’ Κυριακάκης Μ) , Βουδουρίδης(75’ Κυριακάκης Δ), Σένια, Μαργαρίτης.

1800:Καστανιώτης, Βουγιουνδρούκας(70’ Θεοδωρίδης), Πούλιος, Πανίδης, Χαραλάμπους(60’ Αγγελακάς), Μιντιούρης, Τριανταφύλλου, Ρούτσης, Τάντιτς(80’ Στεφανίδης), Κλαϊντι, Παπίτσας(70’ Παπίτσας).

ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ                  1

ΔΡΑΒΗΣΚΟΣ                  0

Αποχαιρέτησε τον «Ηρακλή» Χειμάρρου με γκολ νίκης ο Χατζηγεωργίου

Μια πολύ δύσκολη νίκη πέτυχε ο Χείμαρρος, ο οποίος κατέβαλε την αντίσταση του Δραβήσκου με 1-0.

Το ματς ήταν ισορροπημένο σε ολόκληρη την διάρκεια, πραγματοποιήθηκε κυρίως παιχνίδι κέντρου και έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση, όποιος έβαζε το γκολ θα έπαιρνε και τους τρεις βαθμούς.

Στον αγωνιστικό τομέα, στο 41’ μετά από έξοχη πάσα του Τσιφτελίδη, ο Χατζηγεωργίου με πλασέ έκανε το 1-0.

Πρέπει να σημειωθεί πως ήταν ο τελευταίος αγώνας του Χατζηγεωργίου με την φανέλα του «Ηρακλή» Χειμάρρου, αφού αποχωρεί από την ομάδα και τον Νομό Σερρών και θα συνεχίσει την καριέρα του στον Εδεσσαϊκό ( Γ’ Εθνική).

Στο 75’ διαμαρτυρία των γηπεδούχων για πέναλτι σε ανατροπή του Χατζηγεωργίου από τον Βουβούκη.

Από τον «Ηρακλή» διακρίθηκαν οι Τσιατμάς, Κωνσταντίνου, Χατζηγεωργίου και Σβεντζίδης, ενώ από την «Ασπίδα» η Αθανασακάκης, Γκαρακλίδης και Κεραμιδάς.

Καλή η διαιτησία του κ. Κεφαλά. Επόπτες οι κ.κ. Χολάνης και Βογιατζή.

ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ: Πολυχρονίδης, Κοσμόπουλος, Τσιατμάς, Κωνσταντίνου, Πρασιάδης, Μπαλτζής(92’ Κελίδης Δ), Γιαννακόπουλος, Τσιφτελίδης, Ζβεντζίδης, Χατζηγεωργίου, Καλαϊτζίδης(66’ Θεοδωρίδης).

ΔΡΑΒΗΣΚΟΣ: Σταθάκης, Κεραμιδάς, Γιαννακίδης(72’ Τσαουσίδης Μαρ), Βουβούκης, Αβραμίδης, Μεσέρδης Θ, Γκαρακλίδης, Κουταντώνης, Μέτκοφ, Αθανασακάκης, Σκεντέρι(63’ Ματενόγλου).

ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ               3

ΑΜΜΟΥΔΙΑ                    0

Δίκαιη νίκη

Με ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και άλλα δύο στην επανάληψη το Άγιο Πνεύμα επικράτησε της Αμμουδιάς με 3-0.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, είχαν τον έλεγχο και ευτύχησαν να προηγηθούν από μια στατική φάση.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν, χωρίς όμως να μπορέσουν να πετύχουν κάποιο τέρμα και δεχόμενοι άλλα δύο γκολ έφυγαν ηττημένοι από τον αγωνιστικό χώρο.

Είναι η δεύτερη ήττα του «Ηρακλή» και θα προσπαθήσει να ανακάμψει τις επόμενες αγωνιστικές.

