Μπάσκετ

Μπάσκετ Γυναικών: Πανσερραϊκός Μ.Γ.Σ. 51-50 Πάνθηρες Καβάλας

0

Σπουδαία νίκη πέτυχε η γυναικεία ομάδα του Πανσερραϊκού, η οποία σε ένα παιχνίδι-θρίλερ έκαμψε την αντίσταση των Πανθήρων Καβάλας και συνεχίζει την πολύ καλή πορεία της. Οι «κόκκινες» σημείωσαν την 4η νίκη τους, σε ισάριθμα παιχνίδια εντός έδρας και συνεχίζουν με καλή ψυχολογία στο πρωτάθλημα.

Σε ένα παιχνίδι που εξ αρχής είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι, Πανσερραϊκός και Πάνθηρες δεν μπορούσαν να εξασφαλίσουν διαφορές ασφαλείας, εκατέρωθεν με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί στο 12-11 και το ημίχρονο στο -2 (26-28) για τις “κόκκινες”.

Η ομάδα του Πασχάλη Ρούλη ανέβασε την απόδοση της στην 3η περίοδο και με επιμέρους σκορ 14-06, προηγήθηκε με 40-34 στο 30′. Η ομάδα απο την Καβάλα, επανήλθε στο ματς και σαν να μην έφτανε αυτό, προσπέρασε στο σκορ με 50-49, 1′ πριν το φινάλε. Όμως, ένα καθοριστικό κλέψιμο της Μπακιρτζίδου και ένα δικό της καλάθι λίγο αργότερα, έδωσε το προβάδισμα στις “λιονταρίνες” (51-50) με μια επίθεση να απομένει. Οι Πάνθηρες αστόχησαν σε δίποντο και ο Πανσερραϊκός πανηγύρισε έξαλλα, μια πολύ μεγάλη νίκη, που τον εδραιώνει στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 12-11,26-28,40-34,51-50.

Πανσερραϊκός (Ρούλης): Χωλοπούλου 11,Μπακιρτζίδου 11,Πιτσιάβα 9,Θανοπούλου 13,Πελτέκη 7,Δαμιανάκου, Γκέγκα,Σιάκα,Βάνα.

Ντέιβιντ Τζέιμς για Τσιμίκα: «Ξεκίνησε τη σεζόν λες και είναι τρία χρόνια εδώ»

Δρομείς Υγείας: Μεγάλη επιτυχία για το 2ο “Serres Santa Claus Run 2021