Α1 Κατηγορία 4η αγωνιστική 11-10-2020

ΧΡΥΣΟ                  0

1800                     2

Κρίθηκε στις λεπτομέρειες

Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο το 1800 επικράτησε εκτός έδρας του Χρυσού με 0-2.

Σε αυτό το ματς αγωνίστηκαν δύο ομάδες, οι οποίες θα πρωταγωνιστήσουν στο πρωτάθλημα και όπως ήταν αναμενόμενο το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάποιο τέρμα για να πάρουν το προβάδισμα.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ από το σημείο του πέναλτι, ενώ στο τέλος με ένα δεύτερο γκολ κλείδωσαν τη νίκη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 66’ ο Αγγελακάς ανατράπηκε από τον Μπρινιά με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Η απόφαση αυτή προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες της ΑΕΧ, καθώς όπως αναφέρουν δεν υπήρχε παράβαση. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ρούτσης, ο οποίος έκανε το 0-1.

Στο 90’, όταν όλη η ομάδα του Χρυσού ανέβηκε ψηλά για την ισοφάριση, ο Παπίτσας στην αντεπίθεση έγραψε το τελικό 0-2.

Από την ΑΕΧ διακρίθηκαν οι Παπαδόπουλος Στ, Μάνος και Πύρτσιος, ενώ από το 1800 οι Πατσιούρας, Πανίδης, Μιντιούρης και Αγγελακάς.

Με παράπονα από το Χρυσό η διαιτησία του κ. Μαγή. Επόπτες οι κ.κ. Αναστασιάδης και Αναστασίου.

ΧΡΥΣΟ: Κασίμης, Πύρτσιος, Μάνος(80’ λ.τ Παπύρας), Μπρινιάς, Κλιτσιώτης, Παπαδόπουλος Στ, Μεταλλίδης(70’ Αποστόλου), Ματσικόπουλος(60’ Μπομπότας), Κρίτων, Λιάτσης, Άγγος.

1800: Καστανιώτης, Πατσιούρας, Μακούσης(46’ Πούλιος), Πανίδης, Μιντιούρης, Ρούτσης(75’ Αναγνωστίδης), Τριανταφύλλου, Στεφανίδης(15’ λ.τ Παπίτσας), Αγγελακάς, Τάντιτς(85’ Ζέττας), Κλαϊντι(85’ Βασιλειάδης).

ΝΕΟΧΩΡΙ                       3

ΜΕΓΑΛΟΧΩΡΙ                0

Καθάρισε στην επανάληψη ο «Αστήρ»

Πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ, το Νεοχώρι επικράτησε του Μεγαλοχωρίου με 3-0.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν νευρικοί και δεν είχαν καθόλου ρυθμό, κάτι που δεν αξιοποίησαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι αν και είχαν τις φάσεις, ειδικότερα στο τέλος του πρώτου μέρους και στην αρχή της επανάληψης, δεν μπόρεσαν όμως να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα.

Μετέπειτα, ο «Αστήρ» ανέβασε στροφές και σημειώνοντας τρία γκολ έφτασε στη νίκη, ενώ ο «Κεραυνός» δικαιούται σίγουρα ένα γκολ.

Στον αγωνιστικό τομέα, στο 45’ ο Μεσιούρης βγήκε τετ τα τετ, όμως δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ. Στο 47’ ο Γεράκης βγήκε και αυτός τετ τα τετ, αλλά αστόχησε.  Στο 51’ ο Βουδουρίδης με πλασέ έκανε το 1-0. Σε αυτή την φάση το Μεγαλοχώρι διαμαρτύρεται πως υπήρχε οφσάιντ. Στο 65’ μετά από λάθος συνεννόηση τερματοφύλακα και αμυντικού, ο Βουδουρίδης με πλασέ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, αλλά και της ομάδας του. Στο 72’ ο Σένια με πλασέ πραγματοποίησε το 3-0.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρίες και συγκεκριμένα δύο με τον Γεράκη, μία με τον Λεκάκη και μία με τον Ιβαντζίκη, ενώ οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Σιψή, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι μέχρι το τελικό σφύριγμα του ρέφερι.

Από τον «Αστήρ» διακρίθηκαν οι Μαρίγκος, Γουδετσίδης, Πανούδης και Βουδουρίδης, ενώ από τον «Κεραυνό» οι Γκότσικας, Αλμπανάκης και Μαυρούδης Χ.

Το Μεγαλοχώρι ευχαριστεί το Νεοχώρι για την φιλοξενία.

Ο «Κεραυνός» έχει πολλά παράπονα από την συμπεριφορά του διαιτητή κ. Απιδόπουλου και του επόπτη κ. Σάββα. Επόπτης κ. Αναγνωστίδης.

ΝΕΟΧΩΡΙ: Μαρίγκος, Πανούδης(80’ Γιατζόγλου), Μαργαρίτης(80’ Δήμος), Μυλωνάς, Γουδετσίδης, Θεοδωρίδης, Σένια(85’ Τρέντσιος), Χατζηπέτρου(75’ Κυριακάκης Μ), Τσιόπτσης(85’ Κυριακάκης Δ), Σιψής, Βουδουρίδης.

ΜΕΓΑΛΟΧΩΡΙ: Μαυρούδης Π, Αλμπανάκης, Νάτσος, Σαράντης, Μαϊκόπουλος(60’ Φωτίου), Μεσιούρης, Μαυρούδης Χ(83’ Μουρατίδης), Γκότσικας, Ιβαντζίκης, Παπάς(60’ Λεκάκης), Γεράκης.

ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ                  0

ΑΝΩ ΠΟΡΟΪΑ                    2

Σημαντικό διπλό για τον «Διγενή»

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, τα Άνω Ποροϊα επικράτησαν εκτός έδρας του Αγίου Πνεύματος με 0-2.

Οι γηπεδούχοι δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης και πλήρωσαν τα ατομικά τους λάθη. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση έφτασαν σε μια πολύ σημαντική νίκη.

Στα αγωνιστικά, στο 42’ ο Παπαδόπουλος Π με πλασέ έκανε το 0-1. Στο 52’ ο Εφραιμίδης με κεφαλιά έγραψε το τελικό 0-2.

Από το Άγιο Πνεύμα διακρίθηκε ο Παπαντωνίου, ενώ από τον «Διγενή» ο Πεχλιβανίδης.

Καλή η διαιτησία του κ. Φράγκαλα. Επόπτες οι κ.κ. Βακουφτσής και Δουλγέρης.

ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ: Ταρπινίδης, Παπαδόπουλος Στ(55’ Αρβανίτης), Λιάπτσης, Κονσολίδης(55’ Κρουστάλλης), Τσίκος, Παπαδόπουλος Ιορδ(70’ Στοϊκος Ι), Παπαντωνίου, Δρουμαλιάς(85’ Στοϊκος Π), Μερτίκας, Ντάμζι, Χουρουζίδης.

ΑΝΩ ΠΟΡΟΪΑ: Δουλγέροφ, Σαμουηλίδης, Στεφανίδης, Τομπουλίδης, Μπεγκόγκοφ, Κεραμιδάς, Εφραιμίδης, Στεφανίδης, Παπαδόπουλος, Κωνσταντινίδης, Μαντζάρης.

ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙ           5

ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ                  1

«Πεντάσφαιρος» Θρακικός

Χωρίς να αφήσει πολλά περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο του, το Άνω Μητρούσι φιλοδώρησε με πέντε τέρματα τον Χείμαρρο.

Οι γηπεδούχοι αν και αγωνίστηκαν με πολλές απουσίες, αυτό δεν φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο, καθώς σημειώνοντας τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο καθάρισαν από νωρίς την υπόθεση νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους δεν πραγματοποίησαν κακή εμφάνιση, ωστόσο πλήρωσαν ακριβά τα αμυντικά τους λάθη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 16’ ο Γιανναράκης με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-0. Στο 18’ ο Γιανναράκης με πλασέ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, αλλά και της ομάδας του. Στο 38’ την σκυτάλη πήρε ο Παρασκευάς, ο οποίος με κεφαλιά πραγματοποίησε το 3-0. Στο 42’ ο Παρασκευάς με πλασέ σημείωσε και αυτός με την σειρά του το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Στο 67’ ο Κελίδης με ωραία ατομική ενέργεια και σουτ μείωσε σε 4-1. Στο 87’ ο Ασλανίδης με πλασέ έγραψε το τελικό 5-1.