Όσον αφορά τον αγώνα, στο 25’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντάμζι, ο Κονσολίδης με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στο 35’ ακυρώθηκε γκολ του Γκόγκα ως οφσάιντ. Στο 70’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Αρβανίτη, ο Χουρουζίδης με πλασέ πραγματοποίησε το 2-0. Στο 94’ ο Τσιφίδας με πλασέ έγραψε το τελικό 3-0.

Από το Άγιο Πνεύμα ξεχώρισαν οι Αρβανίτης, Παπαδόπουλος Ιορδ, Τσιφίδας και Λιάπτσης, ενώ από την Αμμουδιά οι Μούστα και Πλατνάρης Πρ.

Καλή η διαιτησία του κ. Δαουλτζή. Επόπτες οι κ.κ. Πούλιος και Μαυρίδης.

ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ: Ταρπινίδης, Παπαδόπουλος Ιορδ, Λιάπτσης, Κονσολίδης, Τσίκος(85’ Μήλιος), Δρουμαλιάς(55’ Παπαδόπουλος Στ), Χουρουζίδης, Αρβανίτης, Γκόγκας(85’ Κρουστάλλης), Ντάμζι, Τσιφίδας.

ΑΜΜΟΥΔΙΑ: Καραμάνης, Μούστα, Καρυπίδης, Γκάλιος Ηλ(65’ Πλατνάρης Β), Γκάλιος Ν(80’ Τσιφτσής), Σιδηρόπουλος(65’ Καρφαρίδας), Πλατνάρης Πρ, Βούλιος, Γεωργιάδης, Γκάλιος Χρ(46’ Φιλιππίδης), Μητκώνης(80’ Μιχάλας).

ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙ                 4

ΠΡΩΤΗ                                 1

Άνετη επικράτηση για τον «Θρακικό»

Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε το Άνω Μητρούσι, το οποίο επικράτησε της Πρώτης με 4-1.

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή σε όλο το διάστημα του παιχνιδιού και σημειώνοντας δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο έφτασαν δίκαια και άνετα στους τρεις βαθμούς της νίκης.

Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους, δεν πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση και υποτάχτηκαν στην ανωτερότητα του αντιπάλου τους.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 15’ ο Γκαϊτατζής με πλασέ έκανε το 1-0. Στο 30’ ο Ασλανίδης με σουτ έξω από την περιοχή πέτυχε το 2-0. Σε αυτή την φάση διαμαρτύρονται οι άνθρωποι της Πρώτης πως ο παίκτης πήρε την μπάλα με το χέρι. Στο 58’ ο Δίγκας με κοντινό πλασέ σημείωσε το 3-0. Στο 62’ ο Γρεασίδης με σουτ μέσα από την περιοχή ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Στο 84’ ο Πασχαλούδης με αυτογκόλ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Από τον «Θρακικό» διακρίθηκαν οι Τάτσιος, Γρεασίδης και Σκολαρίκης, ενώ από τον «Άρη» οι Γατούλας, Τσιάτρης και Σιμιντιριάδης.

Καλή η διαιτησία του κ. Κρυωνά. Επόπτες οι κ.κ. Ζαχαρία και Αρχοντογιάννης.

ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙ: Κουγιουμτζόπουλος, Γρεασίδης, Χαραλαμπίδης, Τάτσιος(80’ Κουρτέσης Γ), Παπαδόπουλος Στ, Πασχαλούδης, Φίλιας(46’ Πιερής), Σκολαρίκης, Ασλανίδης(40’ λ.τ Δίγκας), Γκαϊτατζής(60’ Θωμόγλου), Γιανναράκης(80’ Κουρτέσης Π).

ΠΡΩΤΗ: Ζαλίδας, Μπίτιας, Κουταλάκης(80’ Χασάν), Πανταζής, Γατούλας, Ζαγκλιβέρης(46’ Πουλίδης), Δρακούλης, Τσιάτρης, Κορώνης, Σιμιντιριάδης, Γεωργούλας(40’ λ.τ Παπαδόπουλος Αν).