Πρέπει να σημειωθεί πως το Άνω Μητρούσι τελείωσε το παιχνίδι με επτά παίκτες κάτω των 16 ετών.

Από τον «Θρακικό» διακρίθηκαν οι Θωμόγλου, Γρεασίδης και Γιανναράκης, ενώ από τον «Ηρακλή» οι Κελίδης, Μπαλτζής και Σβεντζίδης.

Καλή η διαιτησία του κ. Δαουλτζή. Επόπτες οι κ.κ. Πούλιος και Κουρουζίδης.

ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙ: Κουγιουμτζόπουλος, Θωμόγλου, Γρεασίδης, Φίλιας, Πασχαλούδης, Παπαδόπουλος Ι, Ασλανίδης(88’ Κουρτέσης Π), Παπαδόπουλος Στ(80’ Κουρτέσης Γ), Γκαϊτατζής(88’ Φράγκογλου), Γιανναράκης(68’ Ούτσιος), Παρασκευάς(80’ Σταυρόπουλος).

ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ: Πολυχρονίδης, Τσιατμάς, Κωνσταντίνου(87’ Τζέμπελος), Πρασιάδης, Μπαλτζής, Γιαννακόπουλος, Τσιφτελίδης(78’ Μητρούδης), Σβεντζίδης, Κοσμόπουλος, Καλαϊτζίδης(52’ λ.τ Θεοδωρίδης Αδ), Κελίδης.

ΛΙΘΟΤΟΠΟΣ             1

ΑΜΜΟΥΔΙΑ              3

«Απέδρασε» με νίκη η Αμμουδιά από τον Λιθότοπο

Μια πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε η Αμμουδιά, η οποία επικράτησε του Λιθοτόπου με 1-3.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς, πίεσαν και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς, μείωσαν σε 1-2 πέντε λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού, αλλά δεν μπόρεσαν στο τέλος να αποφύγουν την ήττα.

Στον αγωνιστικό τομέα, στα 20’ ο Μητκώνης με σουτ έκανε το 0-1. Στο 25’ ο Γεωργιάδης με σουτ πραγματοποίησε το 0-2. Στο 85’ ο Θυμιατής με σουτ έξω από την περιοχή μείωσε σε 1-2. Στο 87’ διαμαρτύρεται ο Λιθότοπος για πέναλτι σε ανατροπή του Ζιγκερίδη. Στο 89’ μετά από σέντρα του Ρούμπου, ο Πλατνάρης Πρ με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Από την «Δόξα» διακρίθηκαν οι Θυμιατής και Παπαδόπουλος Αλέξιος, ενώ από τον «Ηρακλή» οι Μητκώνης, Γεωργιάδης, Μούστα και Γκάλιος Ηλ, χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι.

Με παράπονα από τον Λιθότοπο η διαιτησία του κ. Μπάτσιου. Επόπτες οι κ.κ. Παπαδόπουλος και Γεωργίου.

ΛΙΘΟΤΟΠΟΣ: Σαββίδης Ν, Σαββίδης Αν, Νόκε, Παναγιωτίδης, Θυμιατής, Παπαδόπουλος Αλ, Μουτίδης, Ζώβληκας, Σιδηρόπουλος, Ζιγκερίδης, Βογιατζής.

Αλλαγές μπήκαν οι Ελευθεριάδης και Κρίτσκας

ΑΜΜΟΥΔΙΑ: Καραμάνης, Μούστα, Γκάλιος Ν, Γκάλιος Ηλ(80’ Γκάλιος Χρ), Καρυπίδης, Σιδηρόπουλος, Πλατνάρης Β(80’ Πλατνάρης Πρ) , Γεωργιάδης(85’ Τσιφτσής), Ρούμπος, Βούλιος(65’ Καρφαρίδας), Μητκώνης(65’ Φιλιππίδης